Studia na kierunku gospodarka przestrzenna mają bardzo konkretny profil. Oznacza to, że absolwenci tego kierunku nie powinni mieć większych trudności ze znalezieniem pracy, która odzwierciedlać będzie ich wykształcenie. Trzeba pamiętać jednak, że studia na tym kierunku przyczynią się do znalezienia dobrej pracy tylko wtedy, jeżeli odpowiednio wcześnie odpowiemy sobie na pytanie, czym chcemy się zajmować.
Zakres umiejętności absolwentów studiów na kierunku gospodarka przestrzenna jest całkiem imponujący, ponieważ potrafią oni zarządzać otaczającą przestrzenią w bardzo różnorodny sposób. Wiedzą oni jaki zagospodarować obszary zielone, jak powinny wyglądać tereny zabudowane i jak powinna przebiegać ogólna infrastruktura danej przestrzeni, w zależności od tego, czy jest to teren miejski, czy być może wiejski. W praktyce oznacza to, że absolwenci studiów na kierunku gospodarka przestrzenna znajdą zatrudnienie przede wszystkim w biurach projektowych. Będą oni tam wykonywać różnego rodzaju projekty dla klientów indywidualnych, którzy chcieliby dobrze zagospodarować otaczającą ich przestrzeń. Studia na kierunku gospodarka przestrzenna pozwalają zatem na pracę na stanowiskach:
-
doradcy gospodarowania przestrzenią;
-
projektanta;
-
czy menedżera przestrzeni.
Warto podkreślić, że studia na kierunku gospodarka przestrzenna mogą stanowić dla ciebie impuls do założenia własnej działalności gospodarczej. Wtedy też będziesz mógł podejmować twórczą współpracę z architektami, czy inżynierami budownictwa, dzięki temu twoja firma będzie mogła w sposób kompleksowy zajmować się aranżacją przestrzeni dla klientów.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Gospodarka przestrzenna?
Po ukończeniu studiów na kierunku Gospodarka przestrzenna absolwenci mogą zacząć poszukiwania swojego pierwszego miejsca pracy. Najczęściej decydują się oni na pracę m.in. w biurach planistycznych, biurach geodezyjnych i kartograficznych, samorządach, a także w biurach architektonicznych. Część absolwentów decyduje się na pozostanie na uczelni i kontynuowanie nauki oraz kariery naukowej, jednak znaczna większość wybiera pracę w jednym z wyżej wymienionych miejsc. Do najczęściej zajmowanych stanowisk przez absolwentów Gospodarki przestrzennej możemy zaliczyć m.in. geodetę oraz kartografa. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne wynagrodzenia?
Geodeta
Będąc absolwentem kierunku studiów Gospodarka przestrzenna, możesz znaleźć zatrudnienie m.in. jako geodeta. Czym się zajmują geodeci? Geodeci odpowiadają m.in. za wykonywanie pomiarów wybranych punktów np. aby rozgraniczyć działki lub aby móc zaznaczyć je na mapie. Geodeci mogą również pracować na własny rachunek poprzez prowadzenie działalności gospodarczej. Mediana zarobków geodety wynosi około 5030 zł brutto miesięcznie.
Kartograf
Absolwenci kierunku studiów Gospodarka przestrzenna mogą również objąć zatrudnienie jako kartografowie. Czym się zajmują? Kartograf to osoba, która zajmuje się najczęściej wykonywaniem map. W tym celu kartograf musi zebrać wszystkie niezbędne informacje, które są potrzebne do stworzenia mapy. Na kolejnym etapie nanosi te informacje na mapę oraz przygotowuje ją do druku. Mediana zarobków kartografa wynosi około 4590 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.