Elektronika i telekomunikacja - Warszawa

Elektronika i telekomunikacja - Warszawa

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Elektronika i telekomunikacja stopień: (I), czas trwania: 4 lata
forma: niestacjonarne

Specjalności na kierunku elektronika i telekomunikacja

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

23.06.2024

Elektronika i telekomunikacja studia Warszawa 2024| woj. mazowieckie

Elektronika i telekomunikacja w Warszawie to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 11 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi elektronika. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu systemów telekomunikacyjnych i elektroniki.

Elektronika i telekomunikacja - Warszawa
Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Elektronika i telekomunikacja to interdyscyplinarny kierunek, dzięki któremu można zdobyć wszechstronne wykształcenie ścisłe. Studenci poznają m.in. zagadnienia związane z elektroniką profesjonalną i użytkową. Uczą się również, jak powinno wyglądać projektowanie układów i systemów telekomunikacyjnych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych. Program kształcenia przewiduje realizację przedmiotów takich jak np. podstawy zarządzania i przedsiębiorczości, podstawy optoelektroniki, eksploatacja systemów elektronicznych, podstawy radiokomunikacji i teorii anten, a także systemy i sieci telekomunikacyjne.

Ukończenie kierunku elektronika i telekomunikacja daje szerokie możliwości rozwoju kariery zawodowej. Absolwenci tych studiów znajdują zatrudnienie w sektorze przemysłowym, gdzie wytwarzane są urządzenia elektroniczne i rozbudowane systemy operacyjne. Studia wyposażają absolwentów w wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy w centrach przekazywania danych, jednostkach badawczych czy firmach telekomunikacyjnych. Inżynierowie elektroniki i telekomunikacji znajdują zatrudnienie również w jednostkach wojskowych i policji, np. zajmując stanowiska w logistycznych służbach ochrony obiektów i terenu.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie rozpocznie się 1 kwietnia 2024 r. i potrwa do 20 września 2024 r. | Elektronika i telekomunikacja Warszawa - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Gdzie studiować kierunek elektronika i telekomunikacja w Warszawie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku elektronika i telekomunikacja możesz podjąć na 2 uczelniach publicznychPolitechnice Warszawskiej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW), Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Wydział Elektroniki WAT).

 

Kierunek elektronika i telekomunikacja - uczelnie w Warszawie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek elektronika i telekomunikacja w Warszawie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku elektronika i telekomunikacja mają charakter ścisły – nikogo nie trzeba o tym przekonywać. W praktyce oznacza to, że od kandydatów już na poziomie rekrutacji wymaga się rozbudowanej wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych. Dwa najważniejsze przedmioty, którym musisz poświęcić maksymalnie dużo uwagi, to oczywiście matematyka i fizyka. Dodatkowo bardzo ważne będzie twoje bardzo dobre przygotowanie z dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku lub cztery lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Warszawie - kierunek elektronika i telekomunikacja:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW) niestacjonarne I stopnia więcej
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Elektroniki) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Studia inżynierskie w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja możesz rozpocząć w trybie dziennym, czyli stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Nauka ma postać studiów wojskowych lub cywilnych, więc studenci – mimo że kształcą się na uczelni wojskowej (w przypadku WAT) – otrzymują przygotowanie wyłącznie z przedmiotów politechnicznych. To otwiera ścieżki dodatkowego rozwoju dla tych osób, które swojej przyszłości zawodowej nie chciałby wiązać z karierą wojskową, a zależy im na rzetelnym, politechnicznym wykształceniu. Studia stacjonarne mają także formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, więc wiedza przyswajana jest przez studentów w sposób zrównoważony i systematyczny.

Każdy, kto decyduje się na studia na kierunku elektronika i telekomunikacja swoją przygodę rozpoczyna od dokładnego zgłębienia dwóch najpotężniejszych dziedzin ścisłych, czyli matematyki oraz fizyki. Wśród przedmiotów podstawowych znajdą się przykładowo:

 • matematyka i analiza;
 • algorytmy obliczeniowe;
 • fizyka;
 • teoria obwodów;
 • teoria pola elektromagnetycznego itd.

 

Są to niezbędne podstawy kształcenia, które musi opanować każdy ze studentów podczas pierwszych semestrów nauki. Bez bardzo dobrego zrozumienia podstawowych zależności nie będzie bowiem możliwe przejście do dużo bardziej skomplikowanych zagadnień, które już ściśle związane są elektroniką i telekomunikacją. Uczelnie w Warszawie dążą do tego, by zapewnić swoim studentom jak najbardziej rozległe i wszechstronne wykształcenie, a Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska stoją bez wątpienia na ich czele.

 

Jakie są specjalności na elektronice i telekomunikacji w Warszawie

Współczesne studia z elektroniki i telekomunikacji charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie: systemy bezprzewodowe, systemy i sieci telekomunikacyjne, inzynieria komputerowatechniki multimedialne, systemy teledetekcyjne.

Sprawdź specjalności na elektronice i telekomunikacji w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia).

Sprawdź

Elektronika i telekomunikacja w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier
Jaka praca po elektronice i telekomunikacji

Jaka praca po elektronice i telekomunikacji

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie to gwarant nie tylko rzetelnego wykształcenia, lecz także perspektywa dobrej i stabilnej pracy. Współcześnie nikt nie wyobraża sobie, że mógłby przestać korzystać ze zdobyczy telekomunikacji. Dlatego też nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy dbać będą o zrównoważony przepływ danych przy pomocy urządzeń i systemów elektronicznych.

Kierunki studiów takie jak elektronika i telekomunikacja przygotowują swoich absolwentów do rozwijania kariery zawodowej w wielu różnorodnych sektorach. To, jakie miejsce pracy będzie najbardziej dogodne dla inżynierów, zależy w dużej mierze od ukończonej specjalizacji. Osoba, która kształciła się w zakresie systemów bezpieczeństwa będzie mogła w pełni rozwijać się w firmach zajmujących się chociażby ochroną danych osobowych, czy w centrach zarządzania kryzysowego. Z kolei ukończenie specjalizacji związanej z systemami informacyjno-pomiarowymi daje możliwości zatrudnienia w różnego rodzaju jednostkach badawczych.

Niezależnie jednak od ukończonej specjalizacji absolwenci studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • różnego rodzaju sektorach przemysłu, gdzie wykorzystywane są systemy elektroniczne i telekomunikacyjne;
 • firmach konsultingowych;
 • przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych;
 • jednostkach produkcyjnych urządzenia elektroniczne oraz systemy telekomunikacyjne;
 • instytucjach badawczych;
 • centrach przekazywania danych np. w bankowości itd.

Uczelnie w Warszawie – a w tym Wojskowa Akademia Techniczna – oferują swoim studentom międzynarodowy profil wykształcenia, który pozwala także na podjęcie satysfakcjonujących aktywności zawodowych w dowolnym miejscu na świecie.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Elektronika i telekomunikacja?

Absolwenci kierunku studiów Elektronika i telekomunikacja mają przed sobą szerokie ścieżki rozwoju. Mogą oni kontynuować naukę na uczelni, a następne podjąć na niej zatrudnienie, jednak większość absolwentów decyduje się na objęcie stanowiska pracy np. w przemyśle, instytucjach badawczych, firmach konsultingowych, przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych lub w bankowości. Jak sam widzisz, możliwości jest wiele. Do najczęściej obejmowanych stanowisk przez absolwentów Elektroniki i telekomunikacji możemy zaliczyć m.in. specjalistę do spraw telekomunikacji, elektronika oraz pracownika naukowo-badawczego. Czym zajmują się za co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Specjalista do spraw telekomunikacji

Po ukończeniu studiów na kierunku Elektronika i telekomunikacja możesz podjąć zatrudnienie jako specjalista do spraw telekomunikacji. Czym się zajmuje? Odpowiada on głównie za tworzenie oraz konfigurację systemów telekomunikacyjnych. Specjalista do spraw telekomunikacji zajmuje się również prowadzeniem dokumentacji, a także udzielaniem wsparcia technicznego do spraw telekomunikacji osobom, które mają problemy np. z siecią. Mediana zarobków elektronika wynosi około 5580 zł brutto miesięcznie.

 

Elektronik

Absolwenci kierunku studiów Elektronika i telekomunikacja mogą również znaleźć zatrudnienie na stanowisku elektronika. Czym on się zajmuje na co dzień? Odpowiada on, niezależnie od miejsca, w którym pracują, za tworzenie i konserwacje urządzeń elektronicznych. Elektronik może także odpowiadać za wypełnianie i prowadzenie bieżącej dokumentacji. Mediana zarobków elektronika wynosi około 6300 zł brutto miesięcznie.

 

Pracownik naukowo-badawczy 

Absolwenci kierunku studiów Elektronika i telekomunikacja decydują się również na pozostanie na uczelni i kontynuowanie ścieżki naukowej. Na co dzień zajmują kontynuowaniem podjętych badań naukowych oraz prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów. Dodatkowo mogą również brać udział w konferencjach naukowych. Mediana zarobków pracownika naukowo-badawczego wynosi około 5570 zł brutto miesięcznie.

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Jak wygląda rekrutacja na elektronikę i telekomunikację w Warszawie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Elektronika i telekomunikacja Warszawa studia i stopnia

Elektronika i telekomunikacja Warszawa studia ii stopnia


Elektronika i telekomunikacja w Warszawie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

Jakie opinie mają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja to niepodważalna inwestycja w rozwój intelektualny, który w przyszłości zaowocuje w formie bardzo dobrych perspektyw zatrudnienia.

Dominik, student drugiego roku, mówi:

Od zawsze chciałem studiować w Warszawie, a moje zainteresowania naukami ścisłymi towarzyszą mi od bardzo dawna, więc wybór studiów nie stanowił dla mnie problemu. Na uczelni mamy możliwość uczestniczenia w wielu projektach badawczych, które dodatkowo poszerzają wiedzę i które mogę wykorzystać podczas konstruowania swojego przyszłego CV. To dla mnie niezwykle ważne!

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia