Geodezja i kartografia - Poznań

Geodezja i kartografia - Poznań

Studia na kierunku geodezja i kartografia w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Geodezja i kartografia stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

08.01.2024

Geodezja i kartografia - studia Poznań 2024

Geodezja i kartografia w Poznaniu to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na geodezji i kartografii w Poznaniu w 2024 r. zaczynają się od 5400 zł za pierwszy rok studiów.

Geodezja i kartografia - Poznań
Studia na kierunku geodezja i kartografia w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Opis kierunku

Geodezja i kartografia to studia, na których zdobędziesz praktyczne wykształcenie. Studenci tego kierunku zostaną wyposażeni w interdyscyplinarną wiedzę z pogranicza nauk geograficznych, technicznych czy informatycznych. Podstawą geodezji i kartografii są zagadnienia związane z matematyką, z którymi również przyjdzie się zmierzyć studentom. Podczas nauki zdobędą umiejętności związane z przygotowywaniem map, administracją danych przestrzennych i przeprowadzaniem analizy informacji geograficznych. W programie kształcenia mogą znaleźć się przedmioty takie jak: prawo geodezyjne i kartograficzne, podstawy informatyki i programowania, geodezja satelitarna czy wstęp do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w kartografii.


Studia na kierunku geodezja i kartografia otwierają wiele możliwości zawodowych. Absolwenci tego kierunku mogą szukać pracy w dziedzinach związanych z GIS, analizą danych przestrzennych czy w sektorach publicznych, prywatnych i badawczych. Mogą podjąć zatrudnienie na stanowiskach: kartograf, analityk danych geoprzestrzennych, badacz geoinformatyczny, specjalista GIS bądź nauczyciel geografii i kartografii. Ponadto geodeci i kartografowie, mogą też szukać w pracy w branży budowlanej, architektonicznej, a nawet informatycznej.

 

Uczelnie

W Poznaniu geodezję i kartografię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku geodezja i kartografia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacićCena za pierwszy rok studiów wynosi około 5400 zł. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Geodezja i kartografia w Poznaniu

W procesie rekrutacji na studia na kierunku geodezja i kartografia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia
  • fizyka
  • fizyka i astronomia
  • geografia
  • informatyka
  • język obcy
  • matematyka
  • wiedza o społeczeństwie

 

Szczegółowe wymagania obowiązujące studia w Poznaniu zależą od wielu czynników. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest kanon nauk, w skład których wchodzi wybrany przez przyszłego studenta kierunek. W przypadku Geodezji i kartografii przedmiotami wiodącymi będą: geografia, matematyka oraz język obcy nowożytny.

Uczelnie w Poznaniu ustalają własne procedury rekrutacyjne, które mogą zmieniać się w zależności od różnych czynników. Dlatego warto pamiętać, aby tuż przed aplikacją na wymarzone kierunki studiów w Poznaniu, dobrze zapoznać się z ich programem, zawartym na stronie internetowej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Geodezja i kartografia to kierunek przeznaczony dla osób rzetelnych oraz posiadających ponadprzeciętną wyobraźnię przestrzenną – w końcu nauka na tym kierunku oraz przyszła praca zawodowa będzie w głównej mierze polegała na pracy z przyrządami nawigacyjnymi, wymagającymi ponadprzeciętnej orientacji w terenie.

Należy pamiętać o tym, że zawód kartografa to nie tylko przyjemne pogadanki z architektami, ale również praca w terenie, częste odwiedziny na samym placu budowy. Dlatego szczególnie ważne jest posiadanie przez absolwentów Geodezji i kartografii szerokiej wiedzy, której spektrum zatacza koło wokół podstaw wielu innych dziedzin, z pozoru niezwiązanych z kierunkiem kształcenia.

Słowo ‘geodezja’ pochodzi od arystotelowskiego ‘geo’ oznaczającego Ziemię. Owocem prac w tej dziedzinie stały się wszelkiego rodzaju pomiary, różne rodzaje map oraz dokumenty o charakterze prawnym (np. podczas odgraniczania nieruchomości).

