Studia na kierunku Logistyka inżynierska to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).
Studia na kierunku logistyka inżynierska
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku logistyka inżynierska możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | logistyka inżynierska - uczelnie >
Opis kierunku
Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.
Najważniejszym celem studiów na kierunku Logistyka inżynierska jest kształcenie przyszłych menedżerów logistyki, wyposażonych w liczne umiejętności i kompetencje z obszaru logistyki oraz umiejętności niezbędne do rozwiązywania problemów metodami inżynierskimi. Studia oferują pozyskanie wiedzy wszechstronnej, a zatem nie tylko o charakterze teoretycznym, lecz również praktycznym, a złożona jest ona przede wszystkim z takich zagadnień jak funkcjonowanie nowoczesnych systemów logistycznych, zarządzanie specjalistycznymi funkcjami logistycznymi, zarządzanie kosztami i finansami, projektowanie systemów i procesów logistycznych.
Specjalności
Współczesne studia z logistyki inżynierskiej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku logistyka inżynierska:inżynieria systemów logistycznych, zarządzanie i inżynieria transportu.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku logistyka inżynierska najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka i astronomia, matematyka, informatyka, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Zdobywana na studiach wiedza stanowi przygotowanie do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, przedsiębiorstwach logistycznych, jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się logistyką oraz w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których wymagana jest znajomość zagadnień z obszarów logistyki, ekonomii, czy informatyki.
Kandydaci na studia na kierunku Logistyka inżynierska muszą pamiętać o tym, że konkurencja w wyścigu o indeks jest bardzo duża, a zatem tylko osoby mogące pochwalić się najlepszymi wynikami mają szansę na przyjęcie na pierwszy rok.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Logistyka inżynierska:
chemia,
fizyka i astronomia,
informatyka,
matematyka,
język obcy,
język polski.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku logistyka inżynierska na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Logistyka inżynierska - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek logistyka inżynierska na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
język obcy nowożytny, język polski, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek logistyka inżynierska na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku logistyka inżynierska na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek logistyka inżynierska na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC KIERUNEK LOGISTYKA INŻYNIERSKA
W programie studiów na kierunku Logistyka inżynierska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Zarządzanie
Finanse
Projektowanie procesów
Psychologia i socjologia
Logistyka produkcji
Rachunek kosztów dla inżynierów
Badania marketingowe i segmentacja rynków logistycznych
Informatyzacja procesów transportowych i magazynowych
Logistyczne układy sieciowe
Planowanie procesów transportowych i spedycyjnych
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
planowania procesów logistycznych w e-gospodarce
modelowania, symulowania i doskonalania procesów logistycznych na poziomie przedsiębiorstwa i łańcuchów dostaw
kształtowania infrastruktury procesów logistycznych
procesów logistycznych w przedsiębiorstwie
dobierania środków transportu i opakowania, kompletowania ładunków, wybierania dostawców i współpracy z klientami
dokonywania strukturyzacji i analizy działań ukierunkowanych na skuteczną identyfikację i rozwiązywanie problemów logistycznych
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LOGISTYKA INŻYNIERSKA?
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Logistyka inżynierska możemy podzielić na:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku Logistyka inżynierska uczą się jak funkcjonują nowoczesne łańcuchy dostaw, jak kształtować przepływ towarów, aby umożliwić ich dostawę we właściwej ilości, oczekiwanej jakości, w wymaganych terminie i po optymalnych kosztach, jak zarządzać transportem, a także jak skutecznie wykorzystać zdobytą wiedzę w podejmowaniu decyzji na wszystkich szczeblach zarządzania w różnego typu podmiotach gospodarczych.
W toku studiów zaznajamiają się z takimi zagadnieniami jak zarządzanie produkcją i usługami, projektowanie procesów, logistyka zaopatrzenia, badania operacyjne, rozliczenia międzynarodowe przedsiębiorstw, infrastruktura transportu, systemy komputerowe w logistyce, logistyczna obsługa klienta.
Logistyka inżynierska to kierunek skierowany do osób, które pragną kształcić się w zakresie procesów logistycznych realizowanych w łańcuchach dostaw oraz logistyki transportu ludzi i towarów oraz projektowania systemów transportowych. Program kształcenia stanowi odpowiedź na wymagania praktyki gospodarczej, a sporą jego część zajmują zajęcia laboratoryjne, umożliwiające zastosowanie zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce.
3. Gdzie studiować logistykę inżynierską
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek logistyka inżynierska:
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LOGISTYKA INŻYNIERSKA?
Studia na kierunku Logistyka inżynierska trwają3,5 roku (studia I stopnia).
Studia na kierunku Logistyka inżynierska możesz podjąć tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na ten kierunek, na naukę poświecisz trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po upływe tego czasu otrzymasz tytuł inżyniera.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LOGISTYKA INŻYNIERSKA?
Posiadając wykształcenie logistyczne otwiera się wiele możliwości zatrudnienia. Rynek cały czas poszukuje nowych specjalistów, potrafiących pozyskaną na studiach wiedzę wykorzystać w działaniach praktycznych.
Studia na kierunku Logistyka inżynierska przede wszystkim przygotowują do pracy na stanowiskach związanych z planowaniem, koordynacją i organizacją transportu, a zwłaszcza realizacji zadań związanych z planowaniem i realizacją zadań wynikających z nowoczesnego łańcucha dostaw, dystrybucji towarów i zarządzania nimi, z zastosowaniem nowoczesnych technik informatycznych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Logistyka inżynierska:
spedytor krajowy i międzynarodowy,
specjalista do spraw zamówień i dostaw,
specjalista do spraw zakupów,
specjalista do spraw zarządzania flotą,
specjalista do spraw transportu,
specjalista do spraw rozwoju dostawców.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie