Gospodarka przestrzenna - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Gospodarka przestrzenna - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Gospodarka przestrzenna stopień: (I)  (II)
forma: stacjonarne
Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

Gospodarka przestrzenna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - uczelnie publiczne


14.02.2024

Gospodarka przestrzenna studia Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto)

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Trójmieście to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Gospodarka przestrzenna - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Gospodarka przestrzenna to kierunek studiów, który skupia się na projektowaniu i przystosowywaniu otoczenia dla potrzeb człowieka. Kierunek łączy w sobie geografię, nauki społeczne, przyrodnicze czy ekonomiczne. Studenci nauczą się podstaw i poznają historię urbanistyki, zdobędą wiedzę na temat geodezji, demografii czy analizy przestrzennej oraz wykształcą szereg kompetencji praktycznych dzięki wyjazdom terenowym.

Absolwenci gospodarki przestrzennej mogą planować swoją przyszłość zawodową w agencjach rozwoju regionalnego, czy społeczno gospodarczego oraz jednostkach administracji rządowej. Eksperci w tej dziedzinie odnajdą się także w firmach doradczych, agencjach nieruchomości czy firmach deweloperskich. 

 

Uczelnie

Studia w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) 2024/2025 na kierunku gospodarka przestrzenna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznychPolitechnice Gdańskiej (Wydział Architektury PG) oraz Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Nauk Społecznych UG).

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek gospodarka przestrzenna w Trójmieście?

 

Aby zostać studentem kierunku gospodarka przestrzenna w Trójmieście powinieneś zdać maturę, z takich przedmiotów jak m. in.: język obcy nowożytny, język polski, matematyka, biologia, fizyka, geografia, historia lub WOS. Wymagania rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni.

 

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku gospodarka przestrzenna w Trójmieście najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • geografia, 
  • język polski,
  • język obcy,
  • matematyka.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GOSPODARKA PRZESTRZENNA?

W dobie rozwoju gospodarczego oraz postępującej urbanizacji, kwestia odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni stała się niezwykle istotna. Zagadnienie to składa się z kilku dyscyplin o różnorodnym profilu działalności, co umożliwia kompleksowe podejście do tematu. Jednak tak duże zróżnicowanie, wymaga wszechstronnej wiedzy i gruntownego przygotowania zawodowego. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek gospodarka przestrzenna w Trójmieście , który kształci specjalistów w tej dziedzinie.

Osoby, które zdecydują się aplikować na studia geograficzne w Trójmieście powinny spełniać kilka istotnych warunków. Najważniejszą kwestią jest zainteresowanie naukami ścisłymi, ekonomicznymi, geograficznymi, społecznymi i ekonomicznymi. Dużym atutem będzie także posiadanie wyobraźni przestrzennej, zmysłu estetyki czy zdolności analitycznego myślenia. Jeżeli powyższy opis idealnie do ciebie pasuje, to weź udział w rekrutacji na kierunek gospodarka przestrzenna w Trójmieście.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako że studia geograficzne od lat wzbudzają duże zainteresowanie studentów, którym zależy na zdobyciu przyszłościowego wykształcenia, uczelnie w Trójmieście zdecydowały się na wprowadzenie ich do swoich ofert nauczania. Obecnie, kierunek gospodarka przestrzenna możesz studiować w kilku miejscach. Ich wykaz znajdziesz w dziale poniżej. Przed przystąpieniem do rekrutacji dokładnie zapoznaj się z dostępnymi opcjami, tak aby wybrać te najlepszą.

Tematyka zajęć oscyluje wokół nauk ścisłych, geograficznych, przyrodniczych, społecznych czy ekonomicznych, dzięki czemu studenci mają szansę rozwinąć się na kilku polach jednocześnie. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:

  • prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i środowiska
  • geodezja i kartografia
  • historia urbanistyki
  • metody analizy przestrzennej
  • rozwój lokalny i regionalny
  • demografia

 

Oprócz wiedzy teoretycznej studenci rozwiną także umiejętności praktyczne, szczególnie podczas wyjazdów terenowych czy specjalistycznych warsztatów. Dokładny plan i program nauczania znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek gospodarka przestrzenna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Gdańska (Wydział Architektury) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Gdański (Wydział Nauk Społecznych UG) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Gospodarka przestrzenna w Trójmieście

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Gospodarka przestrzenna w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU GOSPODARKA PRZESTRZENNA?

Jako absolwent kierunku gospodarka przestrzenna będziesz miał kompleksową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych, co umożliwi Ci znalezienie ciekawej i dopasowanej do swojego wykształcenia, pracy zawodowej.

Przede wszystkim, zostaniesz przygotowany do pracy w biurach projektowych i firmach architektonicznych. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z jednostkami administracji rządowej, zajmującymi się realizacją i nadzorowaniem polityki planistycznej. Absolwenci często decydują się na pracę w:

  • agencjach rozwoju regionalnego 
  • agencjach rozwoju społeczno gospodarczego
  • firmach doradczych 
  • firmach konsultingowych

 

Interesującą alternatywę stanowi także wybór agencji nieruchomości i przedsiębiorstw deweloperskich. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia zasadne będzie kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub podyplomowych.

Gdzie studiować na kierunku gospodarka przestrzenna w Trójmieście?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Gdańskim oraz Politechnice Gdańskiej.

Uczelnie na których można studiować kierunek gospodarka przestrzenna w Trójmieście:

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Gospodarka przestrzenna w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Gospodarka przestrzenna Gdańsk | Gdynia | Sopot studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna w Gdańsku | gdyni | sopocie

Studia II stopnia

Gospodarka przestrzenna w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Koszykowa 86 w Warszawie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Rzemieślnicza 5 , 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Akademia+Wychowania+Fizycznego+Józefa+Piłsudskiego+w+Warszawie+Filia+w+Białej+Podlaskiej.,+Akademicka,+Biała+Podlaska,+Polska https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/8e85c-awf-biala-podlaska.jpg Filia AWF w Białej Podlaskiej
  • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • ul. Bobrowiecka 9, , 00-728 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Bobrowiecka%209%2C%20Warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/1d234-wumed-warszawa.jpg Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
  • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-5Nyng4JqkcR4WMpp5S_mNE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/880b7-akademia-morska-szczecin.jpg Politechnika Morska w Szczecinie