Studenci fizjoterapii poznają fizjologię wysiłku fizycznego, a także wiedzą, w jaki sposób usprawnić ciało za pomocą odpowiednio dobranych technik manualnych czy ćwiczeń fizycznych. Absolwenci fizjoterapii pracują często z osobami niepełnosprawnymi lub chorymi – z usług fizjoterapeutów korzystają jednak także ludzie zdrowi, którym zależy na zachowaniu sprawności fizycznej.
Wiedza
Program kierunku, jakim jest fizjoterapia, przewiduje przedmioty teoretyczne poświęcone zagadnieniom związanym m.in. z anatomią człowieka czy reakcjami organizmu na ból, chorobę, uraz lub niepełnosprawność. Studenci poznają rodzaje badań z zakresu diagnostyki funkcjonalnej, a także odpowiedni dobór wyrobów medycznych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta. Absolwenci tego kierunku sprawnie oceniają stan funkcjonalny osób poddawanych fizjoterapii i potrafią scharakteryzować poszczególne typy terapii fizjoterapeutycznych.
Wiedza, którą nabywają studenci fizjoterapii:
-
znają anatomię i fizjologię człowieka
-
rozpoznają pierwsze objawy patologiczne
-
potrafią scharakteryzować poszczególne typy terapii fizjoterapeutycznych
-
stosują badania z zakresu diagnostyki funkcjonalnej
-
stosują odpowiedni dobór wyrobów medycznych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta
-
sprawnie oceniają stan funkcjonalny pacjentów
Umiejętności
Absolwenci fizjoterapii szkoleni są w zakresie m.in. podtrzymywania i przywracania sprawności oraz wydolności osób w różnym wieku, które utraciły sprawność funkcjonalną w wyniku chorób lub urazów. Studenci tego kierunku uczą się, w jaki sposób wykonywać poprawnie określone zabiegi fizjoterapeutyczne, a także planują i kontrolują efektywność procesu fizjoterapii. Praktyczne zajęcia poświęcone specjalistycznym zagadnieniom fizjoterapeutycznym kompleksowo przygotowują przyszłych ekspertów do prowadzenia działań edukacyjnych i profilaktycznych w zakresie ochrony i promocji zdrowia.
W trakcie studiów uczestnicy zajęć zdobywają umiejętności związane z nawiązywaniem kontaktu z pacjentem oraz jego bliskimi, a także rozwijają swoje zdolności organizacyjne i kierownicze – absolwenci fizjoterapii doskonale odnajdują się w pracach zespołowych i umiejętnie koordynują działaniami zespołu.
Umiejętności, które posiadają absolwenci fizjoterapii:
-
wykorzystują metody fizjoterapii w pełnieniu świadczeń zdrowotnych pacjentom
-
szczegółowo opracowują program usprawniania ruchowego pacjenta
-
prowadzą działania edukacyjne i profilaktyczne
-
poprawnie wykonują zabiegi fizjoterapeutyczne
-
kontrolują efektywność rehabilitacji
-
koordynują pracą zespołu, prowadzą współpracę z lekarzami specjalistami
Dla kogo są studia stacjonarne
Studia stacjonarne umożliwiają studentom zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia bezpośrednio na terenie uczelni. Dzięki temu mogą oni korzystać z narzędzi oraz programów komputerowych, które stosowane są obecnie w środowiskach profesjonalnych. Studenci kształcą się pod opieką specjalistów, którzy często związani są bezpośrednio z interesującymi studenta branżami.
Stacjonarna nauka zazwyczaj motywuje studentów do realizowania zespołowych projektów. Studenci mogą brać aktywny udział w życiu uczelnianym, dołączając do jednego z licznych kół naukowych lub organizacji studenckich. Takie działania rozwijają kompetencje miękkie przyszłych specjalistów, które cenione są na współczesnym rynku pracy.
Naukę stacjonarną można rozpocząć za darmo na uczelni publicznej. Państwowe szkoły wyższe oferują jednak ograniczoną liczbę miejsc dla kandydatów, a o dostaniu się na wybrany kierunek decydują najczęściej wyniki egzaminów maturalnych. Ci, którym nie udało się rozpocząć nauki na uczelni państwowej, mogą podjąć studia w niepublicznej szkole wyższej. Prywatna nauka wiąże się jednak z pewnymi kosztami.
Zajęcia stacjonarne najczęściej organizowane są od poniedziałku do piątku. Na studiach dziennych studenci spotykają się zazwyczaj w godzinach porannych i popołudniowych. Wieczorami oraz w weekendy mogą oni pracować dorywczo lub rozwijać własne pasje.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Warszawie
studia niestacjonarne w Warszawie
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Program studiów i przedmioty
W trakcie studiowania przyszli fizjoterapeuci poznają najważniejsze zagadnienia związane z biomedycznymi podstawami fizjoterapii. Studenci zmierzyć się muszą z takimi przedmiotami jak m.in.: biomechanika, biologia medyczna czy anatomia rentgenowska. Absolwenci tego kierunku znają także społeczne i humanistyczne aspekty współczesnej fizjoterapii, potrafią zarządzać zespołem oraz działalnością. Uczestnicy zajęć uczą się też poprawnego wykonywania określonych rodzajów masażu i stosowania terapii manualnej czy poszczególnych wyrobów medycznych.
W programie studiów na kierunku fizjoterapia w Warszawie znajdują się przedmioty takie jak:
-
Anatomia palpacyjna
-
Farmakologia w fizjoterapii
-
Socjologia
-
Dydaktyka fizjoterapii
-
Demografia i epidemiologia
-
Medycyna fizykalna i balneoklimatologia
-
Terapia manualna
-
Adaptowana aktywność fizyczna i sport osób z niepełnosprawnością
-
Wyroby medyczne (zaopatrzenie ortopedyczne), protetyka i ortotyka
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Studenci fizjoterapii powinni mieć podstawową wiedzę z zakresu nauk biologicznych i chemicznych. Medyczny charakter tego kierunku przyciągać może w szczególności pasjonatów nauk ścisłych. Fizjoterapeuci, którym przyjdzie w przyszłości pracować z pacjentami oraz prywatnymi klientami, powinni być otwarci, wyrozumiali i cierpliwi. Niezbędna w zawodzie fizjoterapeuty będzie komunikatywność i zdolność do łatwego nawiązywania kontaktów z pacjentami, ich bliskimi czy innymi członkami zespołu rehabilitacyjnego.
Kandydaci na ten kierunek muszą cechować się ogromną odpowiedzialnością i gotowością do podejmowania różnorodnych decyzji. Praca fizjoterapeuty wiąże się ze stresem oraz niekiedy trudnymi pod względem emocjonalnym warunkami. Dobrze więc, by studenci tego kierunku byli elastyczni i odporni na przykre lub ciężkie wydarzenia.
Co cechuje studenta fizjoterapii:
-
zamiłowanie do nauk medycznych
-
otwartość, wyrozumiałość, cierpliwość
-
komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów
-
empatia, chęć niesienia pomocy innym
-
odpowiedzialność, gotowość do podejmowania decyzji
-
umiejętność pracy w stresie, odporność psychiczna
Specjalizacja fizjoterapeutyczna wymaga od przyszłych fizjoterapeutów dużej sprawności manualnej i sprawności fizycznej. Kandydaci na te studia, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi, powinni zapoznać się z wymaganiami psychofizycznymi oraz zdrowotnymi na kierunku fizjoterapia na poszczególnych uczelniach.
Gdzie studiować na kierunku fizjoterapia w Warszawie
Uczelnie wyższe w Warszawie, na których można studiować fizjoterapię stacjonarnie:
czytaj dalej
uczelnie w Warszawie
fizjoterapia studia niestacjonarne w Warszawie