Studia sportowe Łódź

Studia sportowe Łódź

Studia sportowe Łódź

Największy wybór studiów

sportowych w Łodzi

Odkryj kierunki sportowe i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

27.01.2023

Studia sportowe w Łodzi | woj. łódzkie

Studia sportowe w Łodzi to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia sportowe Łódź
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia sportowe w Łodzi rozpocznie się 5 maja 2023 r. i potrwa do 18 września 2023 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Współczesne studia sportowe charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

STUDIA SPORTOWE W ŁODZI - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Pedagogika sportu stacjonarne I stopnia
Taniec stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Turystyka i rekreacja stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia
Turystyka i rekreacja - studia online online I stopnia
Turystyka zrównoważona stacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi są studia sportowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI SPORTOWE W ŁODZI

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia sportowych w Łodzi

Rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw maturalnych i punktacji przedmiotów wybranych oraz, co ważne, odbywa się egzamin z umiejętności fizycznych – taki podstawowy test sprawności i wytrzymałości. Potrzebne są również zaświadczenia o zdrowiu od lekarza sportowego, bez których dostanie się na studia nie jest możliwe.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach i kierunkach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI SPORTOWE W ŁODZI

STUDIA SPORTOWE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia sportowe w Łodzi

Studia sportowe w Łodzi nie mają zbyt długiej tradycji, ani nie ma tu oferty kształcenia, którą Łódź mogłaby się pochwalić. Nie wybierzecie się tu bowiem na Akademię Wychowania Fizycznego, bo takowej nie ma.

Jedyną szkołą, która oferuje studia sportowe jest Wyższa Szkoła Sportowa im. Kazimierza Górskiego, podejmująca próbę kształcenia przyszłych trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. A to również możecie osiągnąć studiując pedagogikę w specjalności kultura fizyczna.

 

Przy Uniwersytecie Łódzkim działa prężnie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, tu możecie trenować sporty zespołowe (koszykówka, piłka nożna itp.), jak i trenować indywidualnie pływanie, biegi, skoki. Innych możliwości Łódź nie oferuje. Prywatna Wyższa Szkoła Sportowa oficjalnie podaje komunikat, że ma na celu kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów oraz animatorów sportu, mających plany, by promować, kształtować i organizować aktywność fizyczną młodzieży w wielu dyscyplinach sportowych.

 

Studia sportowe w Łodzi możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne
 • studia online

 

 

Studia sportowe cieszą się zainteresowaniem wśród maturzystów i studentów, którzy wybrali kształcenie w Łodzi. Poszczególne kierunki możesz realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata i kończą się egzaminem, który umożliwi Ci posługiwanie się tytułem licencjata.

Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na pierwszym stopniu. Kształcenie w tym zakresie trwa dwa lata i kończy się egzaminem magisterskim, a zarazem tytułem magistra. Uczelnie w Łodzi oferują także studia podyplomowe, umożliwiające zdobycie dodatkowych kompetencji. W tej kategorii znajdziemy, chociażby trenera personalnego na siłowni z elementami treningu siłowego lub projektowanie i sprzedaż usług turystycznych. Kierunki podyplomowe możesz ukończyć w trakcie dwóch semestrów. Są one realizowane w formie niestacjonarnej.

 

To Ty decydujesz o formie kształcenia. Możesz studiować zarówno dziennie (stacjonarnie), czyli od poniedziałku do piątku, jak i zaocznie (niestacjonarnie), to jest w weekendy. Tryb realizowanych zajęć bardzo często uwarunkowany jest czasem, który studenci są w stanie poświęcić na zdobywanie edukacji.

 

czytaj dalej studia w Łodzi

 

Kierunki studiów sportowych w Łodzi

 

Do kategorii studiów sportowych zaliczyć możemy pedagogikę sportu, taniec oraz turystykę i rekreację. Trzy różne kierunki łączy tak ważna dla nich aktywność fizyczna. Pedagogika sportu to idealny kierunek dla osób, które zawodowo chcą zajmować się wspomaganiem działań edukacyjnych i wychowawczych osób, które uczestniczą w treningach sportowych bądź rekreacyjnych formach aktywności fizycznej. Kształcenie w tym zakresie pozwoli Ci zdobyć kompetencje trenera i animatora czasu wolnego.

 

Taniec to kierunek dla pasjonatów, którzy talent taneczno-choreograficzno-pedagogiczny chcą rozwijać pod okiem najlepszych choreografów i tancerzy. Turystyka i rekreacja to opcja dla miłośników przygód, chcących pracować w biurach podróży, agencjach turystycznych, ośrodkach rekreacyjno-wypoczynkowych, kolonijnych i sportowych. Wśród propozycji kształcenia znajdziesz unikatowe specjalizacje oraz nowatorskie kierunki podyplomowe, na przykład gimnastykę korekcyjną w edukacji szkolnej i przedszkolnej bądź turystykę i rekreację ruchową.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów sportowych:

 

 • pedagogika sportu
 • taniec
 • turystyka i rekreacja

czytaj dalej kierunki studiów w Łodzi

 

Gdzie studiować kierunki sportowe w Łodzi?

 

Kierunki sportowe w Łodzi znajdziesz przede wszystkim na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Uniwersytet jest jednym z największych ośrodków akademickich w województwie łódzkim. Oferta kształcenia, którą prezentuje, skupia się na pedagogice sportu, pozwalającej zdobyć kompetencje trenerskie. Wiele do zaoferowania ma także wspomniana Akademia. Taniec oraz turystyka i rekreacja to dwa odrębne kierunki, a jednak unikatowe w skali Łodzi. Kształcenie na nich odbywa się wśród praktyków i specjalistów najlepszych w swoim zakresie.

 

Warto wspomnieć o tym, że Wyższa Szkoła Sportowa im. Kazimierza Górskiego w Łodzi również zachęca do studiowania kierunków sportowych. Proponuje bowiem kształcenie z wychowania fizycznego i sportu wraz ze specjalizacjami obejmującymi nauczanie menadżersko-trenerskie. Uczelnie w Łodzi mają bogatą ofertę studiów podyplomowych, specjalizacji oraz różnego rodzaju kursów, które pozwolą Ci zdobyć dodatkowe kompetencje zawodowe. Warto studiować w Łodzi.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki sportowe w Łodzi

 • Uniwersytet Łódzki
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Sportowa im. Kazimierza Górskiego w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 

Jak wybrać studia sportowe w Łodzi, aby mieć dobrą pracę?

Studia sportowe przygotują Cię do wykonywania konkretnych zawodów w konkretnych miejscach. Wbrew pozorom studia tego typu nie wiążą się jedynie ze sportem zawodowym, nauczaniem wychowania fizycznego bądź po prostu z byciem trenerem. Szeroka wiedza obejmująca nauki medyczne, biologiczne i oczywiście sportowe, ale także z zakresu zarządzania czy ekonomii sprawi, że pracodawcy będą niezwykle zainteresowani Twoją osobą na rynku pracy.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • trener personalny
 • choreograf teatralny
 • tancerz
 • nauczyciel wychowania fizycznego
 • specjalista ds. turystyki
 • menedżer organizacji sportowych
 • zarządca obiektów sportowych
 • trener przygotowania motorycznego
 • rener sportu w wybranej dyscyplinie

Abiturienci pracują w klubach sportowych, klubach fitness, stowarzyszeniach dorosłych, zrzeszeniach i stowarzyszeniach sportowych, organizacjach dla dzieci i młodzieży. Odnajdują się w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, ośrodkach odnowy biologicznej, instytucjach zajmujących się podtrzymywaniem i poprawą zdrowia, klubach i świetlicach terenowych, a także w domach kultury i w branży turystycznej. Po ukończeniu turystyki i rekreacji możesz pracować w ośrodkach spa i wellness, sanatoryjnych i rehabilitacyjnych, biurach podróży, agencjach turystycznych, agencjach touroperatorów, firmach promocyjno-marketingowych związanych z branżą turystyczną, restauracjach, firmach świadczących usługi gastronomiczne i cateringowe. Natomiast przyszli tancerze odnajdą się w profesjonalnych teatrach tańca, zespołach tanecznych, teatrach muzycznych i musicalowych w kraju i za granicą. Mogą pracować jako choreografowie lub pedagodzy tańca.

 

Wybór kierunków sportowych nie jest częsty. Studia tego typu przeznaczone są dla pasjonatów, którzy zawodowo chcą swoje życie związać z szeroko pojmowaną aktywnością fizyczną. Wbrew pozorom pracy dla osób, które mają wykształcenie sportowe, nie brakuje, zwłaszcza że współcześnie ludzie uprawiają sport dla zdrowia. Łatwo nawiązać współpracę z dietetykami bądź fizjoterapeutami i w zjednoczeniu dążyć do satysfakcji hipotetycznych klientów nastawionych na zdrowy tryb życia.

 

Warto także zapoznać się z aktualnym rynkiem pracy, który zmienia się bardzo dynamicznie. Zapotrzebowanie na danego specjalistę z pewnością pomoże Ci stwierdzić, w jakim zawodzie warto się wyuczyć.

 

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Łodzi?

Jak wybrać odpowiednią uczelnię? Odpowiedzieć na to pytanie nie jest łatwo, zwłaszcza że w Łodzi znajdziesz wiele ośrodków akademickich, będących na wysokim poziomie. Studia sportowe możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Wybór konkretnej placówki często uwarunkowany jest kierunkiem, który chcemy realizować. O ile pedagogikę sportu znajdziesz na Uniwersytecie, kształcenie w zakresie tańca oferuje Akademia.
Poszczególne ośrodki mają różną specyfikę i są wyposażone dydaktycznie w inny sposób, bowiem należy je dostosować do realizowanych kierunków studiów. Bardzo ważne są także możliwości rozwoju w zakresie wymian krajowych i międzynarodowych oraz praktyk i staży. Pamiętaj, że doświadczenie jest niezwykle istotne w pracy zawodowej. Warto zapoznać się z ofertą dydaktyczną poszczególnych uczelni oraz zweryfikować proponowane programy studiów. To, co będziesz studiował/a oraz gdzie będziesz zdobywał/a tę edukację może mieć decydujące znaczenie dla Twojej kariery zawodowej.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia sportowe w Łodzi?

Studia to jeden z najpiękniejszych etapów w życiu człowieka, który dąży do wykształcenia wyższego. To właśnie wtedy zawierasz przyjaźnie na całe życie i najważniejsze kontakty zawodowe; poznajesz ludzi, którzy stają się Twoimi mentorami osobistymi, naukowymi, zawodowymi. Zdobywasz także doświadczenia, niezwykle istotne dla budowania kariery. Jest to możliwe dzięki krajowym i międzynarodowym wymianom międzyuczelnianym, ale i stażom i praktykom organizowanym w porozumieniu z instytucjami i firmami, zatrudniającymi przyszłych absolwentów.

 

Studia sportowe nie są w Łodzi popularyzowane, jednakże miasto ma w swojej ofercie kilka ważnych kierunków, umożliwiających prężny rozwój obejmujący tematykę zdrowia, aktywności fizycznej, prawidłowej diety i tym podobne. Uczelnie, które proponują kształcenie w tym zakresie, są odpowiednio wyposażone w sale ćwiczeniowe i gimnastyczne. Nowatorsko opracowywane zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowane grono praktyków i znamienitych doktorów/profesorów.

 

Oczywiście władze miasta organizują szereg sportowych atrakcji, umożliwiających wykazanie się w najpopularniejszych dyscyplinach sportowych, a jednocześnie rozwijających ducha walki i umiejętność pracy zespołowej. Władze uczelni natomiast zachęcają studentów do inicjatyw w postaci kół naukowych, konferencji naukowych, brania udziału w grantach badawczych. Studenci działają w różnego rodzaju stowarzyszeniach, biurach karier, radach uczelnianych, a jednocześnie wypracowują zdolności interpersonalne i komunikatywne.

 

Łódź jest jednym z najpopularniejszych i największych miast akademickich w Polsce. Kandydaci na studia bardzo często wybierają województwo łódzkie przez wzgląd na uczelnie cieszące się renomą, wiele możliwości pracy, a także bonusy proponowane przez placówki edukacyjne i władze miasta. Z pewnością możesz: liczyć na miejsce w akademiku, wziąć udział w walce o stypendium naukowe bądź socjalne, a także dostać dostęp do szeroko pojmowanej kultury, sztuki i sportu dzięki przewidywanym zniżkom dla studentów i absolwentów.

 

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach sportowych w Łodzi

No cóż, praca po studiach sportowych jest ściśle wyznaczona – możecie ubiegać się o pracę nauczyciela wychowania fizycznego, bądź o zatrudnienie w danym klubie sportowym w roli trenera, bądź osoby zarządzającej jednostką. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 

Wyższa Szkoła Sportowa im. Kazimierza Górskiego zaprasza na kierunek: Wychowanie fizyczne i sport: wychowanie fizyczne, który można realizować w takich specjalnościach:

 • Specjalizacja Trenera Personalnego w Chorobach Układu Krążenia
 • Specjalizacja Menadżersko-Trenerska w zakresie Przygotowania Motorycznego
 • Specjalizacja Menadżersko-Trenerska z koszykówki
 • Specjalizacja Menadżerska z Statystykiem Sportowym

Są to studia licencjackie. Szkoła oferuje również szereg kursów podyplomowych oraz kursów trenerskich, które uprawniają np. do sędziowania.

Uniwersytet Łódzki zaprasza na studia I i II stopnia pedagogiki, podczas której studenci zamiłowani w sporcie mogą specjalizować się w kulturze fizycznej, nabywając umiejętności trenerskie oraz mobilizując się do trenowania wyczynowego.

 

Komentarze (1)

Paweł Ławniczak odpowiedz

Powyższa Informacja o ?studiach sportowych w Łodzi? wymaga istotnego uzupełnienia korygującego. Najstarszą jednostką kształcącą sportowców w Łodzi na poziomie akademickim jest Pracownia Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego (wcześniej Katedra WFiS), funkcjonująca od 1991 roku na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Przejęła ona tradycje działającej od 1984 roku warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego znanej jako ?łódzka AWF? dając możliwość zdobycia wykształcenia na poziomie magisterskim ponad trzem tysiącom absolwentów. Wśród nich są znani sportowcy z Łodzi i regionu, uczestnicy mistrzostw Polski, Europy oraz olimpijczycy w takich dyscyplinach sportu jak lekka atletyka, pływanie, gimnastyka artystyczna. Zaleźli oni zatrudnienie w instytucjach kultury fizycznej, klubach sportowych i szkołach, w których realizują obecnie kształcenie młodych sportowców. Wystarczy zajrzeć do pierwszej z brzegu takiej instytucji w Łodzi by się przekonać, że pracują tam specjaliści ? absolwenci Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego (Pracowni / Katedry Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego). Pominięcie działalności i dokonań tej jednostki w informacji o ?studiach sportowych w Łodzi? to zbyt ?duże niedopatrzenie?. Tym bardziej, że o ile mi wiadomo żadna z wymienionych w niej Instytucji nie dysponuje kadrą dydaktyczną doktorów, specjalistów w dziedzinie kultury fizycznej, trenerów m.in. w lekkiej atletyce, pływaniu, gimnastyce (olimpijczyk w LA Piotr Kędzia) na porównywalnym poziomie. Obecnie Pracownia Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego realizuje nabór na I rok studiów w Specjalności Pedagogika Kultury Fizycznej i Zdrowotnej i dobrze by było gdyby tej informacji nie byli pozbawieni potencjalni kandydaci pragnący zdobywać wykształcenie w kierunku kultury fizycznej na bazie własnych pasji sportowych. Paweł Ławniczak