Studenci kosmetologii poznają najważniejsze założenia charakterystyczne dla tego kierunku. W trakcie studiów przygotowują się do pełnienia różnorodnych zawodów związanych z medycyną kosmetyczną czy pielęgnacją. Przyszli specjaliści rozwijają swoje zdolności manualne, które skutecznie wykorzystują w przeprowadzaniu określonych zabiegów leczniczych z wykorzystaniem kosmetyków. Ponadto studenci kosmetologii nabywają wiedzę teoretyczną, która umożliwia im nie tylko rozpoczęcie pracy w salonie czy firmie kosmetycznej, ale także kontynuowanie działalności badawczej w laboratoriach lub prowadzenie własnej działalności.
Wiedza:
Studenci kosmetologii zdobywają specjalistyczną wiedzę z zakresu dziedzin takich jak m.in. medycyna, biologia czy chemia. Dzięki teoretycznym zagadnieniom studenci warszawskich uczelni wyższych przygotowują się do pełnienia zawodu kosmetologa zarówno w środowiskach badawczych, jak i tych związanych z estetyką wyglądu człowieka.
Studenci tego kierunku edukują się w zakresie właściwej pielęgnacji zdrowia i urody, a także promują praktyki służące prowadzeniu aktywnego stylu życia stosowaniu norm racjonalnego żywienia. Absolwenci kosmetologii uczą się tego, w jaki sposób poprawnie odczytywać skład produktów kosmetycznych oraz jak przeprowadzać ocenę parametrów składników znajdujących się w recepturze danego produktu kosmetycznego.
Wiedza, którą nabywają studenci kosmetologii:
-
Rozumieją funkcjonowanie ludzkiego organizmu
-
Rozpoznają reakcje ciała człowieka
-
Znają wpływ różnorodnych bodźców na ciało
-
Rozróżniają metody leczenia kosmetologicznego
-
Diagnozują stany chorobowe, które wymagają kosmetologicznego leczenia
-
Rozumieją zasady estetyczne
-
Znają historię piękna
-
Potrafią tworzyć stylizacje dostosowane do okoliczności
-
Rozumieją społeczne i kulturowe czynniki wpływające na rozwój branży Beauty
-
Mają wiedzę umożliwiającą im rozpoczęcie własnej działalności
Umiejętności:
Kosmetologia na warszawskich uczelniach umożliwia studentom poznanie innowacyjnych rozwiązań stosowanych przez ekspertów w środowisku specjalistycznym. W trakcie zajęć uczestnicy korzystają z narzędzi oraz aparatów umożliwiających im praktyczne działanie w zawodzie kosmetologa. Studenci tego kierunku poddają stan skóry prawidłowej ocenie i trafnie diagnozują choroby skóry. Przyszli specjaliści mogą swoje zdolności oraz wiedzę wykorzystać w uzupełnianiu procedur terapeutycznych w postaci pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo.
Kosmetologia przygotowuje studentów do poprawnego wykonywania zabiegów m.in. pielęgnacyjnych, upiększających czy korekcyjnych. Absolwenci tego kierunku nabywają umiejętności związane z poszczególnymi technikami masażu, a także poprawą estetyki ludzkiego ciała czy stylizacją sylwetki. Przyszli kosmetolodzy, będący absolwentami warszawskich uczelni, gotowi są do prowadzenia np. gabinetów odnowy biologicznej lub salonów urody. Ponadto studenci kosmetologii uczą się tego, w jaki sposób prowadzić działania profilaktyczne w zakresie promocji zdrowia i urody.
Umiejętności, które posiadają absolwenci kosmetologii:
-
Działają zgodnie z przyjętymi normami bezpieczeństwa i estetyki
-
Znają i stosują różnorodne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne
-
Rozwiązują poszczególne problemy zdrowotne klientów
-
Znają działanie aparatur stosowanych w profesjonalnym środowisku, a także potrafią z nich korzystać
-
Tworzą własne kosmetyki na podstawie zdobytej wiedzy kosmetologicznej
-
Nawiązują i utrzymują relacje zawodowe z klientami
-
Skutecznie promują swoje kompetencje na rynku kosmetologicznym
Dla kogo są studia stacjonarne
Studenci stacjonarni zdobywają wiedzę oraz część doświadczenia na terenie uczelni. Taka nauka często wiąże się z licznymi projektami zespołowymi, dzięki którym uczestnicy zajęć poznają najważniejsze zasady pracy w grupie. Studia stacjonarne to doskonała okazja do rozwijania umiejętności poprawnej komunikacji. Zdobyte w czasie studiów znajomości nie tylko motywują studentów do aktywnego kształcenia się, ale także mogą okazać się pierwszymi kontaktami realnie kształtującymi przyszłość kariery zawodowej studenta.
Uczelnie oferują studentom dostęp do bogatych zasobów bibliotecznych, które stanowią cenne źródło wiedzy niezbędnej do zaliczenia egzaminów w trakcie sesji. Ponadto studenci mają szansę skorzystać z nowoczesnych narzędzi stosowanych w przez zawodowców w środowiskach specjalistycznych.
Studia stacjonarne najczęściej zaczynają się w godzinach porannych, czasem południowych – organizowane są od poniedziałku do piątku. Dzięki temu większość studentów kierunków stacjonarnych ma okazję wykorzystać wolny czas na rozwój własnych zainteresowań, organizację prywatnych spraw czy pracę.
Uczelnie publiczne umożliwiają studentom naukę stacjonarną zazwyczaj za darmo. Za naukę na uczelni prywatnej należy zapłacić. Wysokość czesnego na uczelniach prywatnych może różnić się w zależności od tego, na jaki kierunek przyszły student zdecyduje się w czasie rekrutacji.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Warszawie
studia niestacjonarne w Warszawie
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku kosmetologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Program studiów i przedmioty
Studenci kosmetologii zgłębiają wiedzę z zakresu dziedzin medycznych. W trakcie zajęć uczestnicy zyskują podstawową wiedzę teoretyczną o charakterze biologicznym i chemicznym. Ponadto przyszli kosmetolodzy rozwijają swoje zdolności komunikacyjne i interpersonalne, co ułatwi im pracę z klientem.
Praktyczne przedmioty programu na kierunku kosmetologia uczą studentów wykonywania poszczególnych zabiegów kosmetycznych, zdrowotnych i pielęgnacyjnych takich jak m.in.: manicure, pedicure, masaż czy makijaż. Absolwenci kosmetologicznych studiów warszawskich działają w zawodzie zgodnie z etyką i zasadami bezpieczeństwa.
W programie studiów na kierunku kosmetologia w Warszawie znajdują się przedmioty takie jak:
-
Biologia z genetyką
-
Biofizyka
-
Fizjologia stosowana i histologia
-
Anatomia
-
Podstawy manicure i pedicure
-
Dermatologia
-
Higiena
-
Psychologia
-
Bakteriologia i mikrologia
-
Farmakologia i toksykologia
-
Metody działania oceny kosmetyków
-
Alternatywne techniki masażu
-
Rehabilitacja i fizjoterapia
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Przyszły kosmetolog musi być gotów do pracy w różnorodnych warunkach. Specyfika zawodu kosmetologa wiąże się z częstą pracą z klientem – dobrze więc, by kandydat na ten kierunek był otwarty, cierpliwy i komunikatywny. Studenci kosmetologii powinni mieć wyczucie estetyki oraz zdolności manualne, które pozwolą im wykonywać specjalistyczne zabiegi o różnorodnym charakterze.
Kandydat na studia kosmetologiczne musi być przygotowany do ciężkiej nauki, która związana będzie z kształceniem się w zakresie m.in. biologii, chemii czy estetyki. Medyczny charakter tego kierunku wymaga od studentów umiejętności organizacji czasu oraz miejsca pracy.
Co cechuje studenta kosmetologii:
-
Zmysł estetyczny
-
Zdolności manualne
-
Zamiłowanie do przedmiotów przyrodniczych
-
Zainteresowanie ludzkim ciałem
-
Zdolności artystyczne
-
Gotowość do działania
-
Komunikatywność
-
Cierpliwość, wyrozumiałość
-
Umiejętność organizacji czasu i miejsca pracy
Gdzie studiować na kierunku kosmetologia w Warszawie
Uczelnie wyższe w Warszawie, na których można studiować kosmetologię: