Filologia angielska studia zaoczne Kraków

Filologia angielska studia zaoczne Kraków

Advertisement

Filologia angielska studia zaoczne Kraków

Studia zaoczne w Krakowie

filologia angielska

Odkryj filologię angielską w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

Dodaj do ulubionych

06.12.2022

Filologia angielska studia niestacjonarne (zaoczne) Kraków 2023

Studia na kierunku Filologia angielska w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia na kierunku filologia angielska w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

 

Opis kierunku

W wielu miejscach pracy znajomość języka angielskiego jest traktowana właściwie w taki sam sposób, jak znajomość języka ojczystego – wielu kandydatów na studia, myśląc o przyszłej karierze, wybiera więc filologię angielską. W trakcie kształcenia można szczegółowo poznać historię i kulturę krajów anglosaskich, takich jak Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. Literatura, językoznawstwo – to tylko część dziedzin, jakie można poznać, studiując filologię angielską. 

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Ceny

Ceny za studia niestacjonarne na kierunku Filologia angielska Krakowie w roku akademickim 2022/2023 to koszt 5200 zł za pierwszy rok studiów.

 

Praca po studiach

Biegła znajomość języka angielskiego pozwala na pracę w międzynarodowych przedsiębiorstwach i instytucjach (np. unijnych). Absolwenci sprawdzą się też jako tłumacze, czy nauczyciele w szkołach językowych. 

czytaj dalej wszystko o Filologia angielska studia zaoczne Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek FILOLOGIA ANGIELSKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Filologia angielska stopień: (II), czas trwania: 2 lata
tryb: niestacjonarne
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Filologia angielska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne

Specjalności na kierunku filologia angielska

Jakie są ceny studiów na kierunku filologia angielska w Krakowie?


Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizacje studiów niestacjonarnych muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnych uczelni. Jako że na przestrzeni czasu może ona ulec znaczącej zmianie, ważne abyś dokładnie sprawdzał wszystkie aktualności zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach szeroki wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego i być dużym udogodnieniem dla studentów.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia angielska w Krakowie - zasady rekrutacji

Aktualności rekrutacyjne

 

Gdzie studiować na kierunku filologia angielska (zaoczne) w Krakowie?

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia angielska (zaoczne) w Krakowie

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

 

Jak wyglądają studia na kierunku filologia angielska w Krakowie?

1. Dla kogo ten kierunek?

Współcześnie, w dobie globalizacji oraz podejmowania współpracy międzynarodowej na szeroką skalę, znajomość języków obcych stała się niezwykle cenioną umiejętnością na rynku pracy. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają kandydatów, którzy mają duże zdolności komunikacyjne i bez problemu odnajdą się podczas pracy w międzynarodowym środowisku i z zagranicznymi kontrahentami. Od wielu lat, najpopularniejszym i uważanym za międzynarodowy kod komunikacyjny jest język angielski. Nic więc dziwnego, że studia filologiczne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne i przyszłościowe wykształcenie oraz zwiększyć swoje szanse na międzynarodową karierę.


Idealnymi kandydatami na kierunek filologia w Krakowie będą osoby, które chciałyby bliżej poznać kulturę, historię i obyczaje krajów anglosaskich. Jeżeli dodatkowo wykazujesz duże zdolności językowe i chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, to studia filologiczne będą dla ciebie odpowiedni wyborem.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia angielska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia angielska w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować?

Kierunek filologia w Krakowie jest na tyle popularny, że można studiować go na wielu renomowanych uczelniach. W swojej ofercie mają go: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Społeczna Akademia Nauk.

 

4. Praca po studiach

Studia w Krakowie kształcą specjalistów z obszaru różnorodnych dziedzin naukowych, którzy doskonale odnajdują się zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku pracy. Podobnie jest z absolwentami filologi angielskiej, którzy mogą liczyć na wiele atrakcyjnych i przyszłościowych ofert pracy i ciekawych możliwości rozwoju.

Po ukończeniu studiów znajdziesz zatrudnienie we wszystkich miejscach poszukujących osób doskonale posługujących się językiem angielskim. Ponadto, idealnie odnajdziesz się w biurach tłumaczeniowych lub jako samodzielny tłumacz. Co więcej, podejmiesz pracę w branży turystycznej lub w oświacie, jako nauczyciel języka angielskiego. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z różnorodnymi instytucjami kultury, wydawnictwami, mediami czy redakcjami czasopism. Dodatkowo, doskonała znajomość języka angielskiego na poziomie C1 otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery.

 

5. Program studiów i przedmioty

Studia filologiczne w Krakowie mają zazwyczaj niezwykle interesujący i złożony program nauczania, który został dopasowany do wymagań i potrzeb współczesnego rynku pracy. Jako student będziesz miał okazję rozwinąć i ugruntować swoją dotychczasową wiedzę, podczas licznych zajęć, wykładów i warsztatów praktycznych.

 

W programie studiów na kierunku filologia angielska znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • praktyczna nauka języka angielskiego
 • wstęp do językoznawstwa
 • wstęp do literaturoznawstwa
 • fonologia, gramatyka
 • opisowa języka angielskiego
 • cywilizacja Wysp Brytyjskich
 • literatura amerykańska
 • kultura w przekładzie
 • filozofia

 

Oprócz zajęć obligatoryjnych, w programie przewidziano także interesujące bloki specjalizacyjne. Studenci będą mogli wybrać pomiędzy specjalizacją translatorską, a nauczycielską lub pedagogiczną. Oferta specjalności może się różnić w zależności od uczelni, dlatego ważne abyś przed rozpoczęciem rekrutacji dokładnie zapoznał się z informacjami dostępnymi na oficjalnych stronach internetowych ośrodków akademickich.

Ponadto, w planie kształcenia przewidziano interesujące wymiany studenckie, koła naukowe czy konferencje, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie i kompetencje, pogłębisz swoją wiedzę oraz poznasz inne kultury i obyczaje. Uzyskane, podczas studiów umiejętności i kwalifikacje, wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.

 

Ile trwają studia na kierunku filologia angielska w Krakowie?

Studia na kierunku Filologia angielska w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia filologiczne w Krakowie można podzielić na studia pierwszego i drugiego stopnia. Pierwsza opcja jest idealna dla osób, które ukończyły liceum, pozytywnie zdały egzamin maturalny z wybranych przedmiotów oraz chciałyby kontynuować naukę na studiach wyższych. W tym przypadku nauka trwa sześć semestrów i kończy się obroną pracy dyplomowej oraz nadaniem tytułu licencjata. Natomiast studia magisterskie skierowane są do absolwentów studiów wyższych. Osoby, które zdecydują się na tę formę studiów, na naukę będą musiały przeznaczyć cztery semestry. Absolwenci, którzy otrzymają tytuł magistra będą mogli kontynuować naukę na studiach podyplomowych lub doktoranckich, które umożliwią im rozpoczęcie kariery naukowej.

Filologia angielska w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister
jednolite magisterskie 5 lat magister

Jaka praca po ukończeniu studiów na kierunku filologia angielska w Krakowie?

Absolwenci studiów filologicznych mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy w wielu prężnie rozwijających się branżach. Ukończenie kierunku filologia angielska w Krakowie sprawi, że otworzy się przed tobą wiele możliwości rozwoju zawodowego. Przede wszystkim znajdziesz zatrudnienie we wszystkich miejscach, w których wymagana jest perfekcyjna znajomość języka obcego. Ciekawą opcją jest praca w różnego rodzaju korporacjach i formach podejmujących współpracę z zagranicznymi kontrahentami.

Po uzyskaniu odpowiedniego przygotowania pedagogicznego będziesz mógł pracować w oświacie, między innymi jako nauczyciel języka angielskiego w szkołach podstawowych, przedszkolach i szkołach średnich, a także w szkołach językowych. Ponadto, znajdziesz pracę w instytucjach kultury, które zajmują się promowaniem dorobku krajów anglojęzycznych. Ciekawą perspektywą jest także kariera w branży turystycznej, między innymi na stanowisku kierownika biura podróży lub pilota i przewodnika wycieczek zagranicznych. Absolwenci różnie dobrze odnajdują się w zawodzie tłumacza i podejmują współpracę z biurami tłumaczeniowymi lub decydują się na otworzenie własnego biura.

Po ukończeniu studiów możesz także wykonywać zawód pracownika biurowego i administracyjnego. Ciekawą, dodatkową pracą może być także udzielanie korepetycji z języka angielskiego. Co więcej, znajdziesz zatrudnienie w specjalistycznych wydawnictwach, redakcjach czasopism lub innych mediach, także w środowisku internetowym. Odnajdziesz się także w działach kadr i płac oraz jako specjalista do spraw HR, zajmujący się pozyskiwaniem pracowników. Absolwenci często decydują się także na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej dopasowanej do uzyskanego przez nich wykształcenia. Dodatkowo, znajomość języka angielskiego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery, zarówno w oddziałach światowych firm i organizacji, jak i poza granicami naszego kraju. Co więcej, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zyskać nowe, ciekawe perspektywy zawodowe.

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek filologia angielska w Krakowie?

W procesie rekrutacji na kierunek filologia angielska w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów

Uczelnie w Krakowie, co roku przyjmują wielu studentów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania naukowe oraz zdobyć wszechstronne wykształcenie kierunkowe. Jednak musisz pamiętać, że aby dostać się na wymarzone studia musisz spełnić kilka, istotnych warunków. Wszyscy kandydaci są zobowiązani do zdania egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych, takich jak: matematyka, język polski i język angielski oraz wybranych przedmiotów dodatkowych. Ponadto, od przyszłych studentów wymagana jest znajomość języka angielskiego. Dokładne informacje na temat wymagań znajdziesz na stronach rekrutacyjnych poszczególnych uczelni w Krakowie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

 

Limity miejsc

Na poszczególne kierunki studiów przyjmowana jest określona liczba studentów, a rekrutacja odbywa się w ramach limitu miejsc. Kandydaci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.

Limity miejsc na kierunku filologia angielska w Krakowie:

 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: 80

*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Niestacjonarna nauka w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są niestety z reguły płatne.

 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 5200 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wynik postępowania kwalifikacyjnego umieszczany jest zazwyczaj w prywatnym profilu kandydata w systemie rekrutacyjnym. Uczelnie samodzielnie decydują o tym, kiedy poinformują kandydatów o tym, czy zostali oni przyjęci na wybrane kierunki studiów. Dzięki internetowemu systemowi rekrutacji przyszli studenci mogą dowiedzieć się, co należy zrobić w kolejnych etapach rekrutacji.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Krakowie:

 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – od 18.07.2022 do 30.09.2022

*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne zgodnie z formą wskazaną przez wybraną uczelnię. Zazwyczaj można tego dokonywać osobiście, bezpośrednio w siedzibie wybranej szkoły wyżej. Jeśli kandydat nie może samodzielnie przekazać dokumentacji, może poprosić o to zaufaną osobę trzecią – wówczas należy potwierdzić pełnomocnictwo za pomocą odpowiedniego pozwolenia, którego wzór dostępny jest na oficjalnej stronie uczelni. Niektóre dokumenty można lub należy przesyłać także elektronicznie.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Dokumenty rekrutacyjne można składać zazwyczaj niedługo po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Etap ten przeważnie trwa krótko, dlatego warto wcześniej przygotować niezbędne dokumenty. Kandydaci, którzy złożyli dokumentację po czasie lub zrobili to w nieodpowiedniej formie, mogą zostać skreśleni z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Uczelnie w Krakowie - kierunek filologia angielska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Filologiczny UJ) niestacjonarne studia II stopnia więcej
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Filologii Angielskiej) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia angielska w Krakowie?

Studia filologiczne mają niezwykle bogatą i długą tradycje, a współcześnie nadal są jednymi z najchętniej wybieranych przez studentów kierunków. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich ukończenie daje gwarancje wszechstronnego wykształcenia oraz zwiększa szansę na zdobycie atrakcyjnej i rozwijającej pracy zawodowej. Jednak przed przystąpieniem do rekrutacji powinieneś zastanowić się nad pewnymi kwestiami oraz zadać sobie kilka, niezwykle istotnych pytań:

 • Czy wykazujesz duże zdolności językowe i chciałbyś je doskonalić podczas studiów filologicznych?
 • Interesuje Cię historia, obyczaje oraz kultura krajów anglojęzycznych i chciałbyś rozwijać swoją wiedzę na ten temat ?
 • Czy marzysz o rozpoczęciu kariery w środowisku międzynarodowym?

 

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to możesz mieć pewność, że studia na kierunku filologia angielska będą dla Ciebie odpowiednim wyborem. Aby pozytywnie przejść przez proces rekrutacyjny, powinieneś pamiętać o kilku ważnych rzeczach oraz spełnić pewne, istotne warunki.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych, takich jak: historia, język obcy, WOS lub geografia. Istotna jest także znajomość języka obcego na poziomie zaawansowanym. Dużym atutem będą także punkty uzyskane za uczestnictwo w konkursach i olimpiadach naukowych. Równie istotną kwestią jest przestrzeganie wszystkich, ustalonych przez komisje rekrutacyjną, terminów. Po pozytywnym przejściu przez elektroniczną rejestrację oraz spełnieniu odpowiednich wymogów, przyszli studenci będą zobowiązani do osobistego dostarczenia wymaganych dokumentów. Najczęściej jest to świadectwo maturalne, wydruk formularza rekrutacyjnego, podanie o przyjęcie na studia oraz zdjęcia legitymacyjne. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia angielska w Krakowie?

Studia filologiczne kształcą specjalistów posiadających wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą i kulturową. Filologia angielska jest kierunkiem, po którym studenci bez problemu odnajdują się na wymagającym rynku pracy i znajdują pracę dopasowaną do ich wykształcenia.

Tak wypowiada się o nim Marta, studentka drugiego roku:

Odkąd pamiętam interesowałam się kulturą i historią krajów anglojęzycznych i chciałam pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności w tym temacie. Cieszę się, że wybrałam filologię angielską i mogę dogłębnie poznać ten piękny język i kulturę tych regionów, a dodatkowo zdobyć wszechstronne wykształcenie i stabilną pozycje na rynku pracy. Polecam je wszystkim pasjonatom kultury i języka angielskiego.

Kierunki filologiczne w Krakowie

Rozwiń

Popularne kierunki filologiczne niestacjonarne w Krakowie

POZOSTAŁE UCZELNIE W KRAKOWIE NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK FILOLOGIA ANGIELSKA

Komentarze (0)