Położnictwo - Szczecin

Położnictwo - Szczecin

Studia na kierunku położnictwo w Szczecinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Położnictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

14.05.2024

Położnictwo - studia Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Położnictwo w Szczecinie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na PUM wyniósł 73 punkty. 

Położnictwo - Szczecin
Studia na kierunku położnictwo w Szczecinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia położnicze poświęcone są zagadnieniom z zakresu nauk medycznych, biologicznych i psychologicznych. Absolwenci położnictwa mają szeroką wiedzę na temat dokładnego przebiegu ciąży, zarówno tej rozwijającej się prawidłowo, jak i zagrożonej. Poza umiejętnościami takimi jak rozpoznawanie ciąży czy odbieranie porodu, studenci uczą się kompetencji społecznych ważnych w przypadku postępowania z depresją poporodową.

Najczęstszym miejscem pracy absolwentów tego kierunku są szpitale, kliniki oraz placówki medyczne posiadające oddziały położnicze. Położne i położnicy znajdują zatrudnienie także w szkołach rodzenia czy sanatoriach. Studia położnicze dają kompetencje niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności edukacyjno-zdrowotnej w zakresie np. metod planowania rodziny. 

Gdzie studiować kierunek położnictwo w Szczecinie

W Szczecinie położnictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku położnictwo, w roku akademickim 2023/2024, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. 

 

Kierunek położnictwo - uczelnie w Szczecinie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek położnictwo w Szczecinie

W procesie rekrutacji na studia w Szczecinie na kierunku położnictwo w roku akademickim 2024/2025 brany pod uwagę jest przedmiot zdawany na egzaminie maturalnym. położnictwo Szczecin - przedmioty maturalne

Specyfika, jaką posiadają studia w Szczecinie na kierunku Położnictwo, sprawiają, że do starania się o pozycję jednego ze studentów, powinieneś dysponować szeroką i dobrze usystematyzowaną wiedzą o przedmiotach przyrodniczych, ze szczególnym naciskiem na biologię i chemię – są one wiodącymi dla tego kierunku, w związku z czym warto zdać je na maturze na poziomie rozszerzonym.

Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne będą zależały w dużej mierze od polskich uczelni, jaką zdecydujesz się obrać za miejsce zdobywania wyższego wykształcenia. W związku z tym upewnij się, jakie wymagania narzuca wybrana przez ciebie placówka i miej na względzie, że wszystko może zmienić się na przestrzeni czasu – systematyczne śledzenie strony internetowej uczelni pozwoli na uniknięcie przykrych rozczarowań.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku położnictwo w Szczecinie

Studia na kierunku położnictwo w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Szczecinie - kierunek położnictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Wydział Nauk o Zdrowiu) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Ciężka praca, jaką wkłada uczelnia w Szczecinie w wykształcenie światowej wręcz klasy położników i położne sprawia, że studenci stają przed niełatwym zadaniem, polegającym na sprostaniu wymaganiom długiej listy przedmiotów kierunkowych, wśród których znajdą się najprawdopodobniej:

  • Radiologia
  • Psychologia
  • Socjologia
  • Anatomia
  • Fizjologia
  • Prawo
  • Diagnostyka w położnictwie i ginekologii
  • Ginekologia i opieka ginekologiczna.

 

Każdy student rozpocznie swoją przygodę z Położnictwem poprzez zgłębienie podstaw niemal wszystkich nauk medycznych, co będzie jednocześnie doskonałym przypomnieniem wyniesionej z poprzednich etapów edukacji wiadomości, gdyż filarem medycyny są nauki przyrodnicze i wszystkie ich odłamy.

Jak się pewnie domyślasz, zgłębienie samych podstaw nie będzie wystarczające, aby stać się fachowcem z jakiejkolwiek dziedziny, dlatego dalsze kształcenie na Położnictwie będzie oscylować wokół specjalistycznych zagadnień, zawężając tym samym program nauczania, jednocześnie skupiając się na wykształcaniu w przyszłych absolwentach kierunkowej wiedzy i umiejętności.

