Tajniki ludzkiej psychiki fascynują nas od początku istnienia. Uwielbiamy analizować motywacje naszych zachowań, przyglądać się emocjom, obserwować reakcje obronne organizmu. Dziś także coraz częściej dostrzegamy korelacje pomiędzy zdrowiem a psychiczną równowagą. Dążmy do tego, by dbać nie tylko o zewnętrzne ciało, lecz także o wewnętrzną harmonię. To ona w dużej mierze sprawia, że możemy czerpać z życia to, co najlepsze. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z obciążeniami naszej psychiki, coraz częściej zwracamy się w stronę specjalistów, czyli psychologów.
Psychologia jako nauka zajmuje się w najogólniejszym rozumieniu badaniem i analizą ludzkich zachowań. Osoby, które posługują się w swojej pracy narzędziami psychologicznymi, powinny być otwarte, tolerancyjne, empatyczne. Ważna jest tutaj także wrażliwość na ludzkie cierpienie oraz doskonała umiejętność pracy z drugim człowiekiem. To jedne z ważniejszych predyspozycji, ale psychologowie muszą dysponować także doskonałym warsztatem teoretycznym. Jeśli i ciebie fascynuje zatem to, jak funkcjonuje ludzka psychika, wybierz studia psychologiczne.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku psychologia w Warszawie możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite (jednolite magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku psychologia w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich, których program kształcenia trwa 5 lat (10 semestrów).
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Każdego roku o miejsce na studiach psychologicznych walczy nie jeden absolwent szkoły średniej. To pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się ten typ kształcenia. Dlatego też uczelnie w Warszawie przygotowują ofertę, która będzie atrakcyjna pod względem formalnym. W praktyce oznacza to, że studia psychologiczne będziesz mógł rozpocząć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Zastanów się, który z nich lepiej spełni twoje potrzeby. Weź jedynie pod uwagę, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.
Kierunki studiów takie jak psychologia powinny być wybierane przez osoby, które fascynują tajniki funkcjonowania ludzkiej psychiki. Pierwsze lata kształcenia na tym kierunku mają jednak formę przygotowawczą, która będzie mogła być rozszerzona podczas kolejnych semestrów nauki. Wśród tych przedmiotów podstawowych można przykładowo odnaleźć:
-
wstęp do psychologii
-
logikę
-
filozofię
-
statystykę
Kolejne lata nauki na studiach psychologicznych obfitować będą w przedmioty, przedstawiające funkcjonowanie poszczególnych odmian tej nauki. Studenci zapoznawać się będą zatem z:
-
psychoterapią
-
psychologią eksperymentalną
-
historią myśli psychologicznej
-
psychologią sądową
-
neuropsychologią kliniczną
-
psychologią mediów i transportu
Warto podkreślić, że studia psychologiczne powinny mieć przede wszystkim wymiar praktyczny. Tylko wtedy studenci otrzymają niezbędne kompetencje zawodowe, które pozwolą na aktywną pracę, przynoszącą zamierzone efekty.
Gdzie studiować na kierunku psychologia w Warszawie
Kierunek psychologia (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Warszawie