Okcydentalistyka
Łódź
POKAŻ
Studia na kierunku Okcydentalistyka to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku okcydentalistyka | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku okcydentalistyka rozpocznie się 7 maja 2024 r. i potrwa do 17 września 2024 r. | okcydentalistyka - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku okcydentalistyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | okcydentalistyka - uczelnie >
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku okcydentalistyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, biologia, historia, historia sztuki, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie, filozofia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku okcydentalistyka:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku okcydentalistyka: narodziny i kształtowanie się cywilizacji Zachodu, analiza zjawisk kultury popularnej, analiza interakcji kulturowych, interpretacja i krytyka źródeł historycznych, rekonfiguracje Zachodu.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By lepiej zrozumieć współczesne dylematy definicyjne związane z cywilizacją zachodnią, sięgniesz daleko w przeszłość kontynentu: przyjrzysz się czasom antycznym i średniowiecznym oraz temu, jakimi wpływami zapisały się one w aktualnej rzeczywistości.
Przekonasz się, że tradycje klasyczne można reinterpretować, odkrywać na nowo i dostrzegać w nich wciąż żywe, niewyczerpane źródła współczesnych tendencji kulturowych czy społecznych. Prześledzisz ewolucję pojęcia racjonalności oraz tego, co pozostaje w opozycji do rozumu, dotykając istoty nowożytnej myśli filozoficznej, nauczysz się analizować i interpretować teksty filozoficzne.
Staniesz się częścią najbardziej aktualnych dociekań filozoficznych tworzących definicję rzeczywistości in statu nascendi, formułowaną w „tu i teraz” i prognozującą dalszy rozwój Zachodu na polu kulturalnym, społecznym i historycznym.
Przyjrzysz się największym kryzysom nowoczesności, prześledzisz skutki wielkich rewolucji technologicznych, nauczysz się gromadzić i interpretować informacje, korzystać z narzędzi argumentacji i perswazji oraz analizować dzieła sztuki współczesnej.
Przede wszystkim jednak będziesz w stanie spojrzeć całościowo na nowoczesność, rozumieć specyfikę dzisiejszych czasów i prognozować ich rozwój.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Sceptycy raz na jakiś czas głoszą jej rychły upadek, entuzjaści podkreślają, że to właśnie ona stanowi fundament naszego sposobu myślenia o świecie, ale każdy, bez względu na intencje, w opisywaniu cywilizacji Zachodu posługuje się hasłami, w pewnym odcięciu od próby zrozumienia jej istoty.
Spojrzenie na Zachód jak na kulturowo-cywilizacyjny monolit wymaga wyjścia poza łatwe skojarzenia i zastanowienia się nad przeszłością tej części Europy, do której chcemy przykładać zestaw definiujących cech. Czym jest więc Zachód i gdzie przebiegają jego granice? Wokół jakich tradycji można rozpisać cywilizację zachodnią i jakie zmiany w jej specyfice zaszły na przestrzeni wieków?
Czy w dzisiejszych czasach filary ideologiczne „dawnego” Zachodu, takie jak chrześcijaństwo, filozofia klasyczna czy oświeceniowa, wciąż brzmią aktualnie i organizują zbiorowe doświadczenie cywilizacyjne, czy zostały zastąpione innymi, bardziej współczesnymi koncepcjami i jeśli tak, to jakimi? Kim jest dziś człowiek zachodniej Europy, jakimi kieruje się wartościami, jak i czy w ogóle definiuje siebie w kontekście pokolenia lub wspólnoty społecznej?
Okcydentalistyka to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Okcydentalistyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.
W ramach studiów na kierunku okcydentalistyka, zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk filozoficznych, historycznych oraz kulturoznawczych. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Osoby, które aplikują na powyższe studia, wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się analizowania wybranych zjawisk społecznych i kulturowych, a także różnorodnych dzieł sztuki.
Ponadto poznasz zasady gromadzenia i przetwarzania informacji, a także zaznajomisz się ze sztuką argumentacji i perswazji. Ważnym elementem kształcenia będzie nauka wybranego języka obcego, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Jeśli interesują Cię przemiany zachodzące we współczesnym świecie i potrafisz je trafnie definiować, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia humanistycznego, które nie zamknie Cię w przestrzeni jednej dziedziny i pozwoli orientować się w historii, kulturze, obyczajach i gospodarce Europy Zachodniej, enigmatyczne nazwy kierunków nie są w stanie zbić Cię z tropu – przeciwnie, zawsze wybierasz te ścieżki, które pozwalają zdobyć niesztampową wiedzę o świecie, powinieneś rozważyć studia na kierunku okcydentalistyka.
5. Gdzie studiować Okcydentalistyka
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Okcydentalistyka:
Studia na kierunku Okcydentalistyka trwają 3 lata (studia I stopnia).
Studia na kierunku okcydentalistyka można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku okcydentalistyka? Jako interdyscyplinarny specjalista rozumiejący fenomen cywilizacji zachodniej znajdziesz zatrudnienie wszędzie tam, gdzie będziesz mógł wykazać się umiejętnością krytycznej oceny oraz merytoryczną wiedzą na temat kultury, sztuki, obyczajowości i historii Zachodu.
Z powodzeniem odnajdziesz się w roli opiniotwórczego dziennikarza współpracującego z dowolnym medium, krytyka sztuki lub pracownika instytucji kulturalnych, takich jak muzea, domy kultury czy galerie sztuki. Jeśli nie brakuje Ci charyzmy i chcesz mieć wpływ na dookolną rzeczywistość, możesz spróbować swoich sił jako polityk, związać swoją karierę zawodową z organizacjami pozarządowymi i fundacjami lub zostać animatorem kultury.
Absolwent kierunku okcydentalistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Okcydentalistyka
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia