Kierunki studiów w Krakowie związane z tą dyscypliną łączą w sobie elementy biologii, informatyki i matematyki, aby przygotować studentów do analizy oraz interpretacji danych biologicznych. Studenci realizują kształcenie w ramach jednej wybranej specjalności, np. bioinformatyki lub analizy danych.
Studenci uczą się programować, analizować dane oraz interpretować wyniki badań biologicznych. Zdobywają praktyczne doświadczenie poprzez projekty zespołowe i staże, co przygotowuje ich do pracy w różnych środowiskach zawodowych.
Uczą się na temat analizy danych i data mining, wizualizacji danych biologicznych czy przetwarzania danych wielkoskalowych Big Data. Poznają też zagadnienia z matematyki stosowanej, np. statystykę stosowaną w biologii czy rachunek różniczkowy.
Projekty realizują w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w sprzęt do analizy danych biologicznych, oprogramowanie bioinformatyczne itd. Mają też dostęp do narzędzi analitycznych i baz danych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bioinformatyka i analiza danych możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Krakowie w ramach tego kierunku kładą największy nacisk na praktyczne ćwiczenia, dzięki którym absolwenci znają języki programowania, np. Python, C++ czy Java w analizie danych biologicznych. Przetwarzają, analizują i interpretują dane z eksperymentów biologicznych, w tym analizują sekwencje DNA, RNA, białek.
Stosują metody statystyczne do analizy wyników badań, w tym analizy różnic między grupami, regresji i analizy wariancji. Używają narzędzia bioinformatyczne do analizy sekwencji genów. Znają też techniki modelowania i przewidywania struktury białek oraz ich interakcji.
Tworzą, zarządzają oraz wykorzystują bazy danych biologicznych, takie jak GenBank, UniProt. Pracują z dużymi zbiorami danych biologicznych, zarządzają i analizują danymi o dużych rozmiarach.