Inżynieria bezpieczeństwa to kierunek, który doskonale wpisuje się w oczekiwania współczesnego rynku pracy. Studenci mają szansę zdobyć wszechstronne wykształcenie, które odnosi się do problematyki technicznej, organizacyjnej i prawnej, co przekłada się na sprawne funkcjonowanie we wszystkich obszarach przemysłu i techniki oraz w administracji publicznej w służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Poznasz najważniejsze zagadnienia, które związane są także z ofertą specjalizacyjną dotyczącą między innymi bezpieczeństwa technologii, procesów i maszyn, higieny pracy i bezpieczeństwa obiektów, a także inżynierii ochrony i zarządzania kryzysowego. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach internetowych wybranych uczelni, ponieważ jest ona zmienna.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Inżynierię bezpieczeństwa możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) i kończą się tytułem inżyniera. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia; odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku), a ich ukończenie zwieńczone jest tytułem magistra inżyniera.
Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny może być realizowany zaocznie w weekendy lub wieczorowo (zajęcia odbywają się w tygodniu nawet przez cały dzień). Pamiętaj, żeby sprawdzić, w jaki sposób uczelnie w Katowicach i Gliwicach prowadzą edukację niestacjonarną w ramach inżynierii bezpieczeństwa.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, tryb niestacjonarny zaś zazwyczaj jest odpłatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Interdyscyplinarny program kształcenia inżynierii bezpieczeństwa składa się z przedmiotów ogólnych, kierunkowych i specjalizacyjnych.
Studenci uczęszczają między innymi na teorię ryzyka i podejmowania decyzji, inżynierię bezpieczeństwa technicznego, rozprzestrzenianie zanieczyszczeń, mechanikę ogólną i wytrzymałość materiałów, zagrożenia fizyczne i mechaniczne.
Studenci zdobywają potrzebną wiedzę i umiejętności do właściwego określania strategicznych i bieżących celów przedsiębiorstw, które mają służyć poprawie warunków pracy oraz analizie zmian ekonomicznych, które zachodzą w firmie. Uzyskują także kompetencje przydatne do prowadzenia kontroli pracy i analizy zdarzeń wypadkowych oraz chorób zawodowych.
Dowiesz się, na czym polega bezpieczeństwo technologii, procesów i maszyn oraz czym jest higiena i bezpieczeństwo pracy. Zgłębisz też prawo pracy.