Wstępne wymagania stawiane przez uczelnie to podstawowa znajomość i umiejętność posługiwania się zagadnieniami matematycznymi i geograficznymi, które w dalszym toku edukacji zostaną poszerzone i wzbogacone o nowe.

 

1. Czego nauczysz się na studiach

Po zakończeniu studiów absolwent zna podstawowe pojęcia związane z teorią figury Ziemi, potrafi wyjaśnić potrzeby wykonania pomiarów geodezyjnych, umie analizować i oceniać jakość informacji pozyskiwanych metodami geodezyjnymi.

Celem studiów na kierunku geodezja i kartografia jest zdobycie umiejętności pozwalających na wykorzystanie w praktyce podstawowych zagadnień administracyjnych i geodezyjnych. Nabędziesz umiejętności wykorzystywania map wielkoskalowych w charakterze źródła informacji oraz wykorzystania przestrzeni w sporządzaniu dokumentacji w gospodarce przestrzennej.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku geodezja i kartografia możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku geodezja i kartografia w Poznaniu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. 

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Jak pewnie dobrze wiesz, nie istnieje jeden całkowicie uniwersalny kierunek kształcenia, którego wybór zadowoli każdego z przyszłych studentów. Geodezja i kartografia również nie jest dla każdego. Zatem jakimi cechami powinien dysponować idealny kandydat na te studia? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania i wszystko będzie jasne.

Geografia od zawsze była jednym z twoich ulubionych przedmiotów w szkole? Nauka przedmiotów ścisłych również przychodziła ci z łatwością? Doskonale orientujesz się w otaczającej przestrzeni, a umiejętność znalezienia drogi w nieznanych wcześniej miejscowościach to dla ciebie bułka z masłem? Chciałbyś związać swoją przyszłość z bardzo przyszłościowym i dobrze płatnym kierunkiem studiów? W takim razie wybierz Geodezję i kartografię w Poznaniu!

Czego możesz się spodziewać wybierając studia w Poznaniu na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu? W związku z tym, że kierunek ten należy do kanonu nauk geograficznych, rozpoczynając swoją edukacyjną przygodę będziesz miał okazję powtórzyć i poszerzyć posiadane już wiadomości o kilka całkiem nowych zagadnień.

Aby osiągnąć poziom eksperta w zgłębianej dziedzinie, staniesz przed zadaniem przyswojenia skomplikowanej wiedzy matematycznej, która zapewni ci możliwość wykonywania potrzebnych w pracy zawodowej obliczeń. Nie bez znaczenia pozostanie nauka obsługi profesjonalnych programów statystycznych, do których otrzymasz dostęp jako student Geodezji i kartografii.

Część zajęć będzie prowadzona w formie praktycznych warsztatów w terenie. Każdy ze studentów, pod okiem wyspecjalizowanych praktyków geodezji, będzie miał okazję poznać na własnej skórze, jak wygląda praca w zawodzie. Przy okazji wszyscy zdobędą niezbędną wiedzę o wykonywaniu pomiarów, zapisywaniu ich rezultatów oraz odpowiednim wykorzystaniu jej w praktyce.

Ponadto nauczysz się współpracy grupowej, która w późniejszym czasie przełoży się na zdolność do uczestniczenia w różnorakich projektach z innymi fachowcami z branży, a szeroka wiedza z zakresu prawa, którą również wyniesiesz ze studiów na kierunku Geodezja i kartografia, pozwoli ci działać świadomie.

Uczelnie w Poznaniu - kierunek geodezja i kartografia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Studia na kierunku Geodezja i Kartografia w Poznaniu trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Uczelnie w Poznaniu ustalają czas trwania oferowanych przez siebie kierunków w zależności od ich specyfiki.

W przypadku studiów pierwszego stopnia na kierunku Geodezja i kartografia, czas przeznaczony na ukończenie edukacji będzie wynosił trzy i pół roku, a każdy z absolwentów zostanie nagrodzony dyplomem inżyniera.

Studia na kierunku Geodezja i kartografia można podjąć w ramach studiów stacjonarnych i zaocznych, w zależności od tego, jak chcemy zorganizować nasz czas podczas edukacji.

Geodezja i kartografia w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
Jaka praca po studiach na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Jaka praca po studiach na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Wciąż zastanawiasz się, jakie możliwości zawodowe oferuje interesujący cię kierunek studiów? Jeśli w spektrum twoich rozważań na temat przyszłości zawiera się Geodezja i kartografia w Poznaniu, ten akapit powinien dać ci odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Przyszłe życie zawodowe studentów Geodezji i kartografii wygląda dosyć obiecująco. Absolwenci lubiący pracę w terenie znajdą zatrudnienie w międzynarodowych firmach geodezyjnych, gdzie wykażą się doskonałą orientacją w przestrzeni i umiejętnością wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Dla miłośników biurowej pracy wymagającej analitycznego myślenia i zdolności do sprawnego rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych otworzy się możliwość podjęcia pracy w wydawnictwach kartograficznych, zajmujących się projektowaniem, dystrybucją oraz sprzedażą map.

Międzynarodowe korporacje informatyczne będą ci wdzięczne za zasilenie grona pracujących nad tworzeniem i programowaniem nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych oraz programów nawigacyjnych dla urządzeń przenośnych z różnymi systemami operacyjnymi.

Ukończenie Geodezji i kartografii w Poznaniu to również możliwość podjęcia współpracy z firmami budowlanymi, architektonicznymi oraz szeroko rozumianym górnictwem – wszystkie te zajęcia łączy konieczność obcowania z gruntem oraz wykonywania różnorakich operacji z nim związanych.

Jak sam widzisz, możliwości zawodowe, które staną przed tobą otworem po ukończeniu studiów geograficznych w Poznaniu, będą bardzo obiecujące, a wybranie jakiejkolwiek z nich będzie wiązało się z możliwością rozpoczęcia godnego i dostatniego życia.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Geodezja i kartografia?

Absolwenci kierunku studiów Geodezja i kartografia mają przed sobą wiele możliwości zawodowych. Mogą oni podjąć pracę w firmach geodezyjnych, firmach budowlanych, urzędach, a nawet w wydawnictwach. Jednak najczęściej wybieranymi zawodami jest geodeta i kartograf. Ile zarabiają i na czym polega ich praca?

 

Geodeta

Geodeci mogą pracować w firmach geodezyjnych, budowlanych i architektonicznych. Pracują również w korporacjach, które zajmują się najczęściej pracą nad specjalnymi urządzeniami, które mają na celu nawigować, a także nad programami, które można zainstalować na urządzeniach przenośnych o różnych systemach operacyjnych. Czym konkretnie zajmują się geodeci? Wykonują oni pomiary, opracowują mapy drogowe lub miast np. na podstawie zdjęć lotniczych. Określają również dokładne położenie wybranych punktów na Ziemi oraz wyznaczają kształt ziemi i jej ukształtowanie. Geodeci zajmują się także dokumentacją, mierzeniem i wyznaczaniem działek, na których mogą stanąć nieruchomości. Mediana miesięcznych zarobków geodety to 4910 zł brutto.

 

Kartograf

Kartograf najczęściej znajduje zatrudnienie w wydawnictwach kartograficznych. Do zadań kartografa należy przygotowywanie opisowych i graficznych projektów map lub planów, przygotowywaniem ich do druku oraz opracowywanie makiet nazewniczych map, legend i rozmieszenia znaków. Kartograf może zajmować się np. tworzeniem map świata, samochodowych, aglomeracji miejskiej lub mapy geograficzne danego terenu. Mediana zarobków to 3950 zł brutto.

Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

 

*Zarobki mogą się różnić między sobą, na co ma wpływ wiele czynników. Wahania w stawkach mogą zależeć od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie często różni się w zależności od województwa czy miasta. Bardzo często oznacza to, że im większe miasto, tym lepiej płatna praca.

Gdzie studiować na kierunku geodezja i kartografia w Poznaniu?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku geodezja i kartografia, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oferuje 40 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UAM. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5400 zł.

 

Kierunek geodezja i kartografia - uczelnie w Poznaniu:

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Geodezja i kartografia studia stacjonarne - uczelnie w Poznaniu

 

Geodezja i kartografia studia niestacjonarne - uczelnie w Poznaniu

 

Geodezja i kartografia studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Geodezja i kartografia w Poznaniu

Aby podjąć studia geograficzne w Poznaniu, do których należy między innymi Geodezja i kartografia, należy wykazać się doskonałą znajomością geograficznej strony otaczającego nas świata. Dlatego też kandydaci na studia pierwszego stopnia zmierzą się z rozszerzoną maturą między innymi z geografii, aby mieć realne szanse na zasilenie grona studentów.

Biletem wstępu na studia geograficzne na kierunku Geodezja i kartografia na uczelni w Poznaniu bez wątpienia okaże się uzyskanie wysokiego miejsca w konkursach przedmiotowych na szczeblu ogólnopolskim. Przyszły maturzysta, który stanie na podium olimpiady geograficznej lub matematycznej zostanie zwolniony z konieczności osiągnięcia doskonałych wyników podczas egzaminu maturalnego, uzyskując automatycznie stuprocentowy wynik.

Geodezję i kartografię w Poznaniu można podjąć w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Pierwsza opcja jest znacznie częściej wybierana przez przyszłych studentów, a zdobywana w ten sposób wiedza jest rozłożona równomiernie w trakcie całego tygodnia.

Studia niestacjonarne umożliwiają podjęcie zobowiązań między innymi zawodowych równolegle ze studiami oraz wiążą się z przyswajaniem programowego materiału w trakcie weekendowych zjazdów, które odbywają się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać ku wkroczeniu na ścieżkę edukacyjną na opisywanym kierunku, jest wzięcie udziału w dobrze wszystkim znanym konkursie świadectw maturalnych.

Kiedy pozytywnie przejdziesz całą procedurę rekrutacyjną, będziesz zobowiązany do dostarczenia pliku dokumentów, w skład których wejdzie świadectwo maturalne wraz z jego kserokopią, rzetelnie wypełniony formularz aplikacyjny oraz fotografia o wymiarach 35X45mm, która znajdzie się na twojej legitymacji studenckiej.

 

STUDIA W POZNANIU - ważne informacje

kierunki studiów w Poznaniu

studia w Poznaniu

 

GEODEZJA I KARTOGRAFIA - ważne informacje

geodezja i kartografia studia

studia geograficzne w Poznaniu

studia geograficzne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Geodezja i kartografia Poznań studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Geodezja i kartografia Poznań studia stacjonarne

Geodezja i kartografia Poznań studia niestacjonarne

Geodezja i kartografia w Poznaniu

Jakie opinie mają studia na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu

Jednym z twoich wyborów numer jeden w kwestii przyszłej edukacji jest Geodezja i kartografia, jednak zanim ostatecznie zdecydujesz się na podjęcie tych studiów, chciałbyś poznać opinię starszych kolegów, mających do czynienia z tą drogą edukacyjną?

 

Honorata, studentka pierwszego roku Geodezji i kartografii w Poznaniu, mówi:

„Przez bardzo długi czas nie mogłam się zdecydować co do kierunku studiów, jaki chciałabym podjąć. Wiedziałam jedno – musi być on związany z geografią oraz zapewniać dobre możliwości zawodowe. A dlaczego Poznań? Jest to moje miasto rodzinne, z którego nie wyobrażam sobie wyjeżdżać.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu



#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
  • Dzień Otwarty https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJs1jZtnxZFkcRIL31oU9pRng https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d5c56-ur-krakow.jpg Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie