Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura w Poznaniu?
Pierwszym krokiem w procesie kwalifikacyjnym na studia jest, wszystkim dobrze znany, konkurs świadectw, w którym kandydaci muszą pochwalić się jak najlepszą oceną z języka obcego, języka polskiego i matematyki. Drugim krokiem jest egzamin praktyczny, który służy ocenie predyspozycji kandydata do studiowania tego kierunku. Wymagania na Architekturę w Poznaniu są wysokie, między innymi dlatego, by w toku nauki poradzić sobie z szeregiem przedmiotów o różnym zakresie tematycznym. Wśród nich wyróżnić można:
-
teorię urbanistyki,
-
prawo budowlane,
-
materiałoznawstwo,
-
rewitalizację obszarów śródmiejskich,
-
wzornictwo przemysłowe.
Architektura Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu - przedmioty maturalne
Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku architektura na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu powinny pamiętać o tym, że w rekrutacji 2023/2024 na ten kierunek obowiązują wyniki sprawdzianu kwalifikacyjnego, który polega na przeglądzie prac dostarczonych drogą elektroniczną przez kandydata. Poza portfolio do uczelni należy dostarczyć list motywacyjny oraz przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. dowiedz się więcej
Architektura Politechnika Poznańska - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia na kierunku architektura w Politechnice Poznańskiej w rekrutacji 2023/2024 muszą przedstawić wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Ponadto przyszli studenci tego kierunku studiów muszą przejść pozytywnie sprawdzian, podczas którego sprawdzone zostaną ich uzdolnienia artystyczne. dowiedz się więcej
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Studenci kierunku architektura nauczą się projektowania architektonicznego i urbanistycznego oraz poznają zasady dokonywania modeli przestrzennych i rysunków technicznych. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób wykorzystywać zaawansowane narzędzia i programy informatyczne, używane w procesie projektowania. Co więcej, poznają zasady dokonywania pomiarów oraz oceny wybranych rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych.
Wśród poznańskich uczelni publicznych architektura znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Poznańskiej (10 osób na miejsce).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, urzędach administracji architektoniczno-budowlanej, firmach budowlanych i deweloperskich oraz w biurach projektowania przestrzennego.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku architektura uzależniony jest od wybranej uczelni. Każda z akademickich placówek układa go indywidualnie, dlatego propozycje przedmiotów i założenia programowe mogą się nieco różnić.
Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, pracowniach komputerowych, technicznych, plastycznych, a także w terenie. Realizowane zajęcia wymagają zdolności rysunkowych oraz podstawowych wiadomości z zakresu matematyki czy fizyki. Studenci uczęszczają na przedmioty ogólne, podstawowe, kierunkowe, fakultatywne, a także specjalizacyjne.
W programie studiów na kierunku Architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Studia na kierunku architektura przygotowują studentów do pracy m.in. w dziedzinie projektowania i planowania przestrzeni budowlanych. Program ten obejmuje szeroki zakres zagadnień, takich jak np. projektowanie budynków, urbanistyka, historia architektury, materiały i technologie budowlane oraz teoria projektowania. Przykładowe przedmioty, które są nauczane na tych studiach, to m.in.: projektowanie architektoniczne, rysunek techniczny, modelowanie 3D, konstrukcje budowlane, akustyka, ochrona środowiska, psychologia koloru i styl architektoniczny.
Uczestnicy zajęć rozwijają m.in. umiejętności techniczne, które pozwalają na poznanie np. zasad budowy i konstrukcji budynków oraz materiałów i technologii budowlanych. Wiedza ta umożliwia projektowanie bezpiecznych i wytrzymałych budynków i przestrzeni. W trakcie studiów studenci uczą się również m.in. skutecznego komunikowania swoich projektów i pomysłów z klientami, zespołami projektowymi, urzędnikami i innymi interesariuszami. Umiejętności te pomagają w przekonaniu innych do przyjęcia projektu.
Rozwijanie kreatywności i wyobraźni jest również ważnym elementem kształcenia na kierunku architektura. Studenci uczeni są, jak wykorzystać swoją kreatywność i wyobraźnię do projektowania innowacyjnych rozwiązań architektonicznych. Absolwenci architektury są przygotowani m.in. do pracy w różnych dziedzinach związanych z projektowaniem i planowaniem przestrzeni lub elementów budowlanych. Osoby te mogą pracować np. w biurach projektowych, w sektorze publicznym lub prywatnym, jako projektanci budowli lub jako nauczyciele architektury.
Gdzie studiować na kierunku architektura w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku architektura, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Poznańska oferuje 165 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.
Kierunek architektura - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Uczelnie przyjmują kandydatów na podstawie listy rankingowej, utworzonej w wyniku postępowania kwalifikacyjnego – liczba miejsc na poszczególne kierunki studiów jest ograniczona, dlatego na studia dostają się te osoby, które zdobyły odpowiednią liczbę punktów.
Limity miejsc na kierunku architektura w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska: 165
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Bezpłatną naukę na studiach można podjąć tylko w ramach studiów stacjonarnych w uczelni publicznej – studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia w prywatnych uczelniach są z kolei płatne.
W Poznaniu architekturę można studiować tylko w ramach studiów stacjonarnych w dwóch uczelniach publicznych. Oznacza to, że nauka na tym kierunku jest w tym mieście bezpłatna.
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie indywidualnie publikują terminy ogłoszenia wyników rekrutacji an poszczególne studia. Kandydaci otrzymują wszystkie niezbędne informacje w systemach IRK oraz ERK – w prywatnych profilach użytkowników udostępniane są dane dotyczące m.in. decyzji uczelni o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata do osób zakwalifikowanych, liczby punktów uzyskanych przez kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz zajmowanego przez nich miejsca na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – 12.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Osoby, które dostały się na wybrane kierunki studiów, powinny dostarczyć dokumenty rekrutacyjne w określonym przez uczelnię terminie. Można tego dokonać zazwyczaj osobiście, doręczając komplet bezpośrednio do siedziby szkoły wyższej. Czasem niektóre uczelnie umożliwiają kandydatom przesłanie dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można najczęściej tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji – etap ten trwa zaledwie kilka dni, dlatego należy dopełnić formalności w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – od 12.07.2023 do 17.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Architekturze?
Co możemy powiedzieć o absolwentach Architektury? Na pewno to, że posiadają wiedzę złożoną z wielu zagadnień oraz liczne umiejętności praktyczne. Kiedy zastanawiamy się nad perspektywami zawodowymi osób, które ukończyły studia na tym kierunku niemal od razu przychodzą nam do głowy biura architektoniczne, czy też biura planowania przestrzennego. To oczywiście trafne skojarzenia, ale absolwenci Architektury odnajdują się także w innych miejscach i innych rolach, między innymi: scenografów, dekoratorów wnętrz, czy designerów. A ile zarabiają absolwenci Architektury?
Średnie zarobki absolwentów Architektury w 2023 roku:
-
architekt – 5350 złotych
-
konserwator zabytków – 4000 złotych
-
projektant wnętrz – 5100 złotych
-
projektant mebli – 3930 złotych
-
architekt planowania przestrzennego – 3900 złotych
Czy warto iść na Architekturę?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że Architektura jest kierunkiem przeznaczonym dla osób o konkretnych zainteresowaniach oraz konkretnych umiejętnościach. Nie jest kierunkiem, który można wybrać bez głębszego namysłu, w drodze losowania, czy też z braku innych pomysłów, zwłaszcza że aby zostać studentem należy przejść proces rekrutacji, składający się z egzaminów wstępnych. Ale Architektura, oprócz tego że jest kierunkiem wymagającym, jest kierunkiem niezwykle ciekawym, w którym mieszają się zagadnienia reprezentujące różne obszary; techniczne i artystyczne.
Gdzie warto studiować Architekturę?
Architektura jest kierunkiem nie tylko wyjątkowym, ale i elitarnym, przez co nie występuje w katalogach dydaktycznych wszystkich uczelni. Kandydaci na studia w Poznaniu mogą wybrać spośród dwóch uczelni, oferujących kształcenie.
Architektura studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska
-
Uniwersytet Artystyczny
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności