Masuda Yoneji stwierdził: „Cywilizacja, którą zbudujemy, zbliżając się do XXI wieku, nie będzie cywilizacją materialną, symbolizowaną przez ogromne konstrukcje, ale będzie cywilizacją informacyjną […] opartą na niewidocznych dla oka systemach, mocy ukrytej w miniaturowych elementach i potędze ludzkiego rozumu”. XXI wiek jest wypełniony cyfryzacją, a komputeryzacja dostrzegalna jest w każdej branży, ponieważ dążymy do nowoczesności i płynności przekazu. Właśnie dlatego specjaliści w zakresie informatyki są tak niezbędni w dzisiejszych czasach.
Idealni kandydaci na studia informatyczne nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką, fizyką i informatyką. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się kwestie odnoszące się do programowania, grafiki komputerowej, gier komputerowych czy Internetu. Jeśli nastawiasz się na pracę analityczną i pragniesz zapoznawać się z najnowszymi technologiami, kierunek informatyka w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia niestacjonarne w Łodzi na kierunku informatyka:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Program studiów i przedmioty
Programy kształcenia są uzależnione od wybranej uczelni, jednak dobór przedmiotów jest bardzo podobny, a cały program opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce, informatyce czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: sieci komputerowe, podstawy grafiki komputerowej, systemy operacyjne, systemy rozproszone, modelowanie i symulacja komputerowa, ochrona danych i bezpieczeństwo systemów informatycznych, technologie internetowe, podstawy ekonomii, podstawy programowania, architektura systemów komputerowych, algorytmy i złożoność.
W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
algorytmy i złożoność,
-
sieci komputerowe,
-
technologie internetowe,
-
systemy rozproszone,
-
podstawy grafiki komputerowej,
-
podstawy programowania,
-
ochrona danych i bezpieczeństwo systemów informatycznych,
-
modelowanie i symulacja komputerowa,
-
podstawy sztucznej inteligencji,
-
wybrane środowiska programowania,
-
inżynieria oprogramowania
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: sieci i systemy komputerowe, aplikacje webowe i technologie grafiki komputerowej, zarządzanie infrastrukturą sieciową, sieciowe systemy operacyjne, technologie internetowe, bazy danych i systemy ekspertowe i tym podobne. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które skupia się na znajomości systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych, sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej, a także na znajomości zasad budowy współczesnych komputerów i urządzeń, które z nimi współpracują. Zdobywają umiejętności odnoszące się do programowania komputerów, potrafią budować, wdrażać i pielęgnować narzędzia i systemy informatyczne.
Jakie są ceny studiów na kierunku informatyka w Łodzi
Studia niestacjonarne są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane w zależności od realizowanego kierunku studiów i indywidualnie ustalane przez uczelnie w Łodzi. Czesne za rok studiów na kierunku informatyka możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.
Informatyka w Łodzi - ceny:
-
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – 6000 zł
-
Politechnika Łódzka – 8946 zł
-
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi – od 4800 zł
-
Uniwersytet Łódzki – od 6000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak informatyka możesz realizować m.in. w Politechnice Łódzkiej, na Uniwersytecie Łódzkim czy Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Uczelnie w Łodzi starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka niestacjonarnie w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Limity miejsc
Kandydaci na określone kierunki studiów przyjmowani są w oparciu o limit miejsc – przyszli studenci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Łodzi:
-
Politechnika Łódzka: 60
-
Uniwersytet Łódzki (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ): 90
-
Uniwersytet Łódzki (Wydział Matematyki i Informatyki UŁ): 50
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie samodzielnie decydują o tym, w jakim terminie opublikują wyniki rekrutacji na poszczególne studia. Kandydaci otrzymują informację o przyjęciu lub odrzuceniu ich aplikacji na wybrane kierunki studiów w prywatnych profilach w systemie rekrutacyjnym uczelni.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Politechnika Łódzka – lipiec 2025
-
Uniwersytet Łódzki – wrzesień 2025
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może być inna w każdej szkole wyższej. Zazwyczaj uczelnie przyjmują kompletne zestawy, które doręczane są osobiście przez zakwalifikowanych kandydatów. Czasem jednak przyszli studenci mogą wysłać pliki za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, a także dostarczyć za pośrednictwem zaufanych osób trzecich (np. rodzica). Przed złożeniem dokumentów należy zapoznać się z zasadami rekrutacji, które obowiązują w danej szkole.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne można składać w terminie, który został wyznaczony przez daną szkołę wyższą. Najczęściej dokonywać tego można niedługo po ogłoszeniu list rankingowych oraz wyników rekrutacji. Na dopełnienie formalności kandydaci mają tylko kilka dni – spóźnienie lub dostarczenie dokumentów w niepoprawnej formie może skutkować skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Politechnika Łódzka – lipiec 2025
-
Uniwersytet Łódzki – wrzesień 2025
* Studia niestacjonarne I stopnia (rekrutacja 2025/2026)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.