Architektura studia Wrocław 2023 | woj. dolnośląskie
Architektura we Wrocławiu to 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).
Studia na kierunku architektura w mieście Wrocławiu
Rok akademicki
2023/2024
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Opis kierunku
Architektura to kierunek studiów oferujący szeroki wachlarz wiedzy teoretycznej i praktycznej. Studenci tego kierunku zdobywają umiejętności projektowania obiektów architektonicznych oraz zespołów urbanistycznych. Poza zdobyciem wiedzy ogólnotechnicznej, kierunek architektura daje możliwość rozwijania predyspozycji artystycznych. W programie studiów znajdują się takie przedmioty jak prawo w procesie inwestycyjnym, komunikacja wizualna czy komputerowe wspomaganie projektowania.
Ukończenie studiów na kierunku architektura daje wiele możliwości zatrudnienia w branży budowlanej i architektonicznej. Absolwenci mogą podjąć pracę w firmach wykonawczych, instytucjach administracji państwowej i pracowniach konserwatorskich. Architekci poszukiwani są także w placówkach artystycznych gdzie mogą pracować jako np. scenograf.
Uczelnie
We Wrocławiu architekturę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Wrocławskiej (Wydział Architektury PWR), Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezcji UPWR) w trybie stacjonarnym (dziennym).
Specjalności
Współczesne studia z architektury charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
W procesie rekrutacji na studia we Wrocławiu na kierunku architektura w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, matematyka, fizyka.Dodatkowo przeprawadzany jest egzamin z rysunku oraz rozmowa kwalifikacyjna. l szczegółowe wymagania >
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku architektura w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura we Wrocławiu?
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.
Studia architektoniczne, które należą do nauk technicznych, wymagają od studentów znajomości fizyki i matematyki. Poza obowiązkowymi przedmiotami maturalnymi kandydaci na architekturę powinni przygotować się także do egzaminu praktycznego.
Przyszli studenci architektury muszą udowodnić swoje zdolności plastyczne. W trakcie obowiązkowego egzaminu wstępnego tworzyć będą rysunki techniczne.
Politechnika Wrocławska w rekrutacji 2023/2024 na kierunek architektura bierze pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów: matematyka, język obcy, język polski oraz fizyka, będąca przedmiotem dodatkowym. Ponadto Politechnika Wrocławska rozpatruje także wyniki z egzaminu praktycznego, skupiającego się na zadaniach rysunkowych. dowiedz się więcej
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Studia architektoniczne w Wrocławiu to nie tylko prestiż, lecz także gwarant zatrudnienia w przyszłości. W praktyce oznacza to, że na studia w tym mieście akademickim wybiera się bardzo wielu absolwentów szkół średnich. Zadbaj o to, by żaden termin nie był dla ciebie zaskoczeniem i odpowiednio wcześnie zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji. Przyszli studenci na studia mogą zapisywać się już w maju, nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz wyniki z matur oraz – w przypadku architektury – egzaminów wstępnych.
Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zakończony na początku lipca. Wtedy też kandydaci mogą składać dokumenty oraz oczekiwać na kolejny etap zmagań, czyli egzamin praktyczny. O tym, kto dostał się na studia, zadecyduje suma wyników matur oraz sprawdzianu wstępnego. Kandydaci dowiedzą się o tym pod koniec lipca.
Na studia na kierunku architektura jest bardzo wiele osób chętnych, więc nie każda z nich ma szansę zakwalifikować się podczas pierwszego terminu rekrutacji. Uczelnie w Wrocławiu otwierają dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki, na które nie zostały całkowicie wypełnione limity miejsc. To szansa dla osób, które z różnych przyczyn nie dostały się na studia podczas pierwszego etapu rekrutacji. Dodatkowe kwalifikacje obywają się na ogół w sierpniu, a nawet we wrześniu. Wtedy też ogłaszane są dodatkowe terminy egzaminów praktycznych.
Terminowe dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych, to potwierdzenie, że wciąż chce się być studentem wybranej uczelni w Wrocławiu. Jeżeli ten etap rekrutacji zostanie przez Ciebie zaniedbany, to zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Pamiętaj, że każda uczelnia ustala swój indywidualny zestaw dokumentów. Informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich w zakładkach rekrutacyjnych. Wśród dokumentów powinny się jednak zaleźć:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
Wzięcie udział w rekrutacji na uczelnie w Wrocławiu wiąże się z uiszczeniem obligatoryjnych opłat rekrutacyjnych. Muszą być one dokonane przez wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w kwalifikacjach. Opłata rekrutacyjna na studia w Wrocławiu na kierunku architektura to koszt około 150 zł, ponieważ obejmuje ona także materiały, które udostępniane są podczas egzaminu wstępnego. Opłatę rekrutacyjną można uiścić za pośrednictwem poczty lub przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by przelew był zrobiony terminowo, a jego potwierdzenie dostarczone do dziekanatu wybranej uczelni.
Studia na kierunku architektura mają profil inżynieryjny. W praktyce oznacza to, że przyszli studenci już od samego początku powinni mieć – oprócz doskonałych uzdolnień plastycznych – rozległą wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Przedmioty, które otworzą drogę do wzięcia udziału w egzaminie wstępnym, to matematyka, fizyka oraz język obcy nowożytni. Sprawdzian uzdolnień plastycznych obejmuje z kolei rysunki odręczne z wyobraźni. Ich celem jest ocena twoich uzdolnień plastycznych oraz sprawdzenie wyobraźni przestrzennej.
Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to indywidualny system każdej uczelni w Wrocławiu, według którego przeliczane są wyniki z egzaminów maturalnych. Ważne, żeby przedmioty wybrane przez maturzystów były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi, ponieważ każdy z nich jest odpowiednio punktowany. Dodatkowo przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także to, czy dany przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym. W rekrutacji na studia na kierunku architektura uwzględniane są także wyniki, jakie kandydaci otrzymają z egzaminów wstępnych. Dopiero łączna suma wyników matur oraz egzaminów decyduje o tym, czy dany kandydat zakwalifikował się na studia.
Marzysz, by w przyszłości projektować budowle wypełniające przestrzeń metropolii? Ambitni uczniowie szkół średnich, którzy uwielbiają przedmioty ścisłe, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To prestiżowy konkurs, w którym wymagana jest bardzo rozbudowana wiedza. Musi ona jednak znacznie wykraczać poza mury szkoły średniej. Warto rozważyć jednak tę propozycję, ponieważ laueraci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku architektura rozważ olimpiady takie jak:
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Architektura w mieście Wrocławiu - przedmioty maturalne
Chcesz w przyszłości pracować jako architekt, a nie wiesz, jak wygląda rekrutacja na Architekturę we Wrocławiu? Rekrutacja na kierunek studiów Architektura we Wrocławiu opiera się na konkursie świadectw maturalnych. Jednak dodatkowo, aby dostać się na ten kierunek, musisz również wziąć udział w egzaminie praktycznym. Przedmioty maturalne, jakie są brane pod uwagę to m.in. język obcy, język polski, matematyka oraz fizyka.
Architektura cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów, dlatego, jeśli chcesz zostać studentem tego kierunku studiów, to warto już teraz przyłożyć się do nauki przedmiotów maturalnych.
Uczelnie niepubliczne we Wrocławiu przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
WYŚWIETL WIĘCEJZwiń
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek architektura na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Studenci kierunku studiów Architektura we Wrocławiu mogą wybierać między kilkoma specjalnościami/ ścieżkami kariery, które dają studentom możliwość rozwijania i poszerzania swojej wiedzy oraz cennych umiejętności praktycznych niezależnie od podjętej formy studiów. Specjalności, które możemy znaleźć w ofercie wrocławskich uczelni oferujących kierunek architektura to m.in. architektura i ochrona zabytków oraz architektura i urbanistyka.
Absolwenci Architektury we Wrocławiu są świetnie przygotowani do odnalezienia się rynku pracy jako m.in. architekci, inspektorzy, asystenci architekta, projektanci, a także kierownicy budowy w zakresie architektury.
Architekturę we Wrocławiu można studiować na Politechnice Wrocławskiej, a także jako specjalność na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Gdzie studiować architekturę bezpłatnie we Wrocławiu
Architekturę we Wrocławiu bezpłatnie można studiować na Politechnice Wrocławskiej, a także na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu jako specjalność. Obie uczelnie oferują tylko tryb stacjonarny (dzienny), gdzie podstawę rekrutacji stanowią wyniki z egzaminu wstępnego.
Gdzie studiować architekturę niestacjonarnie we Wrocławiu
Wrocławskie uczelnie nie oferują studiów niestacjonarnych (zaocznych) na kierunku architektura.
Jakie przedmioty są potrzebne na architekturę w Wrocławiu
Bezpłatne studia stacjonarne w uczelniach publicznych
Proces rekrutacji na architekturę we Wrocławiu na bezpłatne studia stacjonarne na uczelniach publicznych opiera się głównie na egzaminie wstępnym, a także na konkursie świadectw. Przedmioty maturalne, które są najczęściej wymagane na kierunek architektura we Wrocławiu to:język obcy, język polski, matematyka oraz fizyka. Trzeba też pamiętać o egzaminie z dwóch zadań rysunkowych.
Jakie przedmioty na architekturę na Politechnikę Wrocławską
Podstawą kwalifikacji na architekturę na Politechnice Wrocławskiej są takie przedmioty jak:język obcy, język polski, matematyka oraz fizyka. Jednak największe znaczenia ma wynik uzyskany na egzaminie wstępnym, który składa się z dwóch zadań rysunkowych.
Ile lat trzeba studiować architekturę
Architekturę we Wrocławiu można podjąć na studiach I oraz II stopnia. Studia I stopnia trwają cztery lata i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera, natomiast studia II stopnia trwają półtora roku i kończą się tytułem magistra.
Trzeba pamiętać, że sam dyplom ukończenia studiów nie wystarcza, aby mieć uprawnienia do wykonywania zawodu architekta. Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu należy zdać egzamin teoretyczno-praktyczny z architektury.
Ile punktów na architekturę na Politechnikę Wrocławską
Progi punktowe w rekrutacji na studia stacjonarne na rok akademicki 2023/24 na kierunek architektura na Politechnice Wrocławskiej wynosiły 627 pkt.
Należy pamiętać, że progi punktowe są zmienne każdego roku.
Jaki tytuł po studiach na architekturze we Wrocławiu
Absolwenci studiów I stopnia na kierunku architektura otrzymują tytuł inżyniera, a w przypadku studiów II stopnia, tytuł magistra inżyniera.
Jakie są specjalizacje na architekturę we Wrocławiu
Studenci architektury we Wrocławiu w trakcie studiów kształcą się w zakresie przedmiotów ogólnych oraz fakultatywnych, które przygotowują ich do zdania egzaminu końcowego, a co za tym idzie przyszłego zawodu. Na studiach II stopnia studenci mogą wybrać jedną ze specjalności: architektura i ochrona zabytków oraz architektura i urbanistyka.
Co dają specjalności na kierunku architektura
Specjalnie opracowany program studiów na kierunku Architektura we Wrocławiu kształci przyszłych specjalistów, którzy odnajdą się w przyszłej pracy architekta. Specjalności pozwalają również na zdobycie specjalistycznej wiedzy.
Jakie studia trzeba skończyć, żeby zostać architektem
Aby zostać architektem należy ukończyć studia na kierunku architektura, które dzielą się na studia I oraz II stopnia, a także przystąpić i zdać egzamin teoretyczno-praktyczny z architektury.
