Program studiów i przedmioty
Studenci stomatologii muszą liczyć się z tym, że będą ich czekać naprawdę intensywne lata kształcenia. Bloki zajęciowe są rozbudowane, ponieważ przyszli stomatolodzy muszą najpierw poznać obligatoryjne podstawy z zakresu nauk medycznych. W siatce dydaktycznej znajdą się zatem przedmioty takie jak:
-
immunologia;
-
fizjologia i anatomia człowieka;
-
biochemia z elementami chemii;
-
neurobiologia;
Każdy, kto zasiada na fotelu stomatologicznym chce mieć bowiem pewność, że znajduje się w rękach profesjonalisty. Przyszli stomatolodzy spędzają podczas studiów mnóstwo czasu na ćwiczeniach laboratoryjnych, zajęciach oraz praktykach w szpitalach i klinikach, które pozwolą na wykształcenie wszystkich niezbędnych umiejętności. Program kształcenia na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym wypełniony jest bowiem treściami kierunkowymi, które przykładowo obejmują:
-
profilaktyka stomatologiczna;
-
radiologia stomatologiczna;
-
materiałoznawstwo i sprzęt stomatologiczny;
-
propedeutyka chirurgii stomatologicznej;
-
fizjologia narządu żucia.
To jedynie nieznaczny wycinek z przedmiotów, które czekać będą na studentów stomatologii. Ich wiedza na zakończenie studiów musi być rozbudowana i jednocześnie usystematyzowana. Przyszli stomatolodzy muszą przystąpić bowiem do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Osoby, które do niego przystępują, muszą otrzymać na nim ponad połowę punktów – to warunek konieczny, by móc z sukcesami wykonywać w przyszłości odpowiedzialny zawód stomatologa.
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są wyjątkowo prestiżowe i dostaną się na nie wyłącznie najlepsi. Dlatego też nie znajdują się one w ofercie wszystkich możliwych ośrodków akademickich. Mają one profil medyczny, dlatego też będziesz mógł je rozpocząć na uczelniach, które zajmują się edukacją z zakresu nauk medycznych właśnie. Jeżeli jesteś zainteresowany edukacją w stolicy, to studia w Warszawie na tym kierunku rozpoczniesz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To uczelnia z długą tradycją akademicką, która kształci co roku wielu doskonałych specjalistów.
Każdy, kto wybiera studia na kierunku lekarsko-dentystycznym musi mieć świadomość, że czeka na niego bardzo rozbudowany program kształcenia. Wiedza przyszłych specjalistów z tego zakresu musi przybrać bowiem wybitnie rozległy wymiar. Naszym uzębieniem zajmują się bowiem lekarze, którzy informacje z podstawowych nauk medycznych mają w małym palcu, są doskonale zaznajomieni z anatomią człowieka oraz różnego rodzaju patologiami oraz wiedzą, jak kompleksowo obsługiwać skomplikowaną aparaturę stomatologiczną.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek lekarsko-dentystyczny w Warszawie
Solidna wiedza z biologii, chemii, matematyki i fizyki to baza, która pozwoli odnaleźć się na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jednak przede wszystkim to podstawa do tego by dobrze zdać maturę na poziomie rozszerzonym.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu biologiczno-chemicznym, bądź matematyczno-fizycznym. Bez problemu na studiach stomatologicznych w Warszawie powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych, które zapewniają podstawową wiedzę na temat dziedzin medycznych i okołomedycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie są trudne
Choć zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka stomatologa, to nie każdy student kierunku lekarsko-dentystycznego ma powody do uśmiechu. Ze względu na medyczny charakter tego kierunku, program pełen jest obszernej wiedzy przyrodniczej. Z pewnością nie jest to kierunek dla każdego i najlepiej odnajdą się na nim te osoby, które czują do tego powołanie.
Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego w Warszawie zdobywają naukowe podstawy medycyny oraz kształcą swoje kompetencje społeczne niezbędne do pracy z pacjentami. Kluczowym punktem są jednak zajęcia, które pogłębiają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę z obszaru stomatologii. Studia lekarsko-dentystyczne to kierunek dla osób, które z łatwością odnajdują się w naukach ścisłych i nie boją się wymagających egzaminów.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie
Kierunek lekarsko-dentystycznym w Warszawie to jeden z bardziej wymagających kierunków studiów. Trudności mogą spotykać studentów już od pierwszych semestrów, w trakcie których studenci uczą się przedmiotów ogólnych, które obecne są także na studiach na kierunku lekarskim. Ich poziom trudności zależy jednak od indywidualnych predyspozycji.
W programie studiów można znaleźć jednak przedmioty, które są wymieniane jako najtrudniejsze na każdym kierunku medycznym. Wśród nich można wymienić anatomię, biochemię, biofizykę, patomorfologię oraz farmakologię.
Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie to studia z przyszłością
Zdrowy uśmiech to podstawa! A jest on możliwy dzięki stomatologom i absolwentom kierunku lekarsko-dentystycznego w Warszawie. Osoby po tym kierunku nie mają problemów ze znalezieniem perspektywicznej i dobrze płatnej pracy. Dzięki powszechnej wiedzy na temat higieny jamy ustnej lekarze dentyści nie narzekają na małą liczbę klientów.
Kolejnym aspektem, który sprawia, że studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są przyszłościowe, to możliwość rozwoju w wielu różnych kierunkach wywodzących się od stomatologii. Są nimi np. chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarsko-dentystyczny w Warszawie
Studia lekarsko-dentystyczne to niezwykle popularny kierunek, z niewielkim limitem przyjęć. W efekcie są to studia, które przyciągają bardzo dużą liczbę kandydatów na jedno miejsce. Przez to na kierunek lekarsko-dentystyczny dostają się tylko najlepsi maturzyści.
Podstawą jest więc dobrze zdana matura. Nie zawsze to jednak wystarczy, dlatego na poziomie szkoły średniej warto jest brać udział w olimpiadach przedmiotowych stopnia centralnego z biologii, fizyki, chemii lub matematyki. Finaliści i laureaci olimpiad mają pewne miejsce na studiach, niezależnie od wyników zdanej matury.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie jest matematyka
Kierunek lekarsko-dentystyczny w Warszawie to studia, które czerpią w głównej mierze z nauk przyrodniczych, takich jak biologia czy chemia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty medyczne oraz przedmioty kierunkowe.
Choć proces rekrutacji może wymagać dobrze zdanej matury z matematyki, to na studiach nie ma zajęć poświęconych tej dziedzinie. Matematyka nie jest także częścią składową żadnego z wykładanych przedmiotów. Podstawowe umiejętności matematyczne mogą się jednak przydać na etapie pracy zawodowej, zwłaszcza w dziedzinie badań naukowych czy analizy danych.
Czy warto iść na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym?
Kierunek lekarsko- dentystyczny kształci tych, którzy będą wykonywać zawód istotny i potrzebny zawsze i wszędzie, trudno bowiem wyobrazić sobie świat bez tej profesji. Oczywiście, osoby planujące studia muszą przygotować się na wytężoną naukę, bowiem Kierunek lekarsko- dentystyczny nie należy do najłatwiejszych, jak również nie należy do grona kierunków, który można wybrać bez głębszego namysłu. Co jednak warto zaznaczyć, wysiłek włożony w długi proces kształcenia może się opłacać, bowiem zarobki specjalistów należą do ponad przeciętnych.
Sprawdź czy warto iść na studia