Kierunek inżynieria środowiska zajmuje się stricte gospodarką odpadami, technologią wody, ścieków i gleby, wodociągami i kanalizacją, ogrzewnictwem, klimatyzacją i ochroną powietrza, czystymi technologiami w energetyce i motoryzacji, technologiami środowiskowymi. Interdyscyplinarna dziedzina pozwala połączyć treści techniczne z ochroną środowiska.
Przyszli studenci powinni być żywo zainteresowanie środowiskiem i tym, co wpływa na jego niekorzyść. Kandydaci powinni odznaczać się kilkoma ważnymi cechami. Ważne są predyspozycje manualne, komunikatywność i umiejętność pracy zespołowej. Kreatywne, a zarazem analityczne myślenie wpłynie na lepsze rozumienie czynników przyrodniczych i pomoże odnaleźć rozwiązania, które korzystnie oddziałają na środowisko. Studia w Gliwicach są idealne dla ludzi z poczuciem misji, którzy pragną przyczynić się do innowacyjności w gospodarce, chroniąc przy tym naturę. Wszystko wydaje się możliwe!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria środowiska możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku inżynieria środowiska w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnyme. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Inżynierię środowiska możesz realizować na na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie śląskie myślą horyzontalnie, dlatego w sposób interdyscyplinarny starają się łączyć różne dziedziny nauki i czasem nawet wykluczające się kwestie. Dobrze dobrana kadra akademicka służy studentom naukowym bagażem i wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Program kształcenia składa się z takich przedmiotów jak na przykład:
-
biologia i mikrobiologia środowiska
-
inżynieria elektryczna
-
ergonomia i bezpieczeństwo pracy
-
fizyka budowli
-
materiałoznawstwo instalacyjne
-
oczyszczanie gazów procesowych
-
podstawy niskoemisyjnego spalania odpadów
-
sieci i instalacje wodociągowe
-
technologia i organizacja robót
-
techniki separacji w inżynierii środowiska
Teoretyczne kształcenie weryfikowane jest w trakcie praktyk zawodowych.