Czy trudno jest na studiach na architekturze we Wrocławiu
Studia architektoniczne nie należą do najłatwiejszych kierunków studiów. Zajęcia opierają się na przedmiotach technicznych, ścisłych oraz z zakresu rysunku.
Problemu na architekturze nie będą mieć osoby, które bez większych kłopotów radzą sobie z przedmiotami ścisłymi, a także rysunkiem technicznym. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i predyspozycji kandydata.
Kim mogę być po architekturze
Absolwenci architektury we Wrocławiu mogą szukać zatrudnienia m.in. biurach projektowych, firmach wykonawczych, pracowniach związanych z projektowaniem wnętrz, własnej działalności gospodarczej, instytucjach administracji państwowej i samorządowej oraz pracowniach konserwatorskich.
Absolwenci architektury we Wrocławiu mogą pracować na takich stanowiskach jak: architekt, konserwator zabytków, projektant, kierownik budowy w zakresie architektury, kreślarz, inspektor, asystent architekta oraz scenograf.
Ile się zarabia po architekturze
Absolwenci Architektury we Wrocławiu mają wiele możliwości dalszego rozwoju zawodowego.
Średnie zarobki absolwentów Architektury w 2023 roku:
konserwator zabytków – 3600 złotych
architekt – 5350 złotych
architekt planowania przestrzennego – 5100 złotych
Czy warto studiować architekturę we Wrocławiu
Architektura we Wrocławiu, jest świetną propozycją dla osób, które interesują się branżą architektoniczną i w przyszłości chcą pracować jako architekci. Na architekturze z pewnością odnajdą się osoby, które nie mają problemów z przedmiotami ścisłymi, a także posiadają zdolności z zakresu rysunku i grafiki.
Architektura bez wątpienia jest przyszłościowym kierunkiem studiów, który umożliwia zdobycie rozległej wiedzy, a także na przygotowanie się do zdania egzaminu uprawniającego do pracy zawodowej.
Architektura to kierunek należący do nauk technicznych. Studia poświęcone są zagadnieniom z zakresu m.in.: architektury, urbanistyki, budownictwa, grafiki inżynierskiej czy planowania przestrzennego. W trakcie nauki studenci poznają także przyrodnicze aspekty tej dziedziny i zdobywają podstawową wiedzę dotyczącą np.: biologii, ekologii czy ochrony środowiska.
Studenci architektury podczas studiowania rozwijają swoje zdolności artystyczne oraz zmysł estetyczny. W programie kierunku przewidywane są przedmioty poświęcone sztukom pięknym. Uczestnicy zajęć w trakcie praktycznych zajęć wykonują m.in.: rysunki odręczne, grafiki komputerowe czy rzeźby.
Wśród wrocławskich uczelni publicznych architektura znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Wrocławskiej (ponad 600 zgłoszeń).
Praca po studiach
Absolwenci architektury mogą liczyć na zatrudnienie w takich miejscach jak np.: pracownie architektoniczne, urbanistyczne lub konserwatorskie; firmy wykonawcze czy biura projektowe. Ponadto zdolności architektów cenione są także w środowisku artystycznym i medialnym.
Program studiów i przedmioty
W programie kierunku architektura we Wrocławiu przewidywane są przedmioty poświęcone m.in. projektowaniu architektonicznemu czy urbanistycznemu. W trakcie zajęć studenci ćwiczą swoje zdolności matematyczne oraz pogłębiają swoją wiedzę z zakresu np. fizyki czy geografii.
Poznają oni podstawy materiałoznawstwa i budownictwa. Absolwenci architektury rozumieją teoretyczne założenia projektowania przestrzennego i umiejętnie konstruują projekty, z uwzględnieniem międzynarodowych norm architektonicznych.
