Geodezja i kartografia - Poznań

Geodezja i kartografia - Poznań

Geodezja i kartografia - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

geodezja i kartografia

Odkryj geodezję i kartografię w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Geodezja i kartografia - studia Poznań

Geodezja i kartografia to kierunek przeznaczony dla osób rzetelnych oraz posiadających ponadprzeciętną wyobraźnię przestrzenną – w końcu nauka na tym kierunku oraz przyszła praca zawodowa będzie w głównej mierze polegała na pracy z przyrządami nawigacyjnymi, wymagającymi ponadprzeciętnej orientacji w terenie.

Należy pamiętać o tym, że zawód kartografa to nie tylko przyjemne pogadanki z architektami, ale również praca w terenie, częste odwiedziny na samym placu budowy. Dlatego szczególnie ważne jest posiadanie przez absolwentów Geodezji i kartografii szerokiej wiedzy, której spektrum zatacza koło wokół podstaw wielu innych dziedzin, z pozoru niezwiązanych z kierunkiem kształcenia.

Słowo ‘geodezja’ pochodzi od arystotelowskiego ‘geo’ oznaczającego Ziemię. Owocem prac w tej dziedzinie stały się wszelkiego rodzaju pomiary, różne rodzaje map oraz dokumenty o charakterze prawnym (np. podczas odgraniczania nieruchomości).

Wstępne wymagania stawiane przez uczelnie to podstawowa znajomość i umiejętność posługiwania się zagadnieniami matematycznymi i geograficznymi, które w dalszym toku edukacji zostaną poszerzone i wzbogacone o nowe.

 

Czego nauczysz się na studiach

Po zakończeniu studiów absolwent zna podstawowe pojęcia związane z teorią figury Ziemi, potrafi wyjaśnić potrzeby wykonania pomiarów geodezyjnych, umie analizować i oceniać jakość informacji pozyskiwanych metodami geodezyjnymi.

Celem studiów na kierunku geodezja i kartografia jest zdobycie umiejętności pozwalających na wykorzystanie w praktyce podstawowych zagadnień administracyjnych i geodezyjnych. Nabędziesz umiejętności wykorzystywania map wielkoskalowych w charakterze źródła informacji oraz wykorzystania przestrzeni w sporządzaniu dokumentacji w gospodarce przestrzennej.

 

Dla kogo te studia

Jak pewnie dobrze wiesz, nie istnieje jeden całkowicie uniwersalny kierunek kształcenia, którego wybór zadowoli każdego z przyszłych studentów. Geodezja i kartografia również nie jest dla każdego. Zatem jakimi cechami powinien dysponować idealny kandydat na te studia? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania i wszystko będzie jasne.

Geografia od zawsze była jednym z twoich ulubionych przedmiotów w szkole? Nauka przedmiotów ścisłych również przychodziła ci z łatwością? Doskonale orientujesz się w otaczającej przestrzeni, a umiejętność znalezienia drogi w nieznanych wcześniej miejscowościach to dla ciebie bułka z masłem? Chciałbyś związać swoją przyszłość z bardzo przyszłościowym i dobrze płatnym kierunkiem studiów? W takim razie wybierz Geodezję i kartografię w Poznaniu!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK GEODEZJA I KARTOGRAFIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Geodezja i kartografia w Poznaniu

Szczegółowe wymagania obowiązujące studia w Poznaniu zależą od wielu czynników. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest kanon nauk, w skład których wchodzi wybrany przez przyszłego studenta kierunek. W przypadku Geodezji i kartografii przedmiotami wiodącymi będą: geografia, matematyka oraz język obcy nowożytny.

Uczelnie w Poznaniu ustalają własne procedury rekrutacyjne, które mogą zmieniać się w zależności od różnych czynników. Dlatego warto pamiętać, aby tuż przed aplikacją na wymarzone kierunki studiów w Poznaniu, dobrze zapoznać się z ich programem, zawartym na stronie internetowej lub dziekanacie wybranego instytutu.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Harmonogram rekrutacji +

Geodezja i kartografia to studia, które gwarantują rzetelne wykształcenie. Znajdują się one w ofercie poznańskich ośrodków akademickich. Osoby, które planują rozpocząć te studia wyższe, muszą bardzo dokładnie zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Obowiązuje on na każdej uczelni, więc przestrzeganie najważniejszych terminów sprawi, że nic nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Warto pamiętać, że wszystkie terminy są do siebie zbliżone. Swoją przygodę z rekrutacją rozpoczniesz już na przełomie kwietnia oraz maja, ponieważ wtedy już możesz rejestrować się na wybrane przez siebie kierunki studiów.

Musisz pamiętać o tym, że nie liczy się jednak kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów uzyskanych przez maturzystów. To, czy dostali się oni na wymarzone studia, okaże się już w lipcu, tuż po ogłoszeniu wyników maturalnych. Dla przyszłych studentów będzie to czas także składania podstawowych dokumentów do dziekanatu. Studia w Poznaniu na kierunku geodezja i kartografia cieszą się dużą popularnością, więc o kwestie formalne warto zadbać odpowiednio wcześniej.

