Studia na kierunku architektura przygotowują studentów do prowadzenia działań, które mają na celu m.in. kształtowanie przestrzeni użytkowej człowieka lub krajobrazu. Absolwenci architektury umiejętnie modelują otoczenie, czyniąc je bardziej harmonijnym i funkcjonalnym. W trakcie studiów studenci nabywają kompleksową wiedzę z zakresu architektury oraz dziedzin pokrewnych (urbanistyki, budownictwa, planowania przestrzennego itp.), a także sztuk pięknych. Specjaliści architektury wykorzystują w swojej pracy profesjonalne narzędzia oraz oprogramowania informatyczne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich). Studia inżynierskie trwają 4 lata, magisterskie – 1,5 roku. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne sprzyjają realizowaniu projektów zespołowych. W trakcie stacjonarnych zajęć studenci pracują bezpośrednio pod okiem doświadczonych specjalistów. Ponadto studenci stacjonarni mogą uczestniczyć w życiu uczelnianym, dołączając do kół naukowych oraz organizacji studenckich.
Tryb studiów stacjonarnych przewiduje zajęcia, które odbywają się w godzinach porannych i popołudniowych. Oznacza to, że niektórzy studenci zmuszeni będą zrezygnować z możliwości pracy na pełnym etacie.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studenci niestacjonarnie bez problemu mogą połączyć domowe obowiązki lub pracę na pełnym etacie ze studiami. Ten tryb skierowany jest do tych studentów, którym zależy na wykształceniu wyższym, jednak nie chcą oni rezygnować z innych czynności.
Niestacjonarna nauka wiąże się z ograniczonym kontaktem z prowadzącymi oraz innymi członkami grupy. Ważne jest więc to, by studenci niestacjonarni systematycznie pojawiali się na zajęciach oraz samodzielnie uzupełniali swoją wiedzę.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
W programie kierunku architektura we Wrocławiu przewidywane są przedmioty poświęcone m.in. projektowaniu architektonicznemu czy urbanistycznemu. W trakcie zajęć studenci ćwiczą swoje zdolności matematyczne oraz pogłębiają swoją wiedzę z zakresu np. fizyki czy geografii.
Poznają oni podstawy materiałoznawstwa i budownictwa. Absolwenci architektury rozumieją teoretyczne założenia projektowania przestrzennego i umiejętnie konstruują projekty, z uwzględnieniem międzynarodowych norm architektonicznych.
W programie studiów na kierunku architektura we Wrocławiu znajdują się przedmioty takie jak:
-
Komputerowe wspomaganie projektowania
-
Warsztaty rysunkowe i malarskie
-
Statyka i mechanika budowli
-
Historia architektury średniowiecznej
-
Fotografia i kolaż w przestrzeni architektury
-
Komunikacja wizualna, pomiędzy znakiem a znaczeniem
-
Modelowanie kompozycji przestrzennych
-
Rysunek architektoniczny – forma, funkcja, techniki
-
Wizualizacja komputerowa w architekturze
-
Prawo w procesie inwestycyjnym
Studenci architektury przygotowywani są także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub zarządzania inwestycjami projektowymi. W programie tego kierunku znajdują się przedmioty poświęcone m.in. prawu w procesie inwestycyjnym czy organizacji prac projektowych.
Architektura przygotowuje studentów także do pracy twórcze. W trakcie licznych warsztatów i bloków plastycznych studenci rozwijają swoje zdolności z zakresu m.in. fotografii, modelowania, rysunku architektonicznego czy wizualizacji komputerowej.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na kierunek architektura powinni wykazywać się zdolnościami analitycznymi i matematycznymi. Studentom architektury niezbędne będą umiejętności plastyczne i wyobraźnia przestrzenna. Architekci muszą być odpowiedzialni i doskonale zorganizowani – powinni umiejętnie pracować w grupie oraz przejawiać zdolności zarządzania zespołem.
Dobrze, by kandydaci na architekturę byli komunikatywni i kreatywni. Studenci tego kierunku powinni znać podstawowe programy graficzne stosowane w projektowaniu oraz cechować się zmysłem estetycznym.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku architektura we Wrocławiu:
-
zdolności analityczne i matematyczne
-
umiejętności plastyczne
-
wyobraźnia przestrzenna
-
odpowiedzialność, zorganizowanie
-
komunikatywność, kreatywność
-
znajomość podstawowych programów graficznych
-
zmysł estetyczny
Wiedza i umiejętności:
Studenci architektury zdobywają szereg kompetencji, które pozwolą im później rozwijać się w zawodach związanych m.in. z projektowaniem i konserwacją przestrzeni czy zarządzaniem projektami inwestycyjnymi. Studia te przygotowują także przyszłych specjalistów do pełnienia funkcji kierowniczych np. w środowiskach budowniczych, architektonicznych czy urbanistycznych.
Wiedza
Studenci architektury zyskują ugruntowaną wiedzę z zakresu m.in. historii i teorii architektury oraz urbanistyki. W trakcie zajęć uczestnicy zgłębiać będą takie zagadnienia, jak np.: matematyka, geometria wykreślna, biologia, geodezja czy gleboznawstwo. Studenci poznają zasady projektowania przestrzennego i funkcje użytkowe poszczególnych typów budowli. Absolwenci architektury rozumieją społeczne i przyrodnicze czynniki kształtujące współczesną architekturę czy urbanistykę, a także znają sposoby gospodarowania krajobrazem.
Architektura przygotowuje specjalistów także z zakresu dziedzin artystycznych – studenci tego kierunku poznają historię sztuk pięknych oraz najważniejsze założenia określonych stylów architektonicznych czy podstawy kształtowania terenów miejskich i wiejskich. Absolwenci architektury stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych, które powszechne są zarówno w Polsce, jak i Europie. Ponadto działają oni zgodnie z ograniczeniami ekologicznymi, technologicznymi czy finansowymi.
Wiedza, którą mają absolwenci architektury:
-
znają historię i teorię architektury, urbanistyki i sztuk pięknych
-
znają zasady projektowania przestrzennego
-
znają funkcje użytkowe poszczególnych typów budowli
-
wykorzystują matematyczne rozwiązania
-
rozumieją społeczne i przyrodnicze czynniki kształtujące architekturę i urbanistykę
-
poprawnie gospodarują krajobrazem
-
kształtują tereny miejskie i wiejskie zgodnie z określonymi założeniami teoretycznymi
-
stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych
-
stosują się do ograniczeń ekologicznych, technicznych i finansowych
Umiejętności
Architektura kładzie duży nacisk na kursy projektowo-architektoniczne i urbanistyczne. Jako nauka techniczna kierunek ten umożliwia studentom indywidualny rozwój przy jednoczesnym wzmocnieniu umiejętności pracy w zespołach projektowych. Uczestnicy zajęć zajmują się projektowaniem zarówno pojedynczych budowli o zróżnicowanej funkcji i skali, jak i całych zespołów mieszkalno-usługowych.
Studenci rozwijają zdolności manualne, plastyczne, informatyczne i analityczne w trakcie zróżnicowanych warsztatów czy przedmiotów praktycznych poświęconych m.in. inżynierii budownictwa i konstrukcji czy komputerowemu wspomaganiu projektowania.
Absolwenci architektury szkolą się w zakresie technik cyfrowych czy zarządzania projektami inwestycyjnymi. Projektują oni nie tylko krajobrazy lub przestrzeń miejską, ale także elementy użytkowe jak np. meble czy detale, a nawet elementy scenografii i wystaw. Ponadto studenci architektury szkolą się do pełnienia funkcji kierowniczych w środowiskach architektonicznych, urbanistycznych czy budowlanych lub prowadzenia współpracy ze specjalistami dziedzin pokrewnych. Architekci rozwijają także swoje zdolności twórcze.
Umiejętności, które mają absolwenci architektury:
-
skutecznie pracują w zespołach lub indywidualnie
-
projektują pojedyncze budowle i zróżnicowanej funkcji i skali
-
projektują zespoły mieszkalno-usługowe
-
wykorzystują nowoczesne technologie wspomagające projektowanie
-
zarządzają projektami inwestycyjnymi
-
tworzą projekty np. krajobrazu, przestrzeni użytkowej człowieka, mebli i detalu, scenografii, wystaw
-
kierują działaniami zespołu projektowego
-
prowadzą współpracę ze specjalistami dziedzin pokrewnych
-
działają twórczo