Elektrotechnika - Katowice i woj. śląskie

Elektrotechnika - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku elektrotechnika w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Elektrotechnika stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 2 lata • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku elektrotechnika

10.12.2024

Elektrotechnika studia Katowice 2025 | woj. śląskie

Studia na kierunku elektrotechnika w Katowicach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Elektrotechnika - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku elektrotechnika w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Katowicach i woj. śląskim 2025/2026 na kierunku elektrotechnika możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Elektryczny PŚ).

 

Opis kierunku

Studia na kierunku elektrotechnika umożliwiają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu różnorodnych nauk technicznych. Program kształcenia przewiduje utrwalenie i doskonalenie zdobytej dotychczas wiedzy z ogólnych dziedzin ścisłych oraz wprowadzenie nowych zagadnień obejmujących teorię materiałową, elektronikę, technikę mikroprocesową czy napęd elektryczny. W siatce zajęć studenci mogą spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: elektromagnetyzm, technika cyfrowa, eksploatacja systemów elektroenergetycznych czy mechatronika i robotyka.

 

Praca po kierunku
Absolwenci studiów na elektrotechniki znajdują zatrudnienie w przemyśle energetycznym i elektronicznym. Ich najczęstszym miejscem zatrudnienia są elektrownie i elektrociepłownie, jednakże pracują także w sektorze motoryzacyjnym, telekomunikacyjnym i lotniczym. Niektórzy absolwenci decydują się na rozwój kariery zawodowej w kierunku budownictwa. Po otrzymaniu odpowiednich uprawnień pracują na stanowisku inżynierów budowy, gdzie do ich zadań należy projektowanie instalacji i nadzorowanie ich prawidłowego funkcjonowania.
 
Specjalności
Współczesne studia z elektrotechniki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku elektrotechnika w Katowicach i woj. śląskim: elektroenergetyka, elektronika przemysłowa, przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek elektrotechnika?

Elektrotechnika wzbudza duże zainteresowanie wśród kandydatów na studia inżynierskie. Praktyczny wydźwięk kierunku przykuwa uwagę. Jeśli myślisz o studiowaniu na gliwickiej politechnice, musisz spełnić określone warunki rekrutacyjne.

 

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku elektrotechnika w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • matematyka,
  • informatyka,
  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka.

 

Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać przedmioty dodatkowe najlepiej na poziomie rozszerzonym. Do wyboru masz na przykład informatykę, fizykę, matematykę, biologię, chemię. Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ELEKTROTECHNIKA?

Elektrotechnika to zdecydowanie kierunek przyszłości, który tworzy przemysł przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Nic nie funkcjonuje bez energii, a wszelkie mechanizmy umożliwiają poprawne funkcjonowanie firm, przedsiębiorstw, transportu, rolnictwa, rozrywki. Wyobrażasz sobie miesiąc bez energii elektrycznej? Transport upada, samochody nie działają, banki nie funkcjonują, nie ma kontaktu ze światem. Elektrotechnika tworzy teraźniejszość i dąży do ulepszania przyszłości.

Przyszli inżynierowie nie mogą mieć trudności z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza że elektrotechnika opiera się na matematyce i fizyce. Interesuje Cię sposób wytwarzania energii elektrycznej i jej znaczenie dla świata? Pragniesz pracować w przemyśle motoryzacyjnym? Jesteś kreatorem i potrafisz pracować w zespole? Wybierz kierunek elektrotechnika w Gliwicach.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku elektrotechnika możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku elektrotechnika w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Kierunek elektrotechnika możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie śląskie starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie kierunków technicznych, inżynierskich, ścisłych, ponieważ są to dziedziny kształcące najbardziej poszukiwanych specjalistów na współczesnym rynku pracy.

Informatyka, matematyka, fizyka stanowią fundamenty rzetelnie opracowanego program kształcenia. Siatka zajęć przepełniona jest takimi przedmiotami jak na przykład:

  • energoelektronika
  • teoria obwodów
  • geometria i grafika inżynierska
  • teoria pola elektromagnetycznego
  • maszyny elektryczne
  • napęd elektryczny
  • mechanika i mechatronika
  • automatyka i regulacja automatyczna
  • inżynieria materiałowa
  • zarządzanie informacją
  • analiza matematyczna

 

Studenci realizują poszczególne zajęcia w formie wykładów, laboratoriów, ćwiczeń lub seminariów, a teoretyczne kształcenie weryfikowane jest w trakcie praktyk zawodowych.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek elektrotechnika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Elektryczny PŚ) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku elektrotechnika w Katowicach?

Studia na kierunku elektrotechnika w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Elektrotechnika w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ELEKTROTECHNIKA?

Kierunek elektrotechnika gwarantuje bardzo wiele możliwości pracy. Studenci są przygotowywani do pracy w:

  • przemyśle
  • zakładach produkcyjnych
  • biznesie 
  • uczelniach
  • firmach montażowych o profilu elektrotechnicznym
  • biurach projektów elektrycznych i energetycznych
  • jednostkach świadczących usługi badania jakości energii elektrycznej

 

Absolwenci stają się najlepszymi w swoim fachu inżynierami. Zatrudniani są w firmach produkujących osprzęt elektryczny i elektroniczny dla motoryzacji, w firmach produkujących i projektujących elektryczny, elektroniczny i informatyczny sprzęt medyczny oraz urządzenia optoelektroniczne, w firmach zajmujących się sterowaniem i wizualizacją procesów przemysłowych, w zakładach, które projektują i wykonują instalacje w budynkach inteligentnych oraz osprzęt do budynków inteligentnych.

Gdzie studiować na kierunku elektrotechnika w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Uczelnie na których można studiować kierunek elektrotechnika w Katowicach:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek elektrotechnika w Katowicach i woj. śląskim?

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku elektrotechnika w Katowicach i woj. śląskim

Elektrotechnika w Katowicach i woj. śląskim

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

Pokaż wszystkie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia