Matematyka komputerowa studia - kierunek studiów

Wieloletni specjaliści w dziedzinie programowania nie mają co do tego wątpliwości – matematyka jest częścią ich profesji, nie tylko w obszarze codziennych wyzwań związanych z pracą w zawodzie, ale także na poziomie definicji teoretycznych, według których jest to nauka o solidnych matematycznych korzeniach. Czy tak jest w rzeczywistości? I czy programiści rozwijający swoją pasję w absolutnej ignorancji wobec algebry i logiki to naprawdę niewielki odsetek specjalistów tej branży? Oczywiście nie i nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem profesjonalnego informatyka, przekonanego o autonomii swojej dziedziny i mimo to odnoszącego sukcesy na jej polu. Jednak nawet on byłby zmuszony przyznać, że proces zdobywania wiedzy matematycznej od podstaw, łudząco przypomina początek przygody z programowaniem, okupiony ogromnym wysiłkiem poznawczym, który w pierwszej chwili wydaje się ciemnym jak konsola programu, niekończącym się korytarzem.

Jeśli dostrzegasz analogie między matematyką a informatyką i chciałbyś wykorzystywać je w praktyce związanej z wykonywanym zawodem, kochasz liczby a świat technik cyfrowych uważasz za najlepsze środowisko dla praktycznego wykorzystywania matematycznych teorii i pojęć, potrafisz myśleć abstrakcyjnie i analitycznie i sięgać po interdyscyplinarne rozwiązania, studia na kierunku matematyka komputerowa mają szanse spełnić Twoje oczekiwania.

Jak będzie wyglądał Twój plan zajęć, jeśli zdecydujesz się na te międzyobszarowe studia? Twórcy kierunku stworzyli program, który przyszłym absolwentom pozwala na zdobycie odpowiedniego poziomu wiedzy z obu dziedzin, ale także na dostrzeżenie analogii między nimi. Poznasz więc pojęcia i teorie związane z klasycznymi działami matematyki, takimi jak algebra, logika, geometria, analiza matematyczna czy rachunek prawdopodobieństwa przeplatając je z nauką języków programowania, poznawaniem i obsługą systemów operacyjnych, oswajaniem się z algorytmami i strukturą danych. Opanujesz podstawy modelowania matematycznego, będziesz w stanie stosować teorie matematyczne do rozwiązywania problemów inżynieryjnych i naukowych za pomocą narzędzi komputerowych. Matematyczno-informatyczną wiedzę uzupełnisz o praktyczne umiejętności w zakresie sprawnego posługiwania się językiem obcym.

Jakie ścieżki kariery będą kompatybilne z Twoim wykształceniem, jeśli ukończysz studia na kierunku matematyka komputerowa? Absolwenci tego kierunku bardzo często wiążą swoją karierę z firmami informatycznymi, w których dodatkowym atutem stają się ich umiejętności matematyczne. Z powodzeniem sprawdzisz się więc jako inżynier oprogramowania, projektant algorytmów, aplikacji i systemów wspierających pracę firm i przedsiębiorstw. Możesz zdecydować się na kontynuowanie akademickiej przygody jako naukowiec działających w instytutach naukowo-badawczych, spróbować swoich sił w roli nauczyciela matematyki lub informatyki lub wykorzystać swoje umiejętności matematyczne i informatyczne w pracy na rzecz rozwoju przemysłu i gospodarki.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na matematykę komputerową na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka lub informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK MATEMATYKA KOMPUTEROWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zobacz inne kierunki Informatyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując matematykę komputerową?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • znajomości teorii i pojęć z zakresu klasycznych dziedzin matematycznych, tj. algebra, analiza matematyczna, geometria, logika czy statystyka
 • praktycznego wykorzystywania poznanych teorii matematycznych w rozwiązywaniu problemów naukowych i inżynieryjnych, także z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi informatycznych
 • znajomości współczesnych języków programowania
 • praktyki programowania w językach ogólnego przeznaczenia (Java, C, C++ i językach matematycznych
 • tworzenia algorytmów
 • struktury, gromadzenia, przetwarzania i interpretowania danych
 • znajomości aplikacji, programów i innych narzędzi cyfrowych wspierających pracę matematyka i informatyka
 • modelowania matematycznego

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku matematyka komputerowa?

Absolwent kierunku matematyka komputerowa znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • inżynier oprogramowania
 • projektant algorytmów
 • projektant systemów operacyjnych i aplikacji
 • pracownik instytucji naukowo-badawczych
 • nauczyciel
 • pracownik firm średnich i dużych informatycznych
 • specjalista od wdrażania metod obliczeniowych i informatycznych do medycyny, przemysłu i gospodarki

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU MATEMATYKA KOMPUTEROWA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU MATEMATYKA KOMPUTEROWA

Komentarze (0)