Architektura przestrzeni informacyjnych

Architektura przestrzeni informacyjnych

Dodaj do ulubionych

Architektura przestrzeni informacyjnych studia - kierunek studiów

Studia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym)

Architektura przestrzeni informacyjnych to innowacyjny kierunek odpowiadający na zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą wiedzieli jak efektywnie zarządzać różnorodnymi danymi – w biznesie, kulturze czy edukacji. Podczas nauki studenci poznawać będą więc nowoczesne narzędzia i metody związane z przetwarzaniem informacji, ich gromadzeniem czy przechowywaniem.

Interdyscyplinarna formuła kierunku pozwoli zdobyć wszechstronną wiedzę z pogranicza nauk społecznych, technicznych czy nawet humanistycznych. Po zakończeniu nauki absolwenci architektury przestrzeni informacyjnych zatrudnienie znajdą w firmach o różnorodnych profilach działalności, instytucje kultury takie jak biblioteki czy wszelkie urzędy działające w administracji publicznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku arhitektura przestrzeni informacyjnych: 

 • biologia,
 • chemia,
 • filozofia,
 • fizyka,
 • geografia,
 • historia,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ARCHITEKTURA PRZESTRZENI INFORMACYJNYCH

Województwo
Miejscowość
studia I stopnia
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
studia I stopnia
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jednostka prowadząca

Architektura przestrzeni informacyjnych stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 07.06.2021
do 05.07.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 07.06.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
od 10.08.2021
do 13.09.2021
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 07.06.2021
do 13.09.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 07.06.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych

Tryb studiów
studia I stopnia
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Dziennikarstwo i informacja

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując architekturę przestrzeni informacyjnych?

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Jeśli zawsze zależało Ci na studiach bliskich praktyce, będziesz zadowolony z możliwości zmierzenia się z projektowaniem systemów i usług informacyjnych.

Weźmiesz udział w zajęciach, które sprawdzą i dopracują Twoje umiejętności związane z myśleniem analitycznym: przygotujesz się do diagnozy i oceny funkcjonalności systemów informacyjnych, poznasz metody badania potrzeb, kompetencji i zachowań informacyjnych użytkowników, uzyskasz kompetencje potrzebne do wdrażania systemów informacyjnych w firmach, organizacjach i instytucjach.

Zyskasz orientację we współczesnych przemianach gospodarczych i społecznych, kształtujących nowoczesną rzeczywistość. Nauczysz się gromadzić, przetwarzać i interpretować dane oraz wizualizować je w atrakcyjny i czytelny sposób. 

Wiedzę z zakresu zarządzania informacją umieścisz w szerszym kontekście interpretacyjnym, sięgając do wiedzy z zakresu językoznawstwa, socjologii, kulturoznawstwa i filozofii. 

Opanujesz redakcję tekstu, poznasz branżę medialną oraz sposoby przekazywania informacji charakterystyczne dla każdego medium. Dowiesz się czym są bibliologia i informatologia oraz jakie jest ich znaczenie dla badań nad informacją i działalnością informacyjną.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • projektowania systemów informacyjnych
 • diagnozowania i oceny funkcjonalności systemów informacyjnych
 • metod badania potrzeb, kompetencji i zachowań użytkowników systemów informacyjnych
 • wdrażania systemów informacyjnych w firmach, organizacjach i instytucjach
 • współczesnych przemian gospodarczych i społecznych kształtujących nowoczesną rzeczywistość
 • gromadzenia, przetwarzania i interpretowania danych
 • wizualizacji danych
 • podstaw językoznawstwa, socjologii, filozofii i kulturoznawstwa
 • redakcji tekstu
 • znajomości branży medialnej i sposobów przekazywania informacji wykorzystywanych przez konkretne medium
 • bibliologii i informatologii oraz ich znaczenia dla badań nad informacją i działalnością informacyjną

Jak wyglądają studia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych?

Spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, w której z map znika znaczna część dróg, którymi do tej pory przemieszczaliśmy się swobodnie w dowolnym kierunku. Nadmiar aut w połączeniu z pośpiechem, do którego przywykliśmy i koniecznością dotarcia do celu spowodowałby paraliż komunikacyjny, a kierowców przyprawił co najmniej o nerwicę.

Chaos, wynikający z braku zaplecza organizacyjnego, umożliwiającego nam funkcjonowanie we współczesnej, na dobre rozpędzonej rzeczywistości, może dotyczyć każdej dziedziny naszego życia. Tym, czym sieć krajowych dróg jest dla użytkowników czterech kółek, odpowiednio zaprojektowany system informacyjny będzie dla odbiorcy informacji, postawionego przed koniecznością odnajdywania się w świecie przeładowanym nadmiarem nieuporządkowanych komunikatów.

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek architektura przestrzeni informacyjnych można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru.

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk humanistycznych i informatycznych.

 

Studia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Ze względu na interdyscyplinarność studiów na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu dziennikarstwa, nauk społecznych czy informatycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów związanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 

 • Architektura systemów informacyjnych
 • Architektura sieci komputerowych
 • Strategie i metody wyszukiwania informacji

 

W czasie studiów dowiesz się więcej o specyfice nowych mediów oraz komunikacji społecznej. Ponadto, zagłębisz się w tematykę związaną z naukami społecznymi, kulturowymi i historycznymi, co z pewnością zaprocentuje w twojej przyszłej praktyce zawodowej.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student poznasz metody i strategie wyszukiwania informacji.

Ponadto, dowiesz się w jaki sposób projektować sieciowe usługi informacyjne, między innymi strony internetowe czy aplikacje mobilne. Co więcej, nauczysz się wykorzystywać nowoczesne technologie i programy informatyczne w swojej codziennej pracy zawodowej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli interesują Cię przemiany zachodzące w świecie podporządkowanym technologiom cyfrowym, chcesz być z nimi na bieżąco i mieć wpływ na kierunek rozwoju społeczeństwa informacyjnego, masz analityczny umysł, chcesz przyłożyć rękę do projektowania i usprawniania systemów informacyjnych oraz poznać każdy aspekt ich funkcjonowania – od aspektów technologicznych, przez perspektywę użytkowników po kontekst humanistyczny i społeczny, w którym funkcjonuje informacja, studia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych z pewnością odpowiedzą na Twoje edukacyjne oczekiwania.

 

5. Gdzie studiować architekturę przestrzeni informacyjnych

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek architektura przestrzeni informacyjnych:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata.

Czas trwania studiów na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski stac. I stopnia:
3 lata
(licencjat)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
3 lata
(licencjat)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA PRZESTRZENI INFORMACYJNYCH STUDIA I STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek architektura przestrzeni informacyjnych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski Przedmioty:

biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Orientacyjne limity miejsc na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski stac. I stopnia:
40
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
40
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek architektura przestrzeni informacyjnych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski stac. I stopnia:
59,64
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku architektura przestrzeni informacyjnych?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku architektura przestrzeni informacyjnych? Twoja kariera może rozwinąć się wszędzie tam, gdzie będziesz mógł wykazać się przetwarzaniem, prezentacją i zarządzaniem obiegiem informacji, a więc w instytucjach kultury, instytucjach, stowarzyszeniach i organizacjach publicznych, takich jak urzędy, samorządy i fundacje czy też w organizacjach sektora biznesowego.

Z powodzeniem sprawdzisz się także jako pracownik wydawnictw, bibliotek, księgarni oraz różnorodnych placówek informacyjnych. Absolwenci architektury przestrzeni informacji to unikatowi specjaliści w interdyscyplinarnej dziedzinie, gotowi, by podjąć zatrudnienie w kulturze, gospodarce, biznesie lub rozpocząć karierę naukową jako członkowie zespołów badawczych.

 

Absolwent kierunku architektura przestrzeni informacyjnych znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • specjalista w zakresie przetwarzania, prezentacji i zarządzania obiegiem informacji
 • operator systemów informacyjnych
 • projektant systemów informacyjnych
 • wydawnictwach i księgarniach
 • bibliotekach
 • firmach i organizacjach zajmujących się gromadzeniem i przetwarzaniem danych
 • sektorze biznesowym
 • organizacjach sektora publicznego, takich jak urzędy, samorządy i fundacje
 • placówkach informacyjnych
 • repozytoriach cyfrowych
 • zespołach naukowo-badawczych

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU ARCHITEKTURA PRZESTRZENI INFORMACYJNYCH

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHITEKTURA PRZESTRZENI INFORMACYJNYCH

Komentarze (0)