W programie studiów na kierunku architektura we Wrocławiu znajdują się przedmioty takie jak:
Komputerowe wspomaganie projektowania
Warsztaty rysunkowe i malarskie
Statyka i mechanika budowli
Historia architektury średniowiecznej
Fotografia i kolaż w przestrzeni architektury
Komunikacja wizualna, pomiędzy znakiem a znaczeniem
Modelowanie kompozycji przestrzennych
Rysunek architektoniczny – forma, funkcja, techniki
Wizualizacja komputerowa w architekturze
Prawo w procesie inwestycyjnym
Studenci architektury przygotowywani są także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub zarządzania inwestycjami projektowymi. W programie tego kierunku znajdują się przedmioty poświęcone m.in. prawu w procesie inwestycyjnym czy organizacji prac projektowych.
Architektura przygotowuje studentów także do pracy twórcze. W trakcie licznych warsztatów i bloków plastycznych studenci rozwijają swoje zdolności z zakresu m.in. fotografii, modelowania, rysunku architektonicznego czy wizualizacji komputerowej.
Ogólne cele kształcenia
Studenci architektury zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie dziedzin nie tylko związanych z szeroko pojętą inżynierią budownictwa, ale również z estetycznymi, funkcjonalnymi i kulturalnymi aspektami tej dziedziny. Ponadto studia na architekturze pozwalają studentom zgłębić tajniki ekologii oraz ekonomii, które związane są z tworzeniem obiektów inwestycyjnych. Celem tych studiów jest przygotowanie kadry specjalistów, gotowych do profesjonalnego rozwiązywania problemów architektonicznych i urbanistycznych współczesnego świata.
Architekci potrafią m.in. projektować, ewaluować oraz wdrażać projekty budynków i elementów budowlanych o różnorodnym zastosowaniu. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, wyróżniają się zdolnościami, które niezbędne są również np. do sprawowania kontroli nad realizacją projektów czy podejmowania działań w zakresie m.in. przebudowy, modernizacji i adaptacji istniejących już budynków.
Absolwenci architektury mogą liczyć na zatrudnienie np. w pracowniach architektonicznych, wydziałach architektury i urbanistyki administracji samorządowej wszystkich szczebli, pracownikach konserwatorskich czy w przedsiębiorstwach budowlanych. Ponadto architekci pracują także m.in. przy organizacji wystaw lub targów, projektowaniu scenografii lub w agencjach reklamowych. Wielu architektów decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Gdzie studiować na kierunku architektura we Wrocławiu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim oraz jako specjalność na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku architektura, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Wrocławska oferuje 180 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Liczba miejsc na poszczególne kierunki studiów jest ograniczona. Uczelnie przeprowadzają rekrutację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, przyjmując kandydatów według listy rankingowej.
Limity miejsc na kierunku architektura we Wrocławiu:
Politechnika Wrocławska: 180
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Bezpłatną naukę na studiach można podjąć tylko w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych. Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia w prywatnych uczelniach są zazwyczaj płatne.
Architekturę we Wrocławiu można studiować tylko w ramach studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych. Oznacza to, ze studia na tym kierunku są w tym mieście bezpłatne.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji na studia publikowane są w indywidualnie wyznaczonych terminach – szkoły wyższa samodzielnie decydują o tym, kiedy udostępnią informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego. Swoje wyniki kandydaci mogą poznać za pomocą systemu IRK lub ERK. Dane dotyczące list rankingowych na poszczególne kierunki studiów umieszczane są w prywatnych profilach użytkowników.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
Politechnika Wrocławska – 12.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dokumenty rekrutacyjne składać można najczęściej osobiście, bezpośrednio do siedziby wybranej uczelni. Czasem jednak niektóre szkoły wyższe umożliwiają kandydatom dostarczenie kompletnych zestawów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Przed dopełnieniem formalności należy upewnić się, którą formę przekazania dokumentów preferuje dana uczelnia.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacyjny, mogą składać dokumenty zazwyczaj tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Uczelnie najczęściej przyjmują kompletne zestawy przez kilka wyznaczonych dni, w trakcie których kandydaci muszą dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty. Spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów rekrutacyjnych może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
Politechnika Wrocławska – od 13.07.2023 do 18.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Architekturze?
Architektura jest kierunkiem ciekawym, oferującym pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej oraz otwierającym przed absolwentami rozmaite propozycje rozwoju zawodowego. Po ukończeniu kształcenia można pracować między innymi w: biurach projektowych, firmach deweloperskich, czy też urzędach i jednostkach zajmujących się przestrzenią miejską. Oprócz tego, można prowadzić działalność jako freelancer, czyli nie będąc związanym z żadną firmą, a będąc zewnętrznym zleceniobiorcą. Czy warto być absolwentem tego kierunku? Ile zarabia się po ukończeniu nauki?
Średnie zarobki absolwentów Architektury w 2023 roku:
konserwator zabytków – 3600 złotych
architekt – 5350 złotych
architekt planowania przestrzennego – 5100 złotych
Czy warto iść na Architekturę?
Architektura jest kierunkiem, który przyciąga osoby o różnorodnych zainteresowaniach. Jest to kierunek szczególny, ponieważ łączy w sobie zagadnienia reprezentujące różne dziedziny. To interesująca mozaika, w programie której spotykają się zagadnienia dotyczące architektury, urbanistyki, budownictwa, fizyki oraz sztuk pięknych. Oznacza to, że jest to praktyczna propozycja kształcenia, której nie można wybrać bez głębszego namysłu, bez określonych planów zawodowych i bez posiadania konkretnych zdolności, zwłaszcza że najistotniejszym elementem postępowania kwalifikacyjnego jest egzaminem sprawdzający.
Gdzie warto studiować Architekturę?
Kandydaci na studia we Wrocławiu, którym marzy się Architektura nie będą mieli poważnego bólu głowy związanego z trudem podjęcia decyzji o wyborze uczelni. W stolicy Dolnego Śląska funkcjonuje jedna uczelnia, która oferuje kształcenie w ramach omawianego przez nas kierunku.
Architektura studia – uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu:
Politechnika Wrocławska
Program studiów i przedmioty
Studenci Architektury realizują program, w którym szczególny nacisk położony jest na zagadnienia projektowo- architektoniczne i urbanistyczne. Zajmują się przede wszystkim projektowaniem zarówno pojedynczych budowli o zróżnicowanej funkcji i skali, jak i całych zespołów mieszkalno- usługowych. A jakie przedmioty widnieją w programie? Między innymi:
statyka i mechanika budowli,
komputerowe wspomaganie projektowania,
ekonomika procesu inwestycyjnego,
projektowanie architektoniczne,
architektura społeczna
Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek architektura:
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Jakie opinie mają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?
Architekci to jednocześnie i artyści i inżynierowie. To bardzo rzadkie, lecz cenne połączenie.
Krystyna, studentka trzeciego roku architektury, mówi:
Od zawsze kochałam rysować, jednak z drugiej strony chciałam dostać się na takie studia, które w przyszłości zapewnią mi dobry zawód. Dlatego moje przygotowania do matury skupiły się przede wszystkim na intensywnej nauce przedmiotów ścisłych. Jednak dziś zupełnie tego nie żałuję. To najlepsza decyzja w moim życiu, a Wrocław jest cudownym miastem dla studentów!
Poziom i tryb studiów
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Unii Lubelskiej 4C,
85-059 Bydgoszczhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=bydgoska%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/2bd99-bydgoska-szkola-wyzsza.jpgBydgoska Szkoła Wyższa
ul. Jana Ciszewskiego 15/IV/1,
02-777 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJZwn_CIQyGUcRWd7nxfY1CIUhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/ab9f1-Zdjecie-profilowe.pngUczelnia Łukaszewski w Warszawie