1. Dla kogo ten kierunek?
Bogusław Śliwerski stwierdził, że „celem wychowania jest umożliwienie dziecku polubienia i zaakceptowania siebie oraz zdobycia poczucia własnej wartości”. Uwaga niezwykle słuszna, poruszająca kwestię, która wpływa na całe życie człowieka. Pedagogika bowiem to nauka społeczna, która skupia się na rozwoju najmłodszych, dorosłych i starszych ludzi, a tym samym pozwala im prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.
Idealni kandydaci na studia pedagogiczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistycznych, a w zakresie ich zainteresowań powinny mieścić się kwestie odnoszące się do człowieka i jego psychiki. Kandydaci powinni być odporni na stres i wykazywać się dużą cierpliwością i kreatywnością. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu cechy, kierunek pedagogika w Olsztynie jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku pedagogika w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek pedagogika w Olsztynie możesz realizować na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie, w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Uczelnie w Olsztynie oferują wiele możliwości rozwoju i pracy w zakresie działalności pedagogicznej.
4. Praca po studiach
Studia w Olsztynie na kierunku pedagogika przygotowują studentów do tego, by umiejętnie projektowali działania terapeutyczne i prorozwojowe, by z łatwością prowadzili zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z dziećmi, które wymagają specyficznych technik edukacyjnych, żeby prowadzili diagnozy pedagogiczne oraz planowali ścieżki indywidualnego rozwoju.
Studia pedagogiczne dają możliwość zatrudnienia w przedszkolach, żłobkach, szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, świetlicach środowiskowych, w centrach kultury, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w ośrodkach doradczych, w ośrodkach resocjalizacyjnych, w firmach szkoleniowych, w zakładach karnych, w domach pomocy społecznej, w firmach szkoleniowych, w fundacjach, w placówkach opiekuńczych, w hospicjach, w administracji oświatowej, w poradniach rodzinnych.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
współczesne problemy psychologii,
-
teoretyczne podstawy wychowania,
-
pedeutologia,
-
technologie informacyjne w pedagogice,
-
antropologia kulturowa,
-
pedagogika ogólna,
-
sztuka wystąpień publicznych,
-
historia wychowania i myśli pedagogicznej,
-
biomedyczne podstawy rozwoju,
-
komunikacja interpersonalna,
-
socjologia,
-
teoretyczne podstawy wychowania
-
i wiele innych.
Studenci mają okazję dokształcać się w zakresie wybranych specjalności takich jak na przykład: pedagogika opiekuńcza, pedagogika szkolna z animacją kulturalną, doradztwo zawodowe i personalne, edukacja dorosłych z doradztwem socjalnym, terapia pedagogiczna i wspomaganie rozwoju dziecka zdolnego, diagnostyka pedagogiczna z edukacją międzykulturową, pedagogika opiekuńcza z socjoterapią. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Zdobyta wiedza i umiejętności odnoszą się do pracy z dziećmi, młodzieżą i ludźmi dorosłymi. Studenci dowiadują się jak budować pozytywne relacje interpersonalne, w jaki sposób korzystać z nowoczesnych technologii w edukacji, skupiają się na aktywizacji myślenia dzieci i młodzieży. Wykształcone zdolności pozwalają absolwentom prowadzić diagnozę pedagogiczną, projektować działania terapeutyczne i prorozwojowe, prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z uwzględnieniem specyficznych potrzeb edukacyjnych.