Zdrowie publiczne to popularny kierunek medyczny przeznaczony jest dla osób, które chcą powiązać swoją karierę zawodową z medycyną i dziedzinami jej pokrewnymi, ale wolą zajmować się propagowaniem zdrowia od strony formalnej.
Zdobywana wiedza teoretyczna i praktyczna jest niezwykle użyteczna, gdy planujesz zajmować się zdrowiem publicznym w administracji rządowej i samorządowej oraz w instytucjach publicznych i niepublicznych promujących zdrowy styl życia.
Nabędziesz umiejętności kierownicze, interpersonalne, rozwiniesz zdolność do pracy w zespole. Będziesz miał/a szansę zgłębiać wiedzę z prawa i ekonomii, która może okazać się niezwykle użyteczna w przypadku prowadzenia placówki medycznej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Zdrowie publiczne możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Kierunek zdrowie publiczne w Toruniu możesz studiować w trakcie drugiego stopnia kształcenia, to znaczy w ramach studiów magisterskich, które trwają dwa lata (cztery semestry).
Tryb stacjonarny (dzienny) odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami ogólnymi, kierunkowymi i fakultatywnymi. Studia dzienne prowadzone są bezpłatnie na uczelniach publicznych, a zajęcia odbywają się w siedzibie poszczególnych wydziałów.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia zdrowia publicznego tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. Kierunek stanowi odpowiedź na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy, który poszukuje specjalistów posiadających wiedzę w zakresie zapobiegania chorobom, przedłużania życia i promocji zdrowia fizycznego.
Studenci zajmują się higieną środowiska, kontrolują zakażenia, uczą zasad higieny indywidualnej, organizują służby medyczne i pielęgniarskie.
W trakcie zdobywanej wiedzy będziesz miał/a okazję zgłębiać teorię zdrowia publicznego, środowiskowe uwarunkowania zdrowia, główne problemy zdrowotne, zagadnienia prawno-medyczne w teorii i praktyce, ekonomię i zarządzanie w ochronie zdrowia, psychologię i socjologię w medycynie.
Kierunek umożliwia łączenie wielu dziedzin, co poświadcza, że zarządzanie jednostkami i organizacjami medycznymi wymaga wszechstronnej wiedzy i umiejętności. Rozwiniesz kompetencje menedżerskie, nauczysz się pracować w zespole, nabędziesz umiejętności interpersonalne.