Studia na kierunku kulturoznawstwo to innowacyjny program kształcenia, który zakłada interdyscyplinarność realizowanych przedmiotów. Uwzględnia zagadnienia z zakresu antropologii, estetyki, filozofii czy literatury.
Program nauczania został podzielony na tematyczne moduły, wśród których znajduje się m.in. kultura i strefa publiczna, kultura i media czy współczesne badania kulturoznawcze. W siatce zajęć uwzględniono zarówno teoretyczne wykłady, jak i praktyczne ćwiczenia czy wizyty studyjne.
Zajęcia wprowadzają studentów w tematykę najnowszych badań kulturoznawczych. Pozwalają także zrozumieć złożone zjawiska składające się na współczesność, a także umożliwiają absolwentom jej analizę.
Przedmioty kształcenia skupiają się także na przekazywaniu słuchaczom treści z obszaru przedsiębiorczości, zarządzania, marketingu kulturalnego, kształtowania lokalnej i regionalnej polityki kulturalnej czy strategii rozwoju. Słuchacze mają możliwość wyboru ścieżki kształcenia – np. z zakresu komunikacji międzynarodowej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku kulturoznawstwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Poznaniu na kierunku kulturoznawstwo, kształcą absolwentów, którzy mają rozbudowaną wiedzę z zakresu koncepcji kultury. Potrafią opisywać praktyki oraz procesy, jakie zachodzą w kulturze.
Absolwenci znają także podstawy metodologii badań kulturoznawczych. Potrafią interpretować i krytycznie oceniać wytwory kultury. Wyróżniają się rozwiniętymi kompetencjami praktycznych umiejętności, które są niezbędne do podjęcia pracy w różnych sektorach działalności kulturalnej.
Dzięki treściom programowym słuchacze uczą się, jak rozpoznawać kontekst kultury popularnej. Potrafią fachowo komentować dynamikę mediów oraz aktywności zachodzących na obszarze mediów społecznościowych, Internetu.