Opis kierunku
Studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne rozwiną wszechstronną wiedzę z zakresu nauk społecznych, prawnych i administracyjnych. Przede wszystkim nauczą się wykorzystania regulacji prawnych w praktyce. Co więcej, poznają zasady przeciwdziałania zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym, a także wykorzystywania technik kryminalistycznych. Dowiedzą się także więcej na temat zarządzania kryzysowego.
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach administracji państwowej, służbach mundurowych, agencjach detektywistycznych, firmach ochroniarskich oraz w centrach zarządzania kryzysowego.Absolwenci studiów w Lublinie, które skupiają się na bezpieczeństwie wewnętrznym, zdobywają zatrudnienie w administracji publicznej, bankowości, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, służbach granicznych, służbach celnych, urzędach i izbach skarbowych, żandarmerii wojskowej czy zespołach reagowania kryzysowego, biznesie, agencjach ochrony osób i mienia, instytucjach państwowych, instytucjach administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, policji, więziennictwie, wymiarach sprawiedliwości.
Wielu studentów przygotowuje się do podjęcia pracy w służbach mundurowych, w firmach, instytucjach publicznych i państwowych, pracują w agencjach detektywistycznych, służbach specjalnych, agencjach ochrony osób i mienia, biurach dochodzeniowo-śledczych, organach ochrony prawnej. Interdyscyplinarny kierunek daje wiele możliwości zatrudnienia i rozwoju.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia nastawiony jest na przedmioty, które związane są bezpieczeństwem, polityką i prawem.
W programie studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
system bezpieczeństwa państwa,
-
bezpieczeństwo lokalne i sytuacje kryzysowe,
-
ochrona praw człowieka w bezpieczeństwie wewnętrznym,
-
ochrona danych osobowych i informacji niejawnych,
-
prawo międzynarodowe,
-
negocjacje i mediacje w sytuacjach kryzysowych
-
i wiele innych.
Studia prawnicze w Lublinie związane z bezpieczeństwem wewnętrznym oferują także bardzo wiele ciekawych specjalności, między innymi: bezpieczeństwo informacji, kryminalistyka i kryminologia, formacje policyjne. Utworzenie się danej specjalizacji zależy od zainteresowań i zapotrzebowania studentów. Oferty warto śledzić na stronach poszczególnych uczelni w Lublinie.
Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie z zakresu polityki, bezpieczeństwa, porządku publicznego kadry administracji publicznej, prawa i społeczeństwa. Rozwijają swoje kompetencje komunikacyjne, a także nabywają zdolności do mediacji i negocjacji. Ważne jest kreatywne myślenie, sprawne łączenie faktów, a także sprawność fizyczna, jeśli ktoś rozważa pracę w straży miejskiej, policji, więziennictwie i tym podobne. Bezpieczeństwo wewnętrzne to kierunek interdyscyplinarny, zapewniający wiele możliwości pracy i rozwoju.
Ogólne cele kształcenia
Bezpieczeństwo wewnętrzne poświęcone jest zagadnieniom m.in. związanym z obronnością państwa czy technikami i narzędziami pozwalającymi zachować bezpieczeństwo osób prywatnych, podmiotów gospodarczych, mienia lub przyrody. Absolwenci tego kierunku studiów potrafią np.: analizować, interpretować i prognozować zjawiska i zagrożenia związane z bezpieczeństwem w skali globalnej, państwowej, regionalnej i lokalnej, a także stosują metody zwalczania przestępczości różnego rodzaju.
Studenci poznają zarówno teoretyczne podstawy bezpieczeństwa wewnętrznego, jak i praktyczne metody utrzymywania porządku i panowania nad sytuacjami kryzysowymi. Przyszli specjaliści przygotowani są nie tylko przeciwdziałania przestępczości i aktom terroryzmu, ale także zarządzania informacjami niezbędnymi do zapewnienia ochrony osób, mienia czy środowiska. W trakcie zajęć studenci poznają zagadnienia dotyczące np.: czynników kryminogennych, elementów penitencjarystyki czy eksperymentów kryminalistycznych.
Absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego wiedzą, w jaki sposób np. zwalczać patologie społeczne, przestępczość i terroryzm, a także rozumieją prawne, społeczne i technologiczne aspekty bezpieczeństwa państwa. Osoby, które ukończyły bezpieczeństwo wewnętrzne, mogą zatem podjąć zatrudnienie m.in. w organach ścigania, służbach mundurowych, biurach detektywistycznych, jednostkach administracji publicznej. Kompetencje absolwentów tego kierunku cenione są również np. w firmach ochroniarskich czy odpowiedzialnych za organizację wydarzeń masowych.
Gdzie studiować na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UMCS oraz uczelni prywatnej. Ceny wahają się od 3610 zł do 3990 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne - uczelnie w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Limity miejsc
Każda ze szkół wyższych ustala limity miejsc na poszczególne kierunki, tak samo dzieje się na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie.
Jak dostać się na bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie? Podstawą rekrutacji jest konkurs świadectw maturalnych. Przedmioty jakie brane są pod uwagę, to m.in.: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.
Aby zostać studentem kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie należy w terminie zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym uczelni, a następnie dostarczyć komplet dokumentów wraz ze zdjęciem.
Limity miejsc na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie:
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: 179
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Studia stacjonarne na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie w uczelniach publicznych są bezpłatne, jednak kwestia finansowa wygląda inaczej w przypadku studiów niestacjonarnych. Studia niestacjonarne niezależnie od typu uczelni są płatne. Ceny mogą różnić się w zależności od uczelni. Warto dodać, że uczelnie oferują również możliwość rozłożenia czesnego na raty.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na poszczególnych stronach konkretnych uczelni.
Bezpieczeństwo wewnętrzne studia w Lublinie - ceny 2023:
-
Lubelska Akademia WSEI: od 3610 zł
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: od 3800 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji na bezpieczeństwo wewnętrzne w Lubinie, podobnie jak na inne kierunki studiów, są z niecierpliwością oczekiwane przez kandydatów. Jak wygląda rekrutacja i kiedy można spodziewać się wyników? Po zarejestrowaniu się przez kandydata w systemie rekrutacyjnym uczelni, musi on poczekać kilka tygodni na opublikowanie listy kandydatów. Daty są ustalane przez poszczególne uczelnie i mogą się między sobą różnić.
Gdzie można znaleźć informację o dostaniu się na studia? Informację o zakwalifikowaniu się na bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie, kandydaci będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: 14.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Osoby, które zakwalifikowały się na bezpieczeństwo wewnętrzne w Lublinie i są zdecydowane na podjęcie studiów będą musiały dostarczyć komplet niezbędnych dokumentów.
Uczelnie najczęściej decydują się na osobiste dostarczanie dokumentów przez kandydatów. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną bądź elektroniczną. W takim przypadku brana jest pod uwagę data pieczątki świadcząca o nadaniu listu. Kandydaci muszą dostarczyć m.in. podanie, oświadczenia, zdjęcie do legitymacji ,a także świadectwo dojrzałości.
Kandydaci na bezpieczeństwo wewnętrzne muszą zadbać o to, aby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie bowiem niedopilnowanie terminu może wiązać się z wykreśleniem z listy.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci po ogłoszeniu wyników muszą złożyć komplet dokumentów, aby zostać pełnoprawnymi studentami, którzy już w październiku rozpoczną zajęcia.
Zwykle uczelnie dają kandydatom kilka dni na dostarczenie kompletu dokumentów wraz ze zdjęciem. Przyszli studenci muszą mieć na uwadze, aby dostarczyć komplet we właściwej formie bowiem brak któregoś z dokumentów może być równoznaczny z wykreśleniem z listy.
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: od 17.07.2023 do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności