Opis kierunku
Osoby, które aplikują na kierunek stosunki międzynarodowe rozwiną specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz zagadnień związanych z zarządzaniem. Studenci nauczą się analizowania zjawisk społecznych i politycznych na arenie międzynarodowej. Co więcej, poznają specyfikę relacji gospodarczych pomiędzy państwami UE.
Stosunki międzynarodowe należą do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane były przez ponad 8,1 tys. kandydatów.
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można podjąć zatrudnienie w dyplomacji, instytucjach administracji państwowej, organizacjach międzynarodowych, czy w międzynarodowych korporacjach. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej o profilu związanym ze swoim wykształceniem.
Absolwenci stosunków międzynarodowych mogą podjąć pracę w organizacjach i instytucjach międzynarodowych lub krajowych, które współpracują z zagranicą, w przedsiębiorstwach, które działają na rynku międzynarodowym, w administracji państwowej i samorządowej na stanowiskach analityka i specjalisty średniego szczebla.
Absolwenci mogą objąć stanowiska urzędników administracji publicznej i odpowiadać za współpracę międzynarodową, dziennikarzy, pracowników sektora pozarządowego, który pracuje przy projektach międzynarodowych, przedsiębiorców, zajmujących się transgraniczną i międzynarodową działalnością gospodarczą. Pracują w mediach, przedsiębiorstwach i korporacjach, dyplomacji, straży granicznej bądź w agencjach celnych.
Program studiów i przedmioty
Programy kształcenia studiów tego typu odwołują się do wiedzy z polityki, geografii, społeczeństwa oraz bezpieczeństwa państwa i społeczności.
W programie studiów na kierunku stosunki międzynarodowe znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy stosunków międzynarodowych,
-
prawo międzynarodowe publiczne,
-
demografia i statystyka,
-
historia dyplomacji i stosunków międzynarodowych
-
i wiele innych.
Kierunek stosunki międzynarodowe w Lublinie ma do zaoferowania także wiele profili kierunkowych. Są to między innymi: biznes międzynarodowy i współpraca transgraniczna, integracja europejska, studia regionu Pacyfikuli i tym podobne. Warto pamiętać, że utworzenie się danej specjalności zależy od zapotrzebowania studentów. Oferty specjalizacyjne możesz śledzić na stronach uczelni w Lublinie.
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, prawnych, politycznych i społecznych, co pozwala im prawidłowo zrozumieć mechanizmy funkcjonowania relacji w skali międzynarodowej oraz gospodarki światowej. Rozwijają umiejętności komunikacyjne, pracy w grupie, a także zdobywają zdolności odnoszące się do negocjowania i przekonywania. Ważne są także kompetencje językowe, które pozwalają na komunikację międzykulturową i międzynarodową. Studenci wykazują się także kreatywnością i przedsiębiorczością, a wszystkie te cechy wpływają na ich korzystną pozycję na rynku pracy.
Ogólne cele kształcenia
Przedmioty na kierunku studiów stosunki międzynarodowe mogą obejmować m.in. teoretyczne i praktyczne podejścia do badania stosunków międzynarodowych, analizę polityki zagranicznej, międzynarodowe stosunki gospodarcze, konflikty międzynarodowe, problemy społeczne i kulturowe w kontekście globalnym, a także praktyczne umiejętności negocjacyjne, dyplomację publiczną i komunikację międzykulturową.
Kierunek studiów stosunki międzynarodowe ma na celu przygotowanie studentów do pracy w dziedzinie międzynarodowej polityki, dyplomacji, stosunków międzynarodowych i wielu innych dziedzin, które mają znaczący wpływ na rozwój i funkcjonowanie społeczeństw na całym świecie. Przedmioty na kierunku stosunki międzynarodowe obejmują różnorodne zagadnienia, takie jak teoria stosunków międzynarodowych, historia i polityka międzynarodowa, kultura polityczna i ideologia, prawo międzynarodowe, ekonomia polityczna, dyplomacja i negocjacje, a także bezpieczeństwo międzynarodowe i konflikty.
Absolwenci stosunków międzynarodowych mogą pracować w administracji rządowej i państwowej, organizacjach międzynarodowych, korporacjach międzynarodowych, instytucjach badawczych i naukowych, w środowisku dziennikarskim i mediach, a także w organizacjach pozarządowych zajmujących się prawami człowieka, rozwojem i pomocą humanitarną. Często pracują jako dyplomaci, analitycy polityczni, doradcy w zakresie zagranicznych inwestycji, a także dziennikarze specjalizujący się w zagadnieniach międzynarodowych.
Gdzie studiować na kierunku stosunki międzynarodowe w Lublinie?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Bezpłatne nauczanie oferuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni prywatnej. Ceny wahają się od 4300 zł do 4400 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek stosunki międzynarodowe - uczelnie w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Limity miejsc
Limity miejsc ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. Jak dostać się na kierunek stosunki międzynarodowe w Lublinie?
Aby dostać się na kierunek studiów stosunki międzynarodowe w Lublinie, w pierwszej kolejności należy zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym i aplikować na wybrany kierunek studiów. Kandydaci wybierani są na podstawie listy rankingowej osób – ważne, aby mieć na uwadze dobre wyniki maturalne, bowiem na studia mogą dostać się tylko najlepsi z kandydatów.
Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na stosunki międzynarodowe w Lublinie to: filozofia, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.
Limity miejsc na kierunku stosunki międzynarodowe w Lublinie:
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: 60
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Studia stacjonarne na kierunku stosunki międzynarodowe w Lublinie w uczelniach publicznych są bezpłatne. W przypadku studiów niestacjonarnych niezależnie czy uczelnia jest państwowa czy prywatna, studia są płatne, istnieje jednak możliwość rozłożenia czesnego w ratach.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Stosunki międzynarodowe studia w Lublinie - ceny 2023:
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie: od 4300 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci na stosunki międzynarodowe w Lublinie po zarejestrowaniu się w systemie i dokonaniu opłat rekrutacyjnych czekają na dzień ogłoszenia wyników, a czas oczekiwania może trwać nawet kilka tygodni bowiem dzień opublikowania listy zakwalifikowanych jest ustalany indywidualnie przez poszczególnych uczelniach.
Kandydaci informacje o wynikach będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK, gdzie również mogą znaleźć informację o zdobytych punktach, a także o zajętym miejscu.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: 14.07.2023
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II: 18.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Proces rekrutacji w Lublinie na stosunki międzynarodowe opiera się na dwóch etapach. W pierwszym etapie kandydaci na stosunki międzynarodowe muszą zarejestrować się w systemie, a następnie po zakwalifikowaniu się na studia muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
W jaki sposób złożyć dokumenty? Uczelnie w Lublinie najczęściej decydują się na to aby dokumenty były składane osobiście przez kandydata do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną lub elektroniczną – w tym przypadku brana pod uwagę jest data nadania listu.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Uczelnie w Lublinie zazwyczaj rozpoczynają przyjmowanie dokumentów po ogłoszeniu listy rankingowej osób zakwalifikowanych na kierunek studiów stosunki międzynarodowe.
Kandydaci na złożenie kompletu dokumentów mają zwykle około kilku dni, te daty są ustalane indywidualnie przez poszczególne uczelnie, dlatego warto uprzednio je sprawdzić.
W przypadku niedostarczenia dokumentów na wydział w terminie istnieje ryzyko skreślenia z listy studentów, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: od 17.07.2023 do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności