1. Typ i tryb studiów
Kierunek geoinformatyka i techniki satelitarne można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na połączeniu studiów z innymi aktywnościami.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół zagadnień związanych z naukami geograficznymi.
Studia na kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student powyższego kierunku dowiesz się więcej na temat geografii, gospodarki przestrzennej czy geodezji. Ponadto zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
-
Podstawy geodezji
-
Geologia inżynierska i geomorfologia
-
Wybrane zagadnienia z astronomii
3. Nabywane umiejętności
W czasie licznych warsztatów przewidzianych na kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne zdobędziesz cenne umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.Jako student nauczysz się pozyskiwania i przetwarzania danych przy pomocy systemów informacji przestrzennej.
Ponadto dowiesz się, w jaki sposób programować specjalistyczne aplikacje geoinformacyjne. Studenci rozwiną także swoje zdolności z języka angielskiego, dzięki czemu zwiększą się ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Obecnie mało kto pamięta czasy, kiedy dalszą podróż samochodem planowało się z kilkudniowym wyprzedzeniem w celu dokładnego przemyślenia trasy, aby była ona jak najkrótsza i najmniej męcząca. Nawet pomimo żmudnych przygotowań, należało być przygotowanym na liczne postoje, na których każdy z pasażerów analizował mapę i szukał przyczyny kolejnego już zbłądzenia.
W dobie dzisiejszego rozwoju technicznego każdy smartfon wyposażony jest w nawigację, dzięki której przeciętny kierowca bezproblemowo znajdzie się u celu. Trudno wyobrazić sobie powstawanie tych nawigacyjnych "ułatwiaczy" życia bez profesjonalnego sprzętu satelitarnego i informatycznego oraz grona specjalistów umiejących to wszystko obsłużyć - studia na kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne powstały w celu wykształcenia grona kompetentnych do tych celów techników.
Jeśli od zawsze fascynował cię świat map, satelit i urządzeń mobilnych, nigdy nie miałeś problemów z nauką przedmiotów ścisłych, a ponadto chciałbyś wiązać przyszłe życie z planowaniem przestrzennym, to studia na kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!
5. Gdzie studiować geoinformatykę i techniki satelitarne
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek geoinformatyka i techniki satelitarne: