Studia na kierunku architektura we Wrocławiu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta).
Studia na kierunku architektura w mieście Wrocławiu | |
---|---|
Rok akademicki | 2022/2023 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku architektura w mieście Wrocławiu rozpocznie się 1 maja 2022 r. i potrwa do 30 września 2022 r. | Architektura Wrocław - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Praca po studiach
Absolwenci architektury mogą liczyć na zatrudnienie w takich miejscach jak np.: pracownie architektoniczne, urbanistyczne lub konserwatorskie; firmy wykonawcze czy biura projektowe. Ponadto zdolności architektów cenione są także w środowisku artystycznym i medialnym.
czytaj dalej wszystko o Architektura - Wrocław
Jednostka prowadząca
Specjalności na kierunku architektura krajobrazu
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.
Studia architektoniczne, które należą do nauk technicznych, wymagają od studentów znajomości fizyki i matematyki. Poza obowiązkowymi przedmiotami maturalnymi kandydaci na architekturę powinni przygotować się także do egzaminu praktycznego.
Przyszli studenci architektury muszą udowodnić swoje zdolności plastyczne. W trakcie obowiązkowego egzaminu wstępnego tworzyć będą rysunki techniczne.
Uczelnie niepubliczne we Wrocławiu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Architekturę we Wrocławiu można studiować na Politechnice Wrocławskiej, a także jako specjalność na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Architekturę we Wrocławiu bezpłatnie można studiować na Politechnice Wrocławskiej, a także na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu jako specjalność. Obie uczelnie oferują tylko tryb stacjonarny (dzienny), gdzie podstawę rekrutacji stanowią wyniki z egzaminu wstępnego.
Wrocławskie uczelnie nie oferują studiów niestacjonarnych (zaocznych) na kierunku architektura.
Podstawą kwalifikacji na architekturę na Politechnice Wrocławskiej są takie przedmioty jak: język polski, język obcy, matematyka oraz fizyka. Jednak największe znaczenia ma wynik uzyskany na egzaminie wstępnym, który składa się z dwóch zadań rysunkowych.
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich). Studia inżynierskie trwają 4 lata, magisterskie – 1,5 roku. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne sprzyjają realizowaniu projektów zespołowych. W trakcie stacjonarnych zajęć studenci pracują bezpośrednio pod okiem doświadczonych specjalistów. Ponadto studenci stacjonarni mogą uczestniczyć w życiu uczelnianym, dołączając do kół naukowych oraz organizacji studenckich.
Tryb studiów stacjonarnych przewiduje zajęcia, które odbywają się w godzinach porannych i popołudniowych. Oznacza to, że niektórzy studenci zmuszeni będą zrezygnować z możliwości pracy na pełnym etacie.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studenci niestacjonarnie bez problemu mogą połączyć domowe obowiązki lub pracę na pełnym etacie ze studiami. Ten tryb skierowany jest do tych studentów, którym zależy na wykształceniu wyższym, jednak nie chcą oni rezygnować z innych czynności.
Niestacjonarna nauka wiąże się z ograniczonym kontaktem z prowadzącymi oraz innymi członkami grupy. Ważne jest więc to, by studenci niestacjonarni systematycznie pojawiali się na zajęciach oraz samodzielnie uzupełniali swoją wiedzę.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
W programie kierunku architektura we Wrocławiu przewidywane są przedmioty poświęcone m.in. projektowaniu architektonicznemu czy urbanistycznemu. W trakcie zajęć studenci ćwiczą swoje zdolności matematyczne oraz pogłębiają swoją wiedzę z zakresu np. fizyki czy geografii.
Poznają oni podstawy materiałoznawstwa i budownictwa. Absolwenci architektury rozumieją teoretyczne założenia projektowania przestrzennego i umiejętnie konstruują projekty, z uwzględnieniem międzynarodowych norm architektonicznych.
W programie studiów na kierunku architektura we Wrocławiu znajdują się przedmioty takie jak:
Studenci architektury przygotowywani są także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub zarządzania inwestycjami projektowymi. W programie tego kierunku znajdują się przedmioty poświęcone m.in. prawu w procesie inwestycyjnym czy organizacji prac projektowych.
Architektura przygotowuje studentów także do pracy twórcze. W trakcie licznych warsztatów i bloków plastycznych studenci rozwijają swoje zdolności z zakresu m.in. fotografii, modelowania, rysunku architektonicznego czy wizualizacji komputerowej.
Kandydaci na kierunek architektura powinni wykazywać się zdolnościami analitycznymi i matematycznymi. Studentom architektury niezbędne będą umiejętności plastyczne i wyobraźnia przestrzenna. Architekci muszą być odpowiedzialni i doskonale zorganizowani – powinni umiejętnie pracować w grupie oraz przejawiać zdolności zarządzania zespołem.
Dobrze, by kandydaci na architekturę byli komunikatywni i kreatywni. Studenci tego kierunku powinni znać podstawowe programy graficzne stosowane w projektowaniu oraz cechować się zmysłem estetycznym.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku architektura we Wrocławiu:
Studenci architektury zdobywają szereg kompetencji, które pozwolą im później rozwijać się w zawodach związanych m.in. z projektowaniem i konserwacją przestrzeni czy zarządzaniem projektami inwestycyjnymi. Studia te przygotowują także przyszłych specjalistów do pełnienia funkcji kierowniczych np. w środowiskach budowniczych, architektonicznych czy urbanistycznych.
Wiedza
Studenci architektury zyskują ugruntowaną wiedzę z zakresu m.in. historii i teorii architektury oraz urbanistyki. W trakcie zajęć uczestnicy zgłębiać będą takie zagadnienia, jak np.: matematyka, geometria wykreślna, biologia, geodezja czy gleboznawstwo. Studenci poznają zasady projektowania przestrzennego i funkcje użytkowe poszczególnych typów budowli. Absolwenci architektury rozumieją społeczne i przyrodnicze czynniki kształtujące współczesną architekturę czy urbanistykę, a także znają sposoby gospodarowania krajobrazem.
Architektura przygotowuje specjalistów także z zakresu dziedzin artystycznych – studenci tego kierunku poznają historię sztuk pięknych oraz najważniejsze założenia określonych stylów architektonicznych czy podstawy kształtowania terenów miejskich i wiejskich. Absolwenci architektury stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych, które powszechne są zarówno w Polsce, jak i Europie. Ponadto działają oni zgodnie z ograniczeniami ekologicznymi, technologicznymi czy finansowymi.
Wiedza, którą mają absolwenci architektury:
Umiejętności
Architektura kładzie duży nacisk na kursy projektowo-architektoniczne i urbanistyczne. Jako nauka techniczna kierunek ten umożliwia studentom indywidualny rozwój przy jednoczesnym wzmocnieniu umiejętności pracy w zespołach projektowych. Uczestnicy zajęć zajmują się projektowaniem zarówno pojedynczych budowli o zróżnicowanej funkcji i skali, jak i całych zespołów mieszkalno-usługowych.
Studenci rozwijają zdolności manualne, plastyczne, informatyczne i analityczne w trakcie zróżnicowanych warsztatów czy przedmiotów praktycznych poświęconych m.in. inżynierii budownictwa i konstrukcji czy komputerowemu wspomaganiu projektowania.
Absolwenci architektury szkolą się w zakresie technik cyfrowych czy zarządzania projektami inwestycyjnymi. Projektują oni nie tylko krajobrazy lub przestrzeń miejską, ale także elementy użytkowe jak np. meble czy detale, a nawet elementy scenografii i wystaw. Ponadto studenci architektury szkolą się do pełnienia funkcji kierowniczych w środowiskach architektonicznych, urbanistycznych czy budowlanych lub prowadzenia współpracy ze specjalistami dziedzin pokrewnych. Architekci rozwijają także swoje zdolności twórcze.
Umiejętności, które mają absolwenci architektury:
Studia na kierunku architektura we Wrocławiu, w zależności od typu studiów trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Przez 8 semestrów studiów I stopnia studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu podstawowych dziedzin architektonicznych, urbanistycznych i budowlanych. Ponadto w czasie nauki studenci poznają także artystyczne aspekty współczesnej architektury i rozwijają swoje zdolności techniczne oraz plastyczne. Absolwenci studiów I stopnia na kierunku architektura mogą otrzymać tytuł inżyniera.
Niektórzy inżynierowie decydują się na kontynuowanie nauki na studiach II stopnia.
Studia II stopnia poświęcone są szczegółowemu przygotowaniu przyszłych architektów m.in. do projektowania elementów przestrzeni użytkowej człowieka (budynków, mebli, detali itp.), zarządzania inwestycjami, koordynowania prac budowlanych lub prowadzenia działań doradczych w zakresie np. designu. Absolwenci studiów II stopnia mogą zawalczyć o tytuł magistra inżyniera architekta.
Architektura w mieście Wrocławiu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | 4 lata | inżynier architekt |
studia II stopnia | 1,5 roku | magister inżynier architekt |
Absolwenci architektury mogą szukać zatrudnienia w profesjonalnych pracowniach i biurach architektonicznych lub urbanistycznych. Specjaliści architektury mają szansę wykorzystać nabyte w trakcie studiów kompetencje w takich działaniach jak m.in.: design, projektowanie przestrzenne czy koordynowanie prac budowlanych. Specjalistyczna wiedza umożliwia studentom architektury późniejsze podjęcie zatrudnienia także w instytucjach administracji państwowej i samorządowej lub firmach wykonawczych.
Absolwent architektury może rozpocząć pracę m.in. w:
Architekci cenieni są na różnorodnych stanowiskach, które związane są nie tylko z projektowaniem, ale także zarządzaniem zespołem oraz projektami inwestycyjnymi czy prowadzeniem działań doradczych. Ponadto absolwenci architektury mogą szukać pracy w środowiskach artystycznych, związanych np. z teatrem, kinem czy telewizją. Pasjonaci architektury mogą także otworzyć własną działalność gospodarczą.
Funkcje, które może pełnić absolwent architektury:
Absolwenci kierunku studiów Architektura mają przed sobą szerokie perspektywy zawodowe. Najczęściej wybieranymi stanowiskami pracy są: architekt, asystent architekta, urbanista oraz inspektor budowy. Co należy do ich obowiązków i jak wyglądają ich średnie zarobki?
Architekt
Architekt może podjąć pracę w biurach architektonicznych, deweloperskich lub nieruchomości. Czym właściwie zajmuje się architekt poza projektowaniem? Konroluje on przebieg prac i czy są one wykonywane zgodnie z planami. Na architekcie spoczywa również odpowiedzialność za prowadzenie dokumentacji i zdobywanie wszelkich pozwoleń. Mediana zarobków wynosi około 5480 zł brutto miesięcznie.
Asystent architekta
Asystent architekta pracuje zwykle w biurach architektonicznych i pomaga architektowi w wykonywaniu projektów oraz ich wizualizacji. Sprawuje również pieczę nad dokumentami i procedurami. Może także nadzorować prace w imieniu architekta. Mediana zarobków asystenta architekta wynosi około 4280 zł brutto miesięcznie.
Inspektor nadzoru budowlanego
Inspektor nadzoru budowlanego pracuje na budowach i nadzoruje pracę kierownika budowy, a także jemu podległych pracowników. Sprawdza czy budowa przebiega zgodnie z planem, czy materiały są zgodne z założeniami oraz czy praca jest wykonywana zgodnie ze sztuką budowlaną. Jakość prac i materiałów jest niezwykle istotna na budowie, ponieważ popełnione błędy mogą skutkować na całym późniejszym budynku. Mediana zarobków inspektora budowy wynosi około 6000 zł brutto.
Urbanista
Urbanista pracuje zazwyczaj w urzędach lub biurach, które zajmują się modernizacją miast, ich budynków oraz zielenią. Urbanista zajmuje si projektowaniem i remontem np. kamienic, które muszą zostać dopasowane kolorystycznie do pozostałej zabudowy w mieście. Projekty muszą również spełniać oczekiwania mieszkańców, a także współcześnie obowiązujące normy. Mediana zarobków urbanisty wynosi 4160 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)
*Musisz pamiętać, że wynagrodzenia mogą się różnić pomiędzy sobą, na co wpływa wiele czynników. Wahania w stawkach uzależnione są od wykształcenia, ukończonych dodatkowych kursów, stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy czy miejsca pracy – wynagrodzenia często różnią się w zależności od województwa, a nawet miasta.
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim oraz jako specjalność na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku architektura, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Wrocławska oferuje 210 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Architektura studia we Wrocławiu - uczelnie:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Liczba miejsc na poszczególne kierunki studiów jest ograniczona. Uczelnie przeprowadzają rekrutację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, przyjmując kandydatów według listy rankingowej.