Jeżeli na wybrane przez siebie studia nie dostałeś się w pierwszym terminie, to nic straconego, ponieważ uczelnie w Poznaniu otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji. Odbywają się one na ogół w sierpniu i we wrześniu, więc nie załamuj rąk – studia wciąż czekają na ciebie.

Dokumenty rekrutacyjne +

Jeżeli chcesz rozpocząć studia w Poznaniu na kierunku geodezja i kartografia, powinieneś odpowiednio wcześnie zadbać o złożenie do dziekanatu zestawu podstawowych dokumentów. Pamiętaj, że jeżeli spóźnisz się z tym krokiem rekrutacyjnym, zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych na studia. Szczegółowe informacje na temat tego, jakie dokumenty dostarczyć najpierw, znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Pamiętaj jednak, że wśród nich powinny się znaleźć obowiązkowo:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
  • aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne obowiązują na wszystkich uczelniach w Polsce. W praktyce oznacza to, że jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji, to będziesz musiał ją uiścić. W zależności od uczelni mogą się one wahać od 85 do 100 zł. Pamiętaj, żeby uiścić ją odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu. Opłaty rekrutacyjne wykonasz za pośrednictwem poczty polskiej, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj także, że część uczelni prywatnych oprócz takiej opłaty, wprowadza także wpisowe – czyli dodatkowe uiszczenie kosztów za zapisanie się na studia.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku geodezja i kartografia mają charakter interdyscyplinarny i odnoszą się do wielu dziedzin z pogranicza nauk geograficznych. Wśród przedmiotów, które będą przez ciebie zdawane na maturze, powinny się znaleźć na pewno matematyka oraz geografia. Pamiętaj, że duże znaczenie ma także zdawanie dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego. By uniknąć rozczarowań, swoje przygotowania rozpocznij już dziś.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Informacje o przeliczniku punktów kwalifikacyjnych znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie uczelni. Każdy ośrodek akademicki ustala go bowiem indywidualnie. Ważne, żeby przedmioty, które wybierzesz na maturze, były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi. Znaczenie ma również poziom, na jakim zdawać będziesz te przedmioty. Masz do wyboru dwa poziomy: podstawowy oraz rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Twoja wiedza znacznie wyróżnia się na tle wiadomości innych uczniów szkół średnich? Jeżeli tak, to śmiało możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To bardzo ambitna propozycja, jest jednak o co walczyć – na laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego, czekają miejsca na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. Jeżeli marzysz o tym, by rozpocząć studia w Poznaniu na kierunku administracja, pomyśl o olimpiadach takich jak:

  • Olimpiada Geograficzna
  • Olimpiada Matematyczna.

Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli będziesz laureatem lub finalistą olimpiady, to i tak musisz podejść do obowiązkowych egzaminów maturalnych.

Jak wyglądają studia na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Czego możesz się spodziewać wybierając studia w Poznaniu na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu? W związku z tym, że kierunek ten należy do kanonu nauk geograficznych, rozpoczynając swoją edukacyjną przygodę będziesz miał okazję powtórzyć i poszerzyć posiadane już wiadomości o kilka całkiem nowych zagadnień.

Aby osiągnąć poziom eksperta w zgłębianej dziedzinie, staniesz przed koniecznością przyswojenia skomplikowanej wiedzy matematycznej, która zapewni ci możliwość wykonywania potrzebnych w pracy zawodowej obliczeń. Nie bez znaczenia pozostanie nauka obsługi profesjonalnych programów statystycznych, do których otrzymasz dostęp jako student Geodezji i kartografii.

Część zajęć będzie prowadzona w formie praktycznych warsztatów w terenie. Każdy ze studentów, pod okiem wyspecjalizowanych praktyków geodezji, będzie miał okazję poznać na własnej skórze, jak wygląda praca w zawodzie. Przy okazji wszyscy zdobędą niezbędną wiedzę o wykonywaniu pomiarów, zapisywaniu ich rezultatów oraz odpowiednim wykorzystaniu jej w praktyce.

Ponadto nauczysz się współpracy grupowej, która w późniejszym czasie przełoży się na zdolność do uczestniczenia w różnorakich projektach z innymi fachowcami z branży, a szeroka wiedza z zakresu prawa, którą również wyniesiesz ze studiów na kierunku Geodezja i kartografia, pozwoli ci działać świadomie.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

GEODEZJA I KARTOGRAFIA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

GEODEZJA I KARTOGRAFIA POZNAŃ STUDIA ZAOCZNE

 

geodezja i kartografia studia Poznań

 

Ile trwają studia na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu ustalają czas trwania oferowanych przez siebie kierunków w zależności od ich specyfiki oraz odgórnych ustaleń Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.

W przypadku studiów pierwszego stopnia na kierunku Geodezja i kartografia, czas przeznaczony na ukończenie edukacji będzie wynosił trzy i pół roku, a każdy z absolwentów zostanie nagrodzony dyplomem licencjata oraz uprawnieniami do wykonywania pracy w zawodzie.

Magisterskie studia drugiego stopnia na kierunku Geodezja i kartografia to doskonała szansa na wzbogacenie swoich kompetencji o bardziej specjalistyczne zagadnienia. Aby z niej skorzystać, należy zagospodarować dodatkowe pół roku oraz być absolwentem studiów pierwszego stopnia.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Geodezja i kartografia w Poznaniu

Aby podjąć studia geograficzne w Poznaniu, do których należy między innymi Geodezja i kartografia, należy wykazać się doskonałą znajomością geograficznej strony otaczającego nas świata. Dlatego też kandydaci na studia pierwszego stopnia zmierzą się z rozszerzoną maturą między innymi z geografii, aby mieć realne szanse na zasilenie grona studentów.

Konkurs dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia może okazać się biletem wstępu dla wielu kandydatów, chcących podjąć studia magisterskie na kierunku Geodezja i kartografia. Powinni oni bardzo przyłożyć się do efektów swojej nauki w postaci ocen otrzymanych na dyplomie.

Biletem wstępu na studia geograficzne na kierunku Geodezja i kartografia na wybranej uczelni w Poznaniu bez wątpienia okaże się uzyskanie wysokiego miejsca w konkursach przedmiotowych na szczeblu ogólnopolskim. Przyszły maturzysta, który stanie na podium olimpiady geograficznej lub matematycznej zostanie zwolniony z konieczności podejścia do egzaminu maturalnego, uzyskując automatycznie stuprocentowy wynik.

Geodezję i kartografię w Poznaniu można podjąć w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Pierwsza opcja jest znacznie częściej wybierana przez przyszłych studentów, a zdobywana w ten sposób wiedza jest rozłożona równomiernie w trakcie całego tygodnia.

Studia niestacjonarne umożliwiają podjęcie zobowiązań między innymi zawodowych równolegle ze studiami oraz wiążą się z koniecznością przyswajania koniecznego materiału w trakcie cotygodniowych zjazdów.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać ku wkroczeniu na ścieżkę edukacyjną na opisywanym kierunku, jest wzięcie udziału w dobrze wszystkim znanym konkursie świadectw maturalnych lub dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia.

Kiedy pozytywnie przejdziesz całą procedurę rekrutacyjną, będziesz zobowiązany do dostarczenia na biurko wyznaczonej komisji rekrutacyjnej pliku dokumentów, w skład których wejdzie świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z ich kserokopią, rzetelnie wypełniony formularz aplikacyjny oraz fotografia o wymiarach 35X45mm, która znajdzie się na twojej legitymacji studenckiej.

zasady rekrutacji na studia

 

geodezja i kartografia studia Poznań

 

Jaka praca po studiach na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Wciąż zastanawiasz się, jakie możliwości zawodowe oferuje interesujący cię kierunek studiów? Jeśli w spektrum twoich rozważań na temat przyszłości zawiera się Geodezja i kartografia w Poznaniu, ten akapit powinien dać ci odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Przyszłe życie zawodowe studentów Geodezji i kartografii wygląda dosyć obiecująco. Absolwenci lubiący pracę w terenie znajdą zatrudnienie w międzynarodowych firmach geodezyjnych, gdzie wykażą się doskonałą orientacją w przestrzeni i umiejętnością wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Dla miłośników biurowej pracy wymagającej analitycznego myślenia i zdolności do sprawnego rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych otworzy się możliwość podjęcia pracy w wydawnictwach kartograficznych, zajmujących się projektowaniem, dystrybucją oraz sprzedażą map.

Międzynarodowe korporacje informatyczne będą ci wdzięczne za zasilenie grona pracujących nad tworzeniem i programowaniem nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych oraz programów nawigacyjnych dla urządzeń przenośnych z różnymi systemami operacyjnymi.

Ukończenie Geodezji i kartografii w Poznaniu to również możliwość podjęcia współpracy z firmami budowlanymi, architektonicznymi oraz szeroko rozumianym górnictwem – wszystkie te zajęcia łączy konieczność obcowania z gruntem oraz wykonywania różnorakich operacji z nim związanych.

Jak sam widzisz, możliwości zawodowe, które staną przed tobą otworem po ukończeniu studiów geograficznych w Poznaniu, będą bardzo obiecujące, a wybranie jakiejkolwiek z nich będzie wiązało się z możliwością rozpoczęcia godnego i dostatniego życia.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Jednym z twoich wyborów numer jeden w kwestii przyszłej edukacji jest Geodezja i kartografia, jednak zanim ostatecznie zdecydujesz się na podjęcie tych studiów, chciałbyś poznać opinię starszych kolegów, mających do czynienia z tą drogą edukacyjną?

 

Honorata, studentka pierwszego roku Geodezji i kartografii w Poznaniu, mówi:

„Przez bardzo długi czas nie mogłam się zdecydować co do kierunku studiów, jaki chciałabym podjąć. Wiedziałam jedno – musi być on związany z geografią oraz zapewniać dobre możliwości zawodowe. A dlaczego Poznań? Jest to moje miasto rodzinne, z którego nie wyobrażam sobie wyjeżdżać.”

KIERUNKI GEOGRAFICZNE W POZNANIU

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)