Studia filologiczne w Łodzi

Studia filologiczne w Łodzi

Studia filologiczne w Łodzi

Największy wybór studiów

filologicznych w Łodzi

Odkryj kierunki filologiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia filologiczne w Łodzi | woj. łódzkie

Polacy nie gęsi i swój język mają, a Litwini to nie kaczki i Bułgarzy to nie gołębie. Prawie każdy naród ma swój odrębny język, dzięki któremu ludzie się komunikują. I właśnie ów komunikacja jest celem języka i głównym celem poznawania filologów, czyli osób profesjonalnie zajmujących się językiem. Dzięki filologom, którzy tłumaczą komunikaty, pośredniczą w interakcjach między ludźmi, a także uczą innych, jak sobie samodzielnie poradzić, świat staje się naszą wspólną wyspą, na której niezależnie od miejsca, możemy się ze wszystkimi dogadać.

Studia filologiczne w Łodzi kształcą przyszłych włodarzy języków zgodnie z opisanym powyżej nurtem, czyli są to studia ukierunkowane na kształcenie praktyczne, z którego efektami (miło i przyjemnie) przyszli filolodzy wkroczą w wielki świat biznesu. Oprócz umiejętności czytania i rozumienia, szlifowane są kompetencje mówienia, niezwykle duży nacisk kadra profesorska Uniwersytetu Łódzkiego kładzie na akcentowanie i intonację – to żadna tajemnica, że język rosyjski jest bardziej śpiewny od niemieckiego! Dzięki studiom filologicznym w Łodzi studenci poznają historię, kulturę i obyczaje danego narodu, uczą się, jak oni funkcjonują w swojej rzeczywistości i są wręcz perfekcyjnie przygotowywani do wyjazdu do danego kraju.

Nie możemy pominąć aspektu artystycznego studiów filologicznych – to jest taki rodzaj nauki, który wymaga ogromnej cierpliwości i jeszcze większego zamiłowania do czytania dzieł ludzkości. To na tych studiach przewalać będziecie grube księgi w bibliotekach, księgi, których zapisy często będą niejasne, trudne, praktycznie nie do ogarnięcia. Ale dzięki takiemu doświadczeniu zrozumiecie, jak ważny jest aspekt lekkości rozumienia innych. I co tak właściwie można z takimi umiejętnościami i taką wiedzą zrobić? Sprawdźcie!

KIERUNKI FILOLOGICZNE W ŁODZI

japonistyka
Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI SĄ STUDIA FILOLOGICZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Rekrutacja na studia filologiczne w Łodzi

Aby dostać się na studia filologiczne trzeba się bardzo dobrze przyłożyć do egzaminu maturalnego z języka polskiego (na poziomie rozszerzonym!) oraz do egzaminów z języków obcych. Bez dobrych wyników z tych przedmiotów, raczej nie wróżymy Wam zbyt świetlistej przyszłości. Polecamy już dziś zadbać o swoje umiejętności językowe! Cennym przedmiotem, który może przydać się Wam w procesie rekrutacji jest historia i wiedza o społeczeństwie, dzięki podejściu do tego egzaminu zwiększacie swoje szanse na przebicie się przez tłum spragnionych nauki absolwentów liceów.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Praca po studiach filologicznych w Łodzi

No tak, filologia ukończona i co dalej? Jeśli wybraliście specjalizację nauczycielską, to nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem, czy też określeniem rodzaju poszukiwanej pracy (no, może w państwowych szkołach trudno Wam będzie znaleźć od razu etat, ale coraz więcej jest szkół prywatnych, które poszukują dobrze wykwalifikowanych nauczycieli). A jeśli nie wybraliście takiej opcji, to pozostaje Wam cała gama kieratu do wyboru  Przede wszystkim możecie iść w kierunku tłumaczeń i szukać zatrudnienia w biurach tłumaczeń, czy też otworzyć własne biuro.

Przez wzgląd na współpracę z Unią Europejską, zapotrzebowanie na tłumaczy wciąż wzrasta. Możecie również zgłaszać się do różnego rodzaju firm korporacyjnych, w których możecie ubiegać się o zatrudnienie na różnego rodzaju stanowiskach, np. ds. korespondencji z zagranicznymi kontrahentami, bądź pośredników sprzedaży. Pracodawcy doceniają umiejętności filologów! Odpowiednie napisanie reklamacji może sprawić, że zostanie ona rozpatrzona w taki sposób, w jaki oczekujecie. Umiejętności językowe są dziś doceniane, dlatego wiele portali internetowych, czasopism, magazynów chętnie podejmuje współpracę z filologami, którzy czuwają nad poprawnością tekstów.

W ramach studiów możecie ukończyć specjalizację edytorską, która da Wam umiejętności redakcji i edytorstwa tekstów – niezbędne umiejętności do pracy w wydawnictwach książkowych, jak i prasowych. Szukajcie, szperajcie, uczcie się trudnych języków obcych, takich jak duński, holenderski, czy arabski – to na nich możecie zarobić największe pieniądze, wciąż bardzo mała grupa osób posługuje się tymi, tak zwanymi trudnymi językami.

STUDIA FILOLOGICZNE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

POZOSTAŁE UCZELNIE W ŁODZI NA KTÓRYCH SĄ STUDIA FILOLOGICZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŁÓDZKI STUDIA FILOLOGICZNE

Studia filologiczne w Łodzi prowadzone są przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, niektóre uczelnie prywatne prowadzą studia języka polskiego, czy germanistykę, jednak głównym ośrodkiem kształcenia filologów w Łodzi jest Uniwersytet, który oferuje naukę na kierunkach:

 • Filologia polska – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia hiszpańska + język angielski – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia romańska z drugim językiem obcym (język francuski od podstaw, drugi język obcy – zaawansowany) – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia romańska z drugim językiem romańskim (hiszpańskim lub włoskim) – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia włoska – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia rosyjska – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia angielska – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia germańska – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia słowiańska – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Lingwistyka dla biznesu – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne – studia językowe z ukierunkowaniem na możliwości wykorzystania wiedzy filologicznej w świecie biznesu
 • Studia polsko-niemieckie (razem z Uniwersytetem w Ratyzbonie) – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Oprócz wymienionych tutaj kierunków stricte filologicznych, Wydział Filologiczny oferuje kształcenie w zakresie Logopedii z audiologią – jest to ciekawa propozycja skierowana do przyszłych logopedów, pedagogów i terapeutów, a także nauczycieli języków, którzy dzięki takiej specjalizacji mogą wspierać rozwój mowy dziecka. Również na tym Wydziale prowadzone są studia związane z informacją cyfrową w środowisk, jak i bibliotekoznawstwem (konieczne jest ukończenie takich studiów, by pracować w bibliotece, archiwum i tym podobnych miejscach). Intrygujący jest również kierunek Literatura w przestrzeni publicznej oraz Komunikowanie publiczne – kierunki Katedry Współczesnego Języka Polskiego. Na stronie katedry znajduje się poradnia językowa, w której udzielają się studenci, jak i wykładowcy uczelni. Jeśli macie jakąkolwiek wątpliwość językową, możecie się do nich zgłosić!

Dowiedz się więcej>

 


SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W ŁODZI STUDIA FILOLOGICZNE

 • Filologia angielska. Specjalności: Nauczycielska, Translatoryka;
 • Japonistyka. Specjalności: Translatoryka, Historia, Nauczycielska.

dowiedz się więcej 

 

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)