Elektrotechnika to zdecydowanie kierunek przyszłości, który tworzy przemysł przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Nic nie funkcjonuje bez energii, a wszelkie mechanizmy umożliwiają poprawne funkcjonowanie firm, przedsiębiorstw, transportu, rolnictwa, rozrywki. Wyobrażasz sobie miesiąc bez energii elektrycznej? Transport upada, samochody nie działają, banki nie funkcjonują, nie ma kontaktu ze światem. Elektrotechnika tworzy teraźniejszość i dąży do ulepszania przyszłości.
Przyszli inżynierowie nie mogą mieć trudności z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza że elektrotechnika opiera się na matematyce i fizyce. Interesuje Cię sposób wytwarzania energii elektrycznej i jej znaczenie dla świata? Pragniesz pracować w przemyśle motoryzacyjnym? Jesteś kreatorem i potrafisz pracować w zespole? Wybierz kierunek elektrotechnika w Gliwicach.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku elektrotechnika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku elektrotechnika w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunek elektrotechnika możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie śląskie starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie kierunków technicznych, inżynierskich, ścisłych, ponieważ są to dziedziny kształcące najbardziej poszukiwanych specjalistów na współczesnym rynku pracy.
Informatyka, matematyka, fizyka stanowią fundamenty rzetelnie opracowanego program kształcenia. Siatka zajęć przepełniona jest takimi przedmiotami jak na przykład:
-
energoelektronika
-
teoria obwodów
-
geometria i grafika inżynierska
-
teoria pola elektromagnetycznego
-
maszyny elektryczne
-
napęd elektryczny
-
mechanika i mechatronika
-
automatyka i regulacja automatyczna
-
inżynieria materiałowa
-
zarządzanie informacją
-
analiza matematyczna
Studenci realizują poszczególne zajęcia w formie wykładów, laboratoriów, ćwiczeń lub seminariów, a teoretyczne kształcenie weryfikowane jest w trakcie praktyk zawodowych.