Mechatronika - Rzeszów

Mechatronika - Rzeszów

Studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Mechatronika w Rzeszowie - uczelnie publiczne


15.01.2024

Mechatronika – studia Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Mechatronika w Rzeszowie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 6 różnych specjalności. Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) oraz niestacjonarnej (zaocznej).

Mechatronika - Rzeszów
Studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 19 lipca 2024 r. | Mechatronika Rzeszów - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studia na kierunku mechatronika obejmują naukę takich dziedziny jak elektronika, informatyka oraz mechanika. Studenci tego kierunku uczą się języków programowania, co pozwala im na poprawne programowanie robotów i aplikacji. Poznają techniki konstruowania specjalistycznych maszyn oraz uczą się podstawowego projektowania graficznego. Program studiów obejmuje także zajęcia związane z bazami danych, ergonomią i bezpieczeństwem pracy, a także systemami operacyjnymi i architekturą komputerów.

Ukończenie mechatroniki daje możliwość zatrudnienia w przemyśle elektromaszynowym, medycznym czy w firmach produkujących sprzęt gospodarstwa domowego. Absolwenci znajdują także pracę w przedsiębiorstwach specjalizujących się w monitorowaniu, inspekcji maszyn, urządzeń oraz systemów automatyzacji. Ponadto, posiadają też wiedzę i umiejętności wystarczające do podjęcia pracy w branży motoryzacyjnej, a nawet laboratoriach badawczo-rozwojowych.

 

Uczelnie

W Rzeszowie mechatronikę możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznychUniwersytecie Rzeszowskim, Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
 
Specjalności
Współczesne studia z mechatroniki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku mechatronika w Rzeszowie: informatyka i robotykakomputerowo wspomagane projektowanie, systemy pomiarowe i sterujące, projektowanie i sterowanie procesami wytwarzania... specjalności na mechatronice w Rzeszowie >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Rzeszowie na kierunku mechatronika w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, informatyka, fizyka i astronomia, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechatronika w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4400 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechatronika w Rzeszowie

Żeby dostać się na studia w Rzeszowie na kierunku Mechatronika, należy posiadać ponadprzeciętne zdolności do szybkiego, analitycznego rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych, co należy udowodnić na egzaminie maturalnym z rozszerzonej matematyki. Przedmiotami, które liczą się w trakcie rekrutacji w drugiej kolejności, są: informatyka oraz fizyka.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka.

 

Należy mieć na uwadze, że szczegółowe procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni w Rzeszowie lub ulegać pewnym odgórnym zmianom. Postaraj się regularnie zaglądać na stronę internetową wybranej wcześniej uczelni, aby być w pełni gotowym i świadomym przyszłym studentem.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Fundamentem pod rozwój tak elementarnych składowych codziennego życia niemal każdego członka społeczeństwa, jak na przykład Internetu, szeroko rozumianej elektroniki, sprzętów, czy wszelakich rozwiązań technologicznych, są owoce pracy naukowców dziedzin ścisłych. Dlatego bez wahania można orzec, że techniczne aspekty nauki rozwijają się najprężniej, generując najlepsze z możliwych opcji zawodowych dla swoich praktyków.

Popularność nauk typowo „politechnicznych” sprawia, że coraz więcej uzdolnionych młodych ludzi postanawia spróbować swojego szczęścia podczas rekrutacji. Jednym z kierunków cieszących się najlepszą renomą, a tym samym zainteresowaniem świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, jest Mechatronika. Każdy z nas z pewnością spotkał się z tą nazwą, jednak czy wiemy, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina wiedzy?

Mechatronika to – w najbardziej uproszczonym, ogólnym rozumieniu – doskonalenie istniejących rozwiązań elektronicznych, budowanie nowych podzespołów elektronicznych, a także wszelkie działania w obrębie tworzenia nowoczesnych mechanizmów w celu zoptymalizowania pracy urządzeń. Jako że każdy przeciętny Kowalski korzysta z dobroci elektroniki we własnym domostwie (w końcu najprawdopodobniej pierze, gotuje, zmywa, a nawet relaksuje się przed telewizorem), owoce pracy współczesnych Mechatroników wciąż są na wagę złota.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Siatka kształcenia na Mechatronice zawiera w sobie skomplikowane zagadnienia z pogranicza zupełnie różnych dziedzin nauki, tworząc swoisty, intelektualny miszmasz. Główną podstawą pod rozwój tej dyscypliny jest matematyka wraz z całym dorobkiem naukowym jej praktyków. Ponadto studenci muszą być gotowi na solidne przeszkolenie z robotyki, automatyki, budowy maszyn, materiałoznawstwa, a nawet podstaw fizyki kwantowej. Wszystko to między innymi dzięki następującym przedmiotom:

 • materiały konstrukcyjne,
 • podstawy modelowania geometrycznego,
 • równania różniczkowe,
 • techniki komputerowe,
 • elektrotechnika i elektronika,
 • wprowadzenie do systemów mikroprocesorowych,
 • mechanika płynów,
 • podstawy konstrukcji maszyn.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku. 

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Interdyscyplinarność, cechująca niektóre kierunki studiów w Rzeszowiesprawia, że kandydaci na nie powinni dobrze rozważyć swoją aplikację w celu uniknięcia niepotrzebnych rozczarowań, wynikających ze specyfiki wybranego kierunku. Coraz poważniej zastanawiasz się nad podjęciem Mechatroniki, ale wciąż nie masz pewności, czy to studia odpowiednie dla ciebie?

Jeżeli jesteś dobrze zorganizowany, a wykonywanie kilku rzeczy naraz jest twoją mocną stroną, posiadasz ogromne zamiłowanie do przedmiotów ścisłych i nauk technicznych, marzysz o podjęciu niezwykle przyszłościowego i perspektywicznego kierunku studiów, a ponadto wszystkie nowinki techniczne ostatnich lat masz w małym palcu, to studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie to propozycja edukacyjna, której prawdopodobnie przez cały czas szukałeś!

Uczelnie w Rzeszowie stawiają na wykształcenie grona kompetentnych pracowników, których umiejętności w jak najdokładniejszy sposób odpowiedzą na potrzeby współczesnego rynku pracy. Pomimo oczywistych trudów związanych ze zgłębianiem kierunku tak złożonego, jak Mechatronika, można sobie nieco ułatwić tę kwestię poprzez wybór najlepszego dla siebie trybu kształcenia. Ale który będzie tym najwłaściwszym? Wszystko zależy od wizji przyszłego życia w kwestii organizacji.

Studia stacjonarne generują największą liczbę chętnych i nie ma w tym nic dziwnego. Studenci przygotowują się do obrony pracy inżynierskiej, uczęszczając na rozłożone równomiernie pomiędzy pięć dni w tygodniu, zajęcia i wykłady. Opisywana opcja nie generuje żadnych dodatkowych kosztów ani konieczności uzupełniania różnic programowych w zaciszu domowym.

Tryb zaoczny to ukłon w stronę pełnoetatowych pracowników, marzących o połączeniu kształcenia na studiach wyższych ze zdobywaniem cennego doświadczenia. Zdecydowani na taką formę nauki muszą się przygotować na weekendowe zjazdy, po brzegi wypełnione treścią programową. Niestety, z uwagi na maksymalne skoncentrowanie prezentowanego materiału, niekiedy mogą występować różnice programowe do nadrobienia na własną rękę.

 

4. Program studiów

Program studiów, prezentowany przez studia inżynierskie, zawiera się w kilku dziedzinach, możliwych do podjęcia jako zupełnie niezależne i osobne kierunki studiów, stąd niezwykle szerokie spektrum jego zasięgu. Podstawą dla każdego mechatronika powinna być gruntowna znajomość zasad konstruowania, planowania i projektowania szeroko rozumianych systemów elektronicznych i zastosowania poszczególnych podzespołów celem usprawniania działania nowoczesnych sprzętów.

Mechatronika w głównej mierze ma charakter praktyczny, dlatego jako przyszły student, powinieneś być przygotowany na spędzenie dużej ilości czasu w pracowniach konstrukcyjnych oraz warsztatach, kształcących kierunkowe umiejętności w oparciu na posiadane już podstawy teoretyczne.

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek mechatronika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Przyrodniczych UR) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Czas trwania, jakim charakteryzuje się większość kierunków studiów, stanowi odgórne ustalenie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i w codziennych przypadkach nie mają na nie wpływu nawet władze uczelni oferujących wybrany kanon wiedzy. Zatem ile będzie trwało przyswojenie całego programu, przeznaczonego dla studiów mechatronicznych w Rzeszowie?

Pierwszy stopień studiów zostaje zwieńczony możliwością pochwalenia się dyplomem inżyniera tuż po trzy i pół letnim cyklu kształcenia, zakończonym powodzeniem na każdym z etapów zwanych semestrami. Studia magisterskie drugiego stopnia to propozycja dla najambitniejszych i wciąż głodnych wiedzy. Zdobycie nowych kompetencji będzie kosztowało dwa lata, a opłaci się nowymi możliwościami zawodowymi.

Mechatronika w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Priorytetem znacznej części przyszłych studentów są horyzonty możliwości zawodowych, wyznaczane przez ukończony kierunek studiów. Rozważasz podjęcie Mechatroniki i chciałbyś upewnić się, czy zapewnisz sobie tym samym godne życie finansowe? Absolwenci tego niezwykle opłacalnego kierunku znajdą pracę między innymi w/jako:

 • biurach projektowych,
 • międzynarodowych korporacjach,
 • branży IT,
 • przemyśle elektromaszynowym,
 • własnej działalności gospodarczej.

Gdzie studiować na kierunku mechatronika w Rzeszowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Uniwersytecie Rzeszowskim.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Rzeszowski oferuje 70 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na URCena za pierwszy rok studiów wynosi około 4400 zł.

 

Kierunek mechatronika - uczelnie w Rzeszowie:

 

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Mechatronika studia stacjonarne - uczelnie w Rzeszowie

 

Mechatronika studia niestacjonarne - uczelnie w Rzeszowie
 
Mechatronika studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechatronika w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechatronika w Rzeszowie

Każda decyzja, mająca jakiekolwiek znaczenie w dalszej perspektywie czasowej, powinna zostać dogłębnie przemyślana. Wobec tego co należy sprawdzić, zanim postanowimy aplikować na Mechatronikę w Rzeszowie? Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z programem edukacji, oferowanym przez poszczególne uczelnie. Kiedy zdecydujemy się na którąś, pozostanie już tylko zgłębienie regulaminu celem pozyskania wiadomości na temat rekrutacji.

Podczas aplikacji na pierwszy stopień opisywanego kierunku największe znaczenie mają przedmioty oparte na założeniach matematyki oraz sama matematyka. Dlatego należy rozważyć podejście do matury na poziomie rozszerzonym – przelicznik punktowy w tym przypadku okaże się znacznie korzystniejszy, przez co zwiększysz swoje szanse na pokonanie konkurencji.

Kandydaci na studia drugiego stopnia muszą martwić się jedynie o oceny z dyplomu ukończenia poprzedniego etapu edukacji. To właśnie one zdecydują o przyjęciu na jedno z miejsc przeznaczonych dla przyszłych studentów Mechatroniki.

 

Proces rekrutacji i dokumenty

Pierwszym etapem otwierającym furtkę możliwości rozpoczęcia Mechatroniki, jest zarejestrowanie swojej kandydatury za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej każdej uczelni, zdecydowanej na poszerzenie kanonu oferowanych kierunków o opisywany. Rubryka o nazwie elektroniczna rejestracja kandydatów to jedyna droga do możliwości rozpoczęcia wybranego kierunku studiów.

Drugim i kolejnym krokiem na samym początku długiej i krętej drogi, prowadzącej do zdobycia wyższego wykształcenia kierunkowego oraz uprawnień do wykonywania pracy w zawodzie mechatronika, jest dostarczenie komisji rekrutacyjnej pliku potrzebnych dokumentów. Jeśli na jednej z list przyjętych udało ci się wypatrzeć swoje nazwisko, przygotuj:

 • fotografię do legitymacji,
 • kserokopię świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia,
 • formularz aplikacyjny,
 • dowód tożsamości.

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

MECHATRONIKA - ważne informacje

mechatronika studia

studia inżynierskie i techniczne w Rzeszowie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechatronika Rzeszów studia i stopnia

Mechatronika Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechatronika Rzeszów studia stacjonarne

Mechatronika Rzeszów studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechatronika w Rzeszowie

Mechatronika w Rzeszowie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Rzeszowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Studia ścisłe należą do czołówki kierunków uznawanych za najbardziej prestiżowe i dających gwarancję stabilnego, dobrze płatnego zatrudnienia. Jednak opieranie się na renomie niepotwierdzonej przez nikogo jest jak stąpanie po bardzo grząskim gruncie. Z tego względu poznanie opinii studentów Mechatroniki może okazać się cenne dla kandydatów na ten kierunek.

Emilia, studentka ostatniego roku studiów magisterskich na Mechatronice, mówi:

„Mówią, że studia techniczne mają największą przyszłość i uważam, że mają rację. Mimo tego, że nie podjęłam Mechatroniki z powołania, to wiem, że przyszła praca zawodowa wynagrodzi mi zarobkami wszystkie trudności. W gruncie rzeczy nauka nie jest taka zła, a odbywana w Rzeszowie ma swój urok. Wszystkim polecam ten wybór.”

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia