Analiza danych

Analiza danych

Studia na kierunku analiza danych możesz podjąć na 5 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach

Analiza danych stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie analiza danych jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa URK stopień: (I) , czas trwania: 3,5 roku

Specjalności na kierunku bioinformatyka i analiza danych

Uniwersytet w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach

Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku matematyka

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych stopień: (I) , czas trwania: 3 lata

Specjalności na kierunku matematyka

Analiza danych studia – kierunek studiów

Studia na kierunku analiza danych to studia licencjackie/inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata/inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku analiza danych
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku analiza danych możesz podjąć na 5 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | analiza danych - uczelnie >

Opis kierunku

Analiza danych – studia takie jak te cieszą się coraz większą popularnością. Dziś bowiem to właśnie działania związane z wiedzą, jak mądrze zarządzać danymi, przyczyniają się do sukcesu przedsiębiorstwa. Studenci w trakcie kształcenia poznają więc nowoczesne metody i narzędzia służące do analizy danych. Otrzymują również interdyscyplinarną wiedzę z pogranicza informatyki, ekonomii, zarządzania czy nawet marketingu.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku analiza danych najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka i astronomia, fizyka, chemia, informatyka, matematyka, język obcy.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Analitycy danych po zakończeniu nauki swoją zawodową przyszłość mogą związać przede wszystkim z sektorem korporacyjnym. Czekają na nich zarówno duże firmy działające na arenie międzynarodowej, jak i małe czy średnie przedsiębiorstwa. Wiedzą otrzymaną podczas studiów śmiało można wykorzystywać również podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku analiza danych: 

  • chemia,
  • fizyka i astronomia,
  • fizyka,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • matematyka.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Analiza danych - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Analizę danych

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku analiza danych: algebra liniowa, analiza techniczna, elementy matematyki bankowej, elementy statystyki opisowej, infrastruktura systemowa.

Jakich przedmiotów możesz oczekiwać po podjęciu studiów na tym kierunku? Przede wszystkim zajęć z zakresu programowania baz danych i arkuszy kalkulacyjnych oraz wyszukiwania danych. Duży nacisk kładziony jest na zdobywanie niezwykle ważnej umiejętności jaką jest praca w zespole. Co za tym idzie, przewidziane są grupowe projekty dzięki, którym nauczysz się być niezastąpionym członkiem każdego zespołu!

Jako absolwent studiów na kierunku Analiza danych uzyskasz wiedzę zakresu funkcjonowania biznesu i podstaw zarządzania. W trakcie studiów przewidziane jest odbycie praktyk zawodowych w firmach specjalizujących się w analizie danych. Dzięki czemu będziesz miał szansę wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce i poznać tajniki pracy analityka danych!

 

W programie studiów na kierunku analiza danych znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Podstawy programowania
  • Matematyka konkretna
  • Arkusze kalkulacyjne
  • Środowisko pracy analityka
  • Algebra liniowa
  • Rachunek prawdopodobieństwa
  • Sukces na rynku pracy
  • Podstawy baz danych
  • Programowanie mikrokontrolerów
  • Techniki prezentacji
  • Wstęp do procesów stochastycznych

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • specjalistycznej wiedzy dotyczącej pozyskiwania i selekcjonowania danych,
  • samodzielnego wykonywania analiz danych
  • podstaw zarządzania
  • pobierania danych z różnych źródeł
  • stosowania narzędzi matematycznych i informatycznych w analizie danych
  • modeli danych i oceny ich poprawności i modyfikacji
  • graficznego prezentowania wyników analiz
  • stosowania narzędzi matematycznych i przeznaczonych dla i eksploracji danych m.in. VBA, Excel,
  • programowania w językach Python, Java, R, VBA, C
  • języka obcego na poziomie B2 szczególnie z obszaru analiz danych, matematyki i informatyki

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku analiza danych?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek analiza danych można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu innych aktywności, na przykład pracy zawodowej, ze zdobywaniem wykształcenia to zdecyduj się na studia niestacjonarne.

Powyższe studia realizują program z obszaru nauk matematycznych i informatycznych, dzięki czemu będziesz miał okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie z tych dyscyplin naukowych.

 

Studia na kierunku analiza danych możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy aplikują na kierunek analiza danych będą mogli korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 

  • Podstawy baz danych
  • Pakiety statystyczne
  • Sukces na rynku pracy
  • Architektura systemów komputerowych

 

W czasie studiów skupisz się na zdobywaniu specjalistycznej wiedzy informatycznej, która jest niezbędna w skutecznym gromadzeniu i przetwarzania różnego rodzaju danych. Ponadto, pogłębisz swoją wiedzę z zakresu matematyki i statystyki, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunek analiza danych zdobędziesz także liczne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim, poznasz techniki gromadzenia, przechowywania i przetwarzania różnego rodzaju informacji i danych.

Co więcej, nauczysz się korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych i poznasz najpopularniejsze języki programowania. Studenci dowiedzą się także w jaki sposób tworzyć bazy danych i arkusze kalkulacyjne.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Kierunek Analiza danych to studia łączące wiedzę z zakresu informatyki i matematyki. Kształci niezwykle pożądanych w obecnych czasach przez pracodawców absolwentów. Stale rosnąca liczba różnych danych generowana każdego dnia powoduje, że rynek analiz danych dynamiczne się rozwija.

W związku z tym posiadanie w swojej firmie specjalistów, którzy potrafią sprawnie wyszukiwać, segregować i analizować dane jest na wagę złota! Dlatego jeśli interesujesz się naukami ścisłymi i pragniesz dołączyć do grona najbardziej pożądanych pracowników zdecyduj się na studia na kierunku Analiza danych!

 

5. Gdzie studiować analizę danych

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek analiza danych:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku analiza danych trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Kierunek analiza danych można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję na naukę poświęcisz od trzech do trzech i pół roku, czyli sześć lub siedem semestrów. Po tym czasie otrzymasz tytuł licencjata lub inżyniera. Natomiast studia drugiego stopnia trwają dwa lata i kończą się nadaniem tytułu magistra.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Analiza danych

Praca po studiach

Jaki zawód zdobędziesz po skończeniu studiów na kierunku Analiza danych? Twoje możliwości są nieograniczone. Możesz podjąć pracę jako programista, analityk danych, finansowy, biznesowy lub ekspert ds. eksploracji danych.

Czeka na Ciebie również stanowisko specjalisty do spraw rozwoju biznesu oraz projektant i programista baz danych. Dzięki tym studiom będziesz miał szansę uzyskać tytuł inżyniera, który na pewno stanie się Twoim dodatkowych atutem!

 

Absolwent kierunku Analiza danych znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik instytucji administracji publicznej
  • pracownik ośrodków naukowo – badawczych
  • pracownik instytucji finansowych
  • pracownik instytucji państwowych
  • pracownik w firmach z branży IT
  • analityk danych
  • programista baz danych
  • analityk biznesowy

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Analiza danych studia niestacjonarne

Analiza danych studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Analiza danych studia I stopnia

Analiza danych studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

W jakich firmach możesz pracować po kierunku analiza danych

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Analiza danych

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)