Nauczanie matematyki i informatyki

Nauczanie matematyki i informatyki

Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Nauczanie matematyki i informatyki stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Nauczanie matematyki i informatyki stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie nauczanie matematyki i informatyki jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Matematyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Nauczanie matematyki i informatyki studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Nauczanie matematyki i informatyki to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki rozpocznie się 17 kwietnia 2024 r. i potrwa do 11 lipca 2024 r. | nauczanie matematyki i informatyki - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | nauczanie matematyki i informatyki - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku nauczanie matematyki i informatyki najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki:

 • matematyka, 
 • język obcy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Nauczanie matematyki i informatyki - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku nauczanie informatyki i matematyki?

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w toku studiów i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć? Już na pierwszym roku weźmiesz na warsztat dwie dyscypliny, które w przyszłości staną się podstawą Twojej działalności pedagogicznej – matematykę i informatykę.

Przejdziesz więc kurs topologii, analizy matematycznej i algebry, zgłębisz teorię miar i opanujesz całki, zetkniesz się z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz logiką matematyczną.

Jednocześnie nieustannie będziesz miał w perspektywie swoje przyszłe wyzwania nauczycielskie, do których przygotują Cię zajęcia z emisji głosu, dydaktyki matematycznej, psychologii, pedagogiki oraz szereg praktyk śródrocznych, podczas których będziesz miał okazję skonfrontowania swoich metod nauczania z rzeczywistością.

Przedmioty matematyczne uzupełnisz merytoryką z dziedziny informatyki, realizując program zajęć z systemów operacyjnych, algorytmów i programowania, baz danych oraz technologii internetowych.

Dowiesz się czym jest odpowiedzialność prawna opiekuna, poznasz podstawowe przepisy BHP i opanujesz język angielski, którego nauka również zostanie dostosowana do potrzeb przyszłego nauczyciela.
 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • zagadnień z zakresu topologii matematycznej
 • podstaw analizy matematycznej
 • podstaw algebry
 • teorii miar
 • rachunku prawdopodobieństwa
 • emisji głosu
 • dydaktyki matematycznej
 • psychologii i pedagogiki
 • znajomości systemów operacyjnych i sieci komputerowych
 • algorytmów i programowania
 • gromadzenia, przetwarzania i analizowania baz danych
 • zastosowania najnowszych technologii internetowych

Jak wyglądają studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki?

Nauczanie każdego przedmiotu wiąże się z koniecznością posiadania pewnego wachlarza predyspozycji i nastawienia na określony repertuar pedagogicznych wyzwań.

Każdy, kto jako uczeń był zmuszony, by zapełniać mechaniczną grą w sapera przeraźliwie nudne i długie lekcje informatyki lub uciekać się do akrobatycznej gimnastyki umysłu na drodze do zrozumienia trygonometrii przekazywanej bez cienia zaangażowania i pasji, potrafiłby stworzyć model antytezy nauczyciela.

Kim w takim razie będzie nauczyciel idealny? Czy pasja do własnej dziedziny wystarczy, by w skuteczny sposób przekazywać wiedzę i kształtować umiejętności, czy może ona okazać się dla pedagoga kulą u nogi?

Dla osób, które rozpoznają w sobie predyspozycje matematyczne i informatyczne, którymi jednocześnie chcieliby dzielić się z innymi, spełniając się w roli pedagogów, powstały studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki.

 

1. Typ i tryb studiów

Program kształcenie na kierunku nauczanie matematyki i informatyki będzie oscylował głownie wokół nauk ścisłych.

Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

 

Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student powyższego kierunku będziesz miał dostęp do bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce związanej z naukami matematycznymi, informatycznymi, pedagogicznymi czy psychologicznymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Wstęp do algebry i teorii liczb
 • Geometria analityczna
 • Logika matematyczna
 • Dydaktyka informatyki

 

3. Nabywane umiejętności

Absolwenci kierunku nauczanie matematyki i informatyki będą posiadać wszechstronne przygotowanie zawodowe, które umożliwi im podjęcie ciekawej i perspektywicznej pracy. W czasie licznych warsztatów, przede wszystkim skupisz się na rozwijaniu swoich kompetencji z zakresu pedagogiki i dydaktyki.

Ponadto poznasz najnowsze trendy w nauczaniu oraz nauczysz się ich zastosowania w praktyce. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób używać nowoczesnych narzędzi technologicznych, podczas prowadzenia zajęć szkolnych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu pracy.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli zawsze chciałeś mieć wpływ na kierunek rozwoju szkolnictwa, obracasz w głowie sporo pomysłów na to, jak mogłaby wyglądać współczesna szkoła i na jakich ideach powinna się opierać, odnajdujesz się w pracy z dziećmi i młodzieżą, a matematyka i informatyka od zawsze były Twoimi ulubionymi przedmiotami w planie zajęć, powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki.

 

5. Gdzie studiować nauczanie matematyki i informatyki

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek nauczanie matematyki i informatyki:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku nauczanie informatyki i matematyki?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe będziesz mógł wziąć pod uwagę, kiedy ukończysz studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki? Zostaniesz przygotowany do pracy w charakterze nauczyciela matematyki i informatyki w szkołach podstawowych a ukończenie studiów drugiego stopnia da ci przepustkę do ubiegania się o stanowisko pedagoga w gimnazjach oraz liceach.

Dzięki umiejętnościom psychologicznym i pedagogicznym, z powodzeniem odnajdziesz się w roli korepetytora, pracownika domów kultury prowadzącego matematyczne i informatyczne warsztaty i koła zainteresowań a także jako pracownik administracji związany z instytucjami i placówkami oświatowymi.

 

Absolwent kierunku nauczanie informatyki i matematyki znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • nauczyciel matematyki i/lub informatyki w szkołach podstawowych
 • nauczyciel matematyki i/lub informatyki w szkołach ponadpodstawowych (po ukończeniu studiów II stopnia)
 • korepetytor
 • pedagog szkolny
 • pracownik domów kultury
 • osoba prowadząca warsztaty i koła zainteresowań
 • pracownik administracji w placówkach i instytucjach związanych z oświatą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Nauczanie matematyki i informatyki studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Nauczanie matematyki i informatyki studia I stopnia

Nauczanie matematyki i informatyki studia II stopnia

Zobacz inne kierunki matematyczne i statystyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Nauczanie matematyki i informatyki

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

Julia odpowiedz

Powołanie do nauczania poczułam dopiero w wieku 30 lat i długo zastanawiam się jakie studia powinnam wybrać. Koleżanka poleciła mi studia podyplomowe w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Zadzwoniłam, udzielono mi naprawdę szczegółowych infomacji i finalnie zapisałam się na dwa kierunki, nauczanie matematyki i informatyki oraz na przygotowanie pedagogiczne. Byłam bardzo zadowolona z uczelni i z czystym sumieniem mogę ją każdemu polecić.