Limity miejsc na kierunku architektura we Wrocławiu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Bezpłatną naukę na studiach można podjąć tylko w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych. Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia w prywatnych uczelniach są zazwyczaj płatne.
Architekturę we Wrocławiu można studiować tylko w ramach studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych. Oznacza to, ze studia na tym kierunku są w tym mieście bezpłatne.
Wyniki rekrutacji na studia publikowane są w indywidualnie wyznaczonych terminach – szkoły wyższa samodzielnie decydują o tym, kiedy udostępnią informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego. Swoje wyniki kandydaci mogą poznać za pomocą systemu IRK lub ERK. Dane dotyczące list rankingowych na poszczególne kierunki studiów umieszczane są w prywatnych profilach użytkowników.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można najczęściej osobiście, bezpośrednio do siedziby wybranej uczelni. Czasem jednak niektóre szkoły wyższe umożliwiają kandydatom dostarczenie kompletnych zestawów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Przed dopełnieniem formalności należy upewnić się, którą formę przekazania dokumentów preferuje dana uczelnia.
Osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacyjny, mogą składać dokumenty zazwyczaj tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Uczelnie najczęściej przyjmują kompletne zestawy przez kilka wyznaczonych dni, w trakcie których kandydaci muszą dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty. Spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów rekrutacyjnych może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek architektura:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Politechnika Wrocławska (Wydział Architektury) | stacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji) | stacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Jeżeli marzysz o zostaniu architektem, to zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że nie są to studia łatwe. Oczywiście rekompensatą wszystkich trudów będzie znalezienie stabilnego i atrakcyjnego zatrudnienia w przyszłości, jednak najpierw czeka cię wiele lat intensywnej nauki. Zanim zdecydujesz się na podjęcie kształcenia na studiach architektonicznych we Wrocławiu, zastanów się, czy odnajdujesz w sobie tego typu cechy:
Proces rekrutacji i przedmioty
Przyszli architekci powinni dysponować zdecydowanie większym aparatem predyspozycji, jednak te są absolutnie niezbędne w przypadku chęci podjęcia studiów na tym kierunku. Zamiłowanie do nauk ścisłych i talent plastyczny nie idą w parze zbyt często, więc kształcenie architektoniczne zarezerwowane jest tylko dla nielicznych. Dlatego kierunek ten jest elitarny. Jeżeli chcesz na nim studiować, to już dziś zacznij przygotowania do matury i egzaminów wstępnych, które mają decydujące znaczenie. Spośród przedmiotów maturalnych musisz wybrać:
Oprócz tego musisz perfekcyjnie przygotować się do dwuetapowego egzaminu wstępnego. Jego celem jest szczegółowe sprawdzenie twoich uzdolnień plastycznych, bowiem na studiach architektonicznych nie mogą się znaleźć przypadkowe osoby. Taki sprawdzian ma dwuetapowy charakter. Kandydaci muszą zapewnić sobie podstawowe materiały takie jak ołówki, gumki oraz deskę rysunkową. Pierwszy etap egzaminu obejmuje rysowanie modela lub modelki, a druga część zakłada wykonanie rysunku z wyobraźni.
Jeżeli jesteś bardzo ambitną osobą, możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Bycie jej laureatem lub finalistą może znacznie ułatwić twój przyszły start na studiach oraz znalezienie na liście osób przyjętych, jednak w przypadku studiów architektonicznych i tak największe znaczenie mają zdolności artystyczne. Zawsze możesz zastanowić się nad:
Nie zapomnij także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Jeżeli już znajdziesz się na liście osób przyjętych, to pamiętaj, by dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do dziekanatu – w pierwszej kolejności będą to na ogół zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz oczywiście świadectwo maturalne.
STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje
ARCHITEKTURA - ważne informacje
studia architektura i budownictwo we Wrocławiu
Architekci to jednocześnie i artyści i inżynierowie. To bardzo rzadkie, lecz cenne połączenie.
Krystyna, studentka trzeciego roku architektury, mówi:
Od zawsze kochałam rysować, jednak z drugiej strony chciałam dostać się na takie studia, które w przyszłości zapewnią mi dobry zawód. Dlatego moje przygotowania do matury skupiły się przede wszystkim na intensywnej nauce przedmiotów ścisłych. Jednak dziś zupełnie tego nie żałuję. To najlepsza decyzja w moim życiu, a Wrocław jest cudownym miastem dla studentów!
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia