Żywienie człowieka i dietetyka

Żywienie człowieka i dietetyka

Studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Żywienie człowieka i dietetyka stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Żywienie człowieka i dietetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie żywienie człowieka i dietetyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Technologia żywności i żywienie człowieka stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka

Żywienie człowieka i dietetyka studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | żywienie człowieka i dietetyka - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku żywienie człowieka i dietetyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, język obcy, matematyka, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

WYMAGANIA REKRUTACYJNE

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • matematyka,
 • język obcy,
 • język polski.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Żywienie człowieka i dietetyka - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Żywienie człowieka i dietetyka

Program studiów i przedmioty

Uczestnicząc w zajęciach zdobędziesz wiedzę z obszaru żywienia klinicznego, procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka oraz psychodietetyki. Oprócz tego przygotowano również przedmioty skupiające się na tematach związanych z prowadzeniem edukacji żywieniowej, współczesnymi sposobami odchudzania oraz przygotowywaniem planów żywieniowych dla osób starszych.

W ramach programu będziesz także odkrywał sztukę kulinarną i tajemnice różnych kuchni świata. Czego jeszcze możesz się spodziewać? Jako student tego kierunku nauczysz się stosować najnowsze techniki oceny składu produktów spożywczych, jak również zapoznasz się z problematyką nutrigenetyki.

Program studiów jest bardzo rozbudowany i nie sposób opisać wszystkie proponowane zajęcia, ale możesz być pewien, że po ukończeniu studiów będziesz dysponował kompleksową wiedzą z tej dziedziny!

 

W programie studiów na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • Chemia organiczna
 • Zdrowie publiczne
 • Mikrobiologia ogólna i żywności
 • Biochemia
 • Technologia surowców pochodzenia zwierzęcego
 • Planowanie jadłospisów i receptur
 • Żywność o cechach funkcjonalnych
 • Socjo-ekonomiczne uwarunkowania żywienia
 • Statystyka
 • Fizjologia żywienia
 • Komunikacja interpersonalna
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • dysponowania pogłębionymi wiadomościami dotyczącymi przetwórstwa produktów spożywczych, szkodliwych substancji oraz składników żywności
 • znajomości zasad tworzenia planów żywieniowych zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych
 • interpretowania danych otrzymanych z badań laboratoryjnych
 • regulacji prawnych dotyczących żywienia człowieka obowiązujących w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej
 • przeprowadzania wywiadów z badanym
 • analizowania składników żywnościowych, ich przemiany w organizmie i produktach spożywczych oraz ich właściwości
 • zasad oddziaływania pomiędzy środowiskiem a składnikami żywności
 • opracowywania warsztatów szