Okcydentalistyka

Okcydentalistyka

Studia na kierunku okcydentalistyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Okcydentalistyka stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Okcydentalistyka studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Okcydentalistyka to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku okcydentalistyka
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku okcydentalistyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | okcydentalistyka - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku okcydentalistyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, filozofia, historia, historia sztuki, język polski, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku okcydentalistyka:

 • biologia,
 • filozofia,
 • historia,
 • historia sztuki,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Okcydentalistyka - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując okcydentalistykę?

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By lepiej zrozumieć współczesne dylematy definicyjne związane z cywilizacją zachodnią, sięgniesz daleko w przeszłość kontynentu: przyjrzysz się czasom antycznym i średniowiecznym oraz temu, jakimi wpływami zapisały się one w aktualnej rzeczywistości.

Przekonasz się, że tradycje klasyczne można reinterpretować, odkrywać na nowo i dostrzegać w nich wciąż żywe, niewyczerpane źródła współczesnych tendencji kulturowych czy społecznych. Prześledzisz ewolucję pojęcia racjonalności oraz tego, co pozostaje w opozycji do rozumu, dotykając istoty nowożytnej myśli filozoficznej, nauczysz się analizować i interpretować teksty filozoficzne.

Staniesz się częścią najbardziej aktualnych dociekań filozoficznych tworzących definicję rzeczywistości in statu nascendi, formułowaną w „tu i teraz” i prognozującą dalszy rozwój Zachodu na polu kulturalnym, społecznym i historycznym.

Przyjrzysz się największym kryzysom nowoczesności, prześledzisz skutki wielkich rewolucji technologicznych, nauczysz się gromadzić i interpretować informacje, korzystać z narzędzi argumentacji i perswazji oraz analizować dzieła sztuki współczesnej.

Przede wszystkim jednak będziesz w stanie spojrzeć całościowo na nowoczesność, rozumieć specyfikę dzisiejszych czasów i prognozować ich rozwój.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • specyfice europejskiego antyku i średniowiecza oraz współczesnych wpływów klasycznych w kulturze, sztuce i zjawiskach społecznych
 • reinterpretowania zjawisk kształtujących tradycję i kulturę Zachodu na przestrzeni wieków
 • definiowania i interpretowania fundamentów współczesnej myśli filozoficznej (opozycja: racjonalność – irracjonalność)
 • analizy i interpretacji tekstów filozoficznych
 • gromadzenia i wykorzystywania informacji
 • historii cywilizacji, orientacji w filozoficznym, kulturowym i obyczajowym „tu i teraz” oraz prognozowania jej dalszego rozwoju każdej z tych dziedzin w ujęciu cywilizacyjnym
 • skutecznej argumentacji i perswazji
 • podstaw dyplomacji
 • analizy i interpretacji dzieł sztuki współczesnej
 • przyczyn i skutków największych kryzysów nowoczesności
 • skutków największych rewolucji technologicznych wpływających na kierunek rozwoju cywilizacji zachodniej
 • znaczenia Polski w kontekście rozwoju cywilizacji zachodniej

Jak wyglądają studia na kierunku okcydentalistyka?

Sceptycy raz na jakiś czas głoszą jej rychły upadek, entuzjaści podkreślają, że to właśnie ona stanowi fundament naszego sposobu myślenia o świecie, ale każdy, bez względu na intencje, w opisywaniu cywilizacji Zachodu posługuje się hasłami, w pewnym odcięciu od próby zrozumienia jej istoty.

Spojrzenie na Zachód jak na kulturowo-cywilizacyjny monolit wymaga wyjścia poza łatwe skojarzenia i zastanowienia się nad przeszłością tej części Europy, do której chcemy przykładać zestaw definiujących cech. Czym jest więc Zachód i gdzie przebiegają jego granice? Wokół jakich tradycji można rozpisać cywilizację zachodnią i jakie zmiany w jej specyfice zaszły na przestrzeni wieków?

Czy w dzisiejszych czasach filary ideologiczne „dawnego” Zachodu, takie jak chrześcijaństwo, filozofia klasyczna czy oświeceniowa, wciąż brzmią aktualnie i organizują zbiorowe doświadczenie cywilizacyjne, czy zostały zastąpione innymi, bardziej współczesnymi koncepcjami i jeśli tak, to jakimi? Kim jest dziś człowiek zachodniej Europy, jakimi kieruje się wartościami, jak i czy w ogóle definiuje siebie w kontekście pokolenia lub wspólnoty społecznej?

 

1. Typ i tryb studiów

Okcydentalistyka to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.

 

Studia na kierunku Okcydentalistyka możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

W ramach studiów na kierunku okcydentalistyka, zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk filozoficznych, historycznych oraz kulturoznawczych. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Recepcja i analiza dzieł sztuki
 • Analiza interakcji kulturowych
 • Sztuka argumentacji i perswazji
 • Rekonfiguracje Zachodu

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na powyższe studia, wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się analizowania wybranych zjawisk społecznych i kulturowych, a także różnorodnych dzieł sztuki.

Ponadto poznasz zasady gromadzenia i przetwarzania informacji, a także zaznajomisz się ze sztuką argumentacji i perswazji. Ważnym elementem kształcenia będzie nauka wybranego języka obcego, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli interesują Cię przemiany zachodzące we współczesnym świecie i potrafisz je trafnie definiować, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia humanistycznego, które nie zamknie Cię w przestrzeni jednej dziedziny i pozwoli orientować się w historii, kulturze, obyczajach i gospodarce Europy Zachodniej, enigmatyczne nazwy kierunków nie są w stanie zbić Cię z tropu – przeciwnie, zawsze wybierasz te ścieżki, które pozwalają zdobyć niesztampową wiedzę o świecie, powinieneś rozważyć studia na kierunku okcydentalistyka.

 

5. Gdzie studiować Okcydentalistyka

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Okcydentalistyka:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Okcydentalistyka trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia na kierunku okcydentalistyka można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku okcydentalistyka?

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku okcydentalistyka? Jako interdyscyplinarny specjalista rozumiejący fenomen cywilizacji zachodniej znajdziesz zatrudnienie wszędzie tam, gdzie będziesz mógł wykazać się umiejętnością krytycznej oceny oraz merytoryczną wiedzą na temat kultury, sztuki, obyczajowości i historii Zachodu.

Z powodzeniem odnajdziesz się w roli opiniotwórczego dziennikarza współpracującego z dowolnym medium, krytyka sztuki lub pracownika instytucji kulturalnych, takich jak muzea, domy kultury czy galerie sztuki. Jeśli nie brakuje Ci charyzmy i chcesz mieć wpływ na dookolną rzeczywistość, możesz spróbować swoich sił jako polityk, związać swoją karierę zawodową z organizacjami pozarządowymi i fundacjami lub zostać animatorem kultury.

 

Absolwent kierunku okcydentalistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • dziennikarz współpracujący z radiem, telewizją lub prasą
 • krytyk sztuki
 • pracownik instytucji kulturalnych (domów kultury, muzeów, galerii sztuki)
 • polityk
 • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
 • pracownik organizacji pozarządowych lub fundacji
 • animator kultury

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Okcydentalistyka studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Okcydentalistyka studia I stopnia

Zobacz inne kierunki historyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Okcydentalistyka

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)