 

Nabywane umiejętności

Jako student Położnictwa dowiesz się, w jaki sposób opiekować się ciężarną w celu zapewnienia jej dostatecznej wygody i komfortu psychicznego, w trakcie zajęć praktycznych nauczysz się odbierać poród i zapewniać opiekę noworodkowi tuż po oraz na dalszych etapach życia, a także z pełną świadomością poinstruujesz świeżo upieczonych rodziców w kwestiach związanych z połogiem.

Jedną z niezaprzeczalnych prawd o każdym człowieku jest fakt jego narodzin. W zamierzchłych czasach kobiety rodziły w spartańskich warunkach, często samodzielnie, bez należytej pomocy medycznej ani ze strony współplemieńców, co przyczyniało się na zwiększenie częstotliwości zgonów zarówno kobiet, jak i noworodków podczas samego porodu oraz w okresie połogu.

Wraz z rozwojem współczesnej gospodarki, techniki oraz przede wszystkim medycyny, każda kobieta może liczyć na fachową pomoc wykwalifikowanego personelu medycznego oraz lekarzy w tym niezwykle trudnym i wymagającym wiele uwagi okresie. Regularnie powstające, nowe placówki medyczne z oddziałami ginekologicznymi i położniczymi wymagają zatrudnienia coraz większej liczby kompetentnych osób. Dlatego zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na absolwentów Położnictwa jest bardzo duże.

Kierunek ten cieszy się dużym zainteresowaniem świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Nic dziwnego, bowiem oferta edukacyjna prezentowana przez uczelnię w Szczecinie jest niezwykle atrakcyjna pod względem zarówno siatki studiów, jak i samej pragmatyczności i możliwości wykorzystania zdobytej na studiach wiedzy.

Polecane:

Ile trwają studia na kierunku położnictwo w Szczecinie

Ile trwają studia na kierunku położnictwo w Szczecinie

Studia na kierunku Położnictwo w Szczecinie, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Położnictwo w Szczecinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po położnictwie

Kiedy pomyślisz o skojarzeniach do słowa „Położnictwo”, z pewnością w pierwszej kolejności przyjdzie ci na myśl „szpital”. Nie bez powodu, bowiem jest to placówka najczęściej wybierana za miejsce zdobywania doświadczenia zawodowego oraz gratyfikacji finansowej. Jednakże absolwenci Położnictwa z powodzeniem znajdą zatrudnienie również w innych miejscach, dzięki czemu spektrum wyboru da im możliwość swobodnego poruszania się w obrębie decyzji na przyszłość.

Szpitale z oddziałami położniczymi, których liczba wciąż rośnie, potrzebują wykwalifikowanej kadry medycznej, zdolnej do odbierania porodów, zapewniania opieki kobietom ciężarnym, w okresie połogu oraz samym noworodkom.

Ukończenie Położnictwa da ci szanse na zatrudnienie w żłobkach i przedszkolach, gdyż szerokie umiejętności z zakresu opieki nad dziećmi, zdobyte podczas studiów, nie zawężają się jedynie do noworodków i niemowląt.

Położnicy i położne będą mogli zatrudnić się w gabinetach ginekologicznych, prywatnych i publicznych przychodniach zdrowia jako pomoc i jednocześnie prawa ręka każdego lekarza posiadającego specjalność ginekologiczną. W tych placówkach będziesz mógł również zająć się zapisywaniem i rejestrowaniem pacjentów na recepcji.

Szczególnym rodzajem zatrudnienia, o jakie możesz się postarać jako absolwent opisywanego kierunku studiów, będzie to w:

  • gabinetach seksuologicznych,
  • szkołach rodzenia,
  • pogotowiu opiekuńczym.

Jak wygląda rekrutacja na położnictwo w Szczecinie

Położnictwo - rekrutacja na uczelniach w Szczecinie

sprawdź rekrutacja na studia w Szczecinie

 

Ile osób na miejsce na położnictwo w Szczecinie

Położnictwo w Szczecinie należą do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Szczecinie. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Pomorski Uniwersytet Medyczny aplikowało 216 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się 4 kandydatów.

 

Jakie progi na położnictwo w Szczecinie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 73 punkty.

czytaj dalej 

 

Limity miejsc  

Limity miejsc ustalane są odgórnie przez każdą ze szczecińskich uczelni. W przypadku położnictwa, które oferowane jest przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, uczelnia oferuje na ten kierunek 60 miejsc.   

Jak zostać studentem położnictwa w Szczecinie? O przyjęciu na studia w Szczecinie decyduje liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie rekrutacji, która polega na konkursie świadectw maturalnych.

W rekrutacji na położnictwo w Szczecinie brany pod uwagę jest dowolny przedmiot.

Limity miejsc na kierunku położnictwo w Szczecinie:  

  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 60

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po zarejestrowaniu się na położnictwo w Szczecinie kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników rekrutacji. Kiedy można spodziewać się ogłoszenia list osób zakwalifikowanych na położnictwo?

Po opublikowaniu list osób zakwalifikowanych na położnictwo w Szczecinie kandydaci mają kilka dni na złożenie kompletu dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie: 

  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Kandydaci, którzy znaleźli się na liście zakwalifikowanych na położnictwo w Szczecinie muszą złożyć komplety dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak to zrobić?

Szczecińskie uczelnie najczęściej decydują się na to, aby kandydaci osobiście dostarczyli komplet dokumentów. Co w przypadku, kiedy kandydat nie może pojawić się osobiście na wydziale w wyznaczonym terminie?

W takim przypadku kandydat może wysłać dokumenty pocztą tradycyjną – pod uwagę brana jest data nadania listu. 

Kandydaci na położnictwo w Szczecinie muszą mieć na uwadze, aby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie, bowiem niedopilnowanie terminu może wiązać się z wykreśleniem z listy. Jakie dokumenty są niezbędne na położnictwo w Szczecinie? Należy dostarczyć m.in. świadectwo dojrzałości, podanie, oświadczenia, zdjęcie do legitymacji, a także zaświadczenia np. o osiągnięciach i olimpiadach (jeśli kandydat takie posiada i były one brane pod uwagę w czasie rekrutacji). Więcej informacji można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni lub w systemie IRK.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronach internetowych szczecińskich uczelni.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po opublikowaniu list kandydaci muszą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Kiedy to zrobić?

Terminy dostarczania dokumentów są również ustalane indywidualnie przez poszczególne uczelnie, jednak zazwyczaj kandydaci mają na to około kilku dni.   

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie: 

  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia  

Ile kosztują studia na kierunku położnictwo w Szczecinie

Studia stacjonarne na kierunku położnictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.

Położnictwo studia w Szczecinie - ceny 2023:  

  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie:

Sprawdź

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Położnictwo Szczecin studia i stopnia

Położnictwo Szczecin studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Położnictwo Szczecin studia stacjonarne

Położnictwo Szczecin studia niestacjonarne

Położnictwo w Szczecinie

Jakie opinie mają studia na kierunku Położnictwo w Szczecinie?

Studia medyczne w Szczecinie cieszą się niesłabnącą renomą, związaną z samą ich specyfiką i ciężką pracą, konieczną do włożenia w ich ukończenie. Fakt ten najlepiej potwierdzają opinie osób, mających do czynienia z tym kanonem kierunków.

Katarzyna, studentka pierwszego roku Położnictwa w Szczecinie, mówi:

„Studiowanie w Szczecinie niesie za sobą gwarancję dobrego zatrudnienia – z takim przekonaniem aplikowałam na studia w Szczecinie i wciąż jestem pewna, że czeka mnie świetlana przyszłość. Zdecydowałam się na Położnictwo, bo uwielbiam nauki medyczne. To był doskonały wybór, polecam wszystkim zainteresowanym.”

11 uczelni w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

 

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia