DATA SCIENCE studia – kierunek studiów

Data science, nazywana w spolszczeniu analizą danych, to kierunek studiów prowadzony w języku polskim dla osób, które dobrze czują się w dziedzinach związanych z informatyką oraz ekonomią i które posiadają ścisły oraz analityczny umysł. Jest to kierunek prężnie rozwijający się ze względu na ogrom danych i informacji, które nie tylko otaczają nas na co dzień, a również są obecnie generowane na każdym kroku – od nas samych, przez małe przedsiębiorstwa i wielkie korporacje, po instytucje państwowe na szczeblach samorządowych lub rządowych oraz różnego rodzaju organizacje międzynarodowe.

 

Program studiów i przedmioty

Podstawą programu kierunku data science jest przede wszystkim informatyka – duży nacisk kładziony jest na programowanie, które pozwala na tworzenie i zarządzanie bazami danych – a co za tym idzie również i matematyka, umożliwiająca jego opanowanie. W trakcie nauki studenci poznają sposoby gromadzenia, przechowywania oraz przetwarzania tzw. big data, jednak nie tylko. Rozwinięte kompetencje pozwalają również na zajmowanie się również analizą danych historycznych oraz tworzeniem przyszłych metod, które mogą pomóc w pracy analityka danych bądź specjalisty ds. analizy danych. Duży nacisk kładziony jest również na umiejętność prezentacji oraz wizualizacji danych i efektów projektów, dzięki czemu uczestnicy zajęć mogą rozwinąć w znacznym stopniu tzw. soft skills, czyli kompetencje miękkie. Ponadto studia te pozwalają na  pogłębienie wiedzy biznesowej i ekonomicznej.

 

Praca po studiach

Branża związana z kierunkiem data science wciąż się rozwija oraz ciągle potrzebuje nowych specjalistów, których jej brakuje. Powoduje to, że nie dość, że absolwentom łatwo znaleźć pracę na rynku, to są to też posady za które można otrzymać wyjątkowo atrakcyjne wynagrodzenie.  Wykwalifikowani specjaliści zajmujący się analizą danych potrzebni są praktycznie w każdej branży, jednak można znaleźć również korporacje, które outsourcingowo zajmują się tą dziedziną dla innych firm. Dodatkowo absolwenci, którzy ukończyli kierunek data science nie muszą się ograniczać do samej analizy – dzięki nabytym w trakcie studiów umiejętnościom programowania oraz znajomością systemów baz danych możliwa jest również kariera w kierunku projektantów baz danych, a także podczas wypracowywania nowych metod badawczych, statystycznych oraz analitycznych.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Jeśli rozważasz studia na kierunku data science musisz przede wszystkim zdać wysoko maturę z matematyki oraz informatyki, które najwięcej uczelni bierze pod uwagę przy rekrutacji. Często uniwersytety oraz politechniki punktują również wysoko wynik z rozszerzonego egzaminu z języka angielskiego.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK DATA SCIENCE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku data science

UCZELNIE, GDZIE DATA SCIENCE JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Specjalności na kierunku informatyka

Specjalności na kierunku informatyka stosowana

Specjalności na kierunku control, electronic and information engineering

Specjalności na kierunku informatyka

Specjalności na kierunku informatyka

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Analityka gospodarcza  stopień: (I)  (II)

Ścieżki kształcenia na kierunku analityka gospodarcza

Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Szczeciński

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Informatyka i ekonometria  stopień: (I)  (II)

Specjalności na kierunku informatyka i ekonometria

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU DATA SCIENCE

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Zobacz inne kierunki Dziennikarstwo i informacja

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Czego nauczą Cię studia na kierunku data science?

 • takich języków programowania jak R oraz Phyton
 • systemów baz danych SQL i noSQL
 • umiejętności miękkich – prezentacji, dyskusji, wystąpień publicznych, pracy w grupie
 • posługiwania się statystykami i metodami statystycznymi
 • myślenia analitycznego
 • jak przeprowadzać badania jakościowe i ilościowe
 • najnowszych narzędzi, strategii i metod badawczych
 • umiejętności wizualizacji danych
 • optymalizacji operacji na danych oraz ich przetwarzania
 • strategii zarządzania
 • rozwiązywania kluczowych problemów decyzyjnych
 • jakie platformy umożliwiają operacje na danych

Jak wyglądają studia na kierunku data science?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek data science można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób które chcą i mogą w pełni poświęcić się nauce.

W tym przypadku zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu studiów z innymi aktywnościami, a kwestie finansowe nie są dla ciebie przeszkodą, to wybierz tryb niestacjonarny, na którym zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru. Studenci, którzy aplikują na ten kierunek rozwiną swoją wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku data science będzie oscylował głównie wokół nauk ekonomicznych. Jednak, jako student zdobędziesz także wiedzę z zakresu informatyki, zarządzania czy nauk społecznych. W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, między innymi:

 • integracja danych i hurtowanie danych
 • technologie i platformy chmury
 • analiza dużych danych
 • eksploracja i wizualizacja danych

Wszyscy studenci będą mieli okazję poznać nowoczesne narzędzia i rozwiązania informatyczne, w tym technologie Big Data, stosowaną powszechnie w międzynarodowym biznesie. Ponadto, ugruntujesz swoją wiedzę matematyczną i nauczysz się analizy statystycznej, modelowania danych czy grupowania i redukcji wymiarów.

 

3. Nabywane umiejętności

Program kształcenia na kierunku data science będzie miał w dużej mierze wymiar praktyczny, dlatego też wykształcisz wiele cennych umiejętności. Przede wszystkim będziesz miał możliwość poznania technologii Big Data i nauczysz się analizować duże zbiory danych. Co więcej, dowiesz się więcej na temat programowania i tworzenia baz danych.

Oprócz kompetencji informatycznych, zyskasz także zdolności społeczne. W czasie studiów przyswoisz zasady prezentowania wyników swojej pracy oraz wystąpień publicznych. Jako student rozwiniesz także swoje zdolności językowe i nauczysz się specjalistycznej terminologii branżowej na poziomie zaawansowanym. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym poznasz branżę informatyczną i zyskasz cenne doświadczenie.

 

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

DATA SCIENCE STUDIA NIESTACJONARNE

DATA SCIENCE STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku data science można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. W zależności od uczelni, studia pierwszego stopnia będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów lub trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po zakończeniu nauki otrzymasz tytuł licencjata lub magistra. W przypadku studiów drugiego stopnia, kształcenie trwa dwa lata, czyli cztery semestry i kończy się nadaniem tytuły magistra.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

DATA SCIENCE STUDIA I STOPNIA

DATA SCIENCE STUDIA II STOPNIA

Jaka praca po kierunku data science?

 • analityk ds. big data
 • statystyk biznesowy
 • analityk data mining
 • specjalista ds. analizy danych
 • data scientist
 • data researcher

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU DATA SCIENCE

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU DATA SCIENCE

Komentarze (0)