Niepubliczne (prywatne) uczelnie i szkoły wyższe w Poznaniu
Po zdanej maturze w życiu młodego człowieka przychodzi czas na podjęcie jednej z najważniejszych życiowych decyzji. Mowa o zdecydowaniu, jaki kierunek studiów rozpocznie, ale także o wybraniu uczelni.
Ważne jest, by określić swoje zainteresowania oraz cele – co chcecie osiągnąć, jakie kierunki was interesują, a także jaka praca będzie dla was najbardziej atrakcyjna.
Warto również dokładnie przeanalizować, co proponują konkretne uczelnie i czy ich oferta jest zgodna z waszymi oczekiwaniami. Możecie między innymi przejrzeć strony danych uczelni, porozmawiać z jej absolwentami. Istotne jest również, czy zdecydujecie się rozpocząć naukę na uczelnie prywatnej, czy państwowej.
Poniżej dowiecie się, czym różnią się od siebie uczelnie publiczne od niepublicznych, ile jest uczelni niepublicznych w Poznaniu, ile kosztują studia na nich oraz, czy da się tam studiować za darmo.
Ile jest w Poznaniu uczelni prywatnych
W Poznaniu funkcjonuje 17 uczelni niepublicznych (prywatnych), które kształcą w zakresie nauk humanistycznych, inżynieryjno - technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz społecznych.
Poznań jest jednym z najbardziej popularnych miast akademickich w Polsce. Znajdują się tam liczne uczelnie, zarówno publiczne, jak i niepubliczne. Przyciągają one co roku tysiące studentów z całego kraju oraz z zagranicy. Działa tam także wiele organizacji studenckich, które oferują bogaty program wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych.
Poza tym Poznań to także atrakcyjne miasto turystyczne, które posiada wiele zabytków i ciekawych miejsc do odwiedzenia.
W Poznaniu funkcjonuje 17 uczelni niepublicznych (prywatnych), najpopularniejsze to: Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu, Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Poznaniu oraz Collegium Da Vinci Poznań.
Uczelnie niepubliczne (prywatne) w Poznaniu:
-
Collegium Da Vinci z siedzibą w Poznaniu
-
Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I
-
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
-
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Poznaniu
-
Wielkopolskie Collegium Kompetencji Zintegrowanych w likwidacji z siedzibą w Poznaniu
-
WSHIU Akademia Nauk Stosowanych
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
-
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej z siedzibą w Poznaniu
-
Wyższa Szkoła Handlu i Rachunkowości z siedzibą w Poznaniu w likwidacji
-
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu w restrukturyzacji
-
Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego z siedzibą w Poznaniu
-
Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania
-
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
-
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza
-
Wyższa Szkoła Uni-Terra z siedzibą w Poznaniu
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
-
Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu
Czym się różnią uczelnie niepubliczne od publicznych
Główną różnicą między uczelnią publiczną a niepubliczną jest ich status i źródło finansowania. Uczelnie publiczne są finansowane przez państwo i podlegają mu bezpośrednio, natomiast uczelnie niepubliczne są prywatnymi instytucjami edukacyjnymi, które finansują swoją działalność z opłat pobieranych od studentów lub ze środków pozyskiwanych z innych źródeł.
Uczelnie publiczne zazwyczaj mają większe zasoby finansowe, dzięki czemu oferują więcej kierunków, niekiedy są także lepiej wyposażone, np. w laboratoria oraz posiadają bardziej rozwiniętą infrastrukturę – chodzi na przykład o większą ilość bibliotek oraz akademików.
Różnica, która z pewnością będzie najistotniejsza dla młodego człowieka, polega na tym, że uczelnie publiczne (poza studiami w trybie niestacjonarnym) oferują całkowicie darmową naukę, przez co studiowanie na nich jest dostępne dla każdej osoby, która może pochwalić się świadectwem dojrzałości.
Z kolei na uczelniach niepublicznych każdy młody człowiek, który się tam uczy, musi płacić czesne – często są to dość wysokie kwoty, które mocno nadszarpują domowy budżet.
Ile kosztują studia na uczelniach niepublicznych w Poznaniu
Czesne na popularnych kierunkach studiów na uczelniach prywatnych w Poznaniu wynosi od 4800 zł do 12540 zł za I rok studiów (2 semestry).
Studia w każdym trybie (stacjonarnym i niestacjonarnym) realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj płatne.
Opłaty za studia na uczelniach prywatnych w Poznaniu są bardzo zróżnicowane – zależą od wybranego kierunku, a także prestiżu uczelni. Zawsze jednak jest to wydatek kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy rocznie. Należy też wziąć pod uwagę, że czesne za studia stacjonarne na takich uczelniach będzie niższe w porównaniu z czesnym za studia niestacjonarne.
Ceny za I rok studiów na uczelniach prywatnych w Poznaniu 2024/2025
Płacę, czyli wymagam?
Studenci na uczelniach niepublicznych ponoszą wysokie koszty nauki, dlatego slogan "płacę i wymagam" często jest kojarzony właśnie z tego rodzaju placówkami.
O ile to sformułowanie może być krzywdzące, jeśli rozumiemy je w taki sposób, że studenci muszą się mniej starać (oni także są zobowiązani do zaliczania egzaminów i kolokwiów), o tyle rozumienie tego jako wymaganie wysokiej jakości kształcenia jest jak najbardziej na miejscu.
Czy można studiować za darmo na uczelni prywatnej
Nie ma możliwości studiowania za darmo na uczelni niepublicznej. Jest jednak wiele opcji, dzięki którym młody człowiek może obniżyć koszty nauki na uczelni prywatnej.
Uczelnie niepubliczne często oferują różnego rodzaju zniżki i stypendia dla najlepszych studentów, co może obniżyć koszt studiów. W niektórych przypadkach można także skorzystać z kredytów studenckich, które umożliwiają opłacanie studiów w dogodnych ratach. Czasami oferowane są również różnego rodzaju bonifikaty, na przykład rodzinne, gdy na danej uczelni w tym samym czasie studiuje rodzeństwo.
Także w większości przypadków koszty studiowania są niższe, gdy czesne opłaca się od razu w całości, a nie korzysta z możliwości rozłożenia na raty.
Wady i zalety studiowania na uczelni prywatnej
Uczelnie niepubliczne mają zarówno zalety jak i wady. Do zalet z pewnością możemy zaliczyć bardziej indywidualne podejście do studentów, stosowanie bardziej nowoczesnych metod dydaktycznych niż na uczelniach państwowych.
Studenci uczący się w lepszych warunkach mają większy komfort zdobywania wiedzy, między innymi dzięki możliwości korzystania z nowoczesnego sprzętu i różnego rodzaju narzędzi.
Wady to przede wszystkim konieczność płacenia czesnego, a także często mniejsza rozpoznawalność i renoma w porównaniu z uczelniami publicznymi.
Zobacz także
uczelnie publiczne w Poznaniu
wszystkie uczelnie w Poznaniu
Uczelnie niepubliczne (prywatne) w Poznaniu - rekrutacja 2024/2025
Popularne kierunki na uczelniach niepublicznych w Poznaniu
Wykaz uczelni niepublicznych w Poznaniu
Uczelnie niepubliczne w Poznaniu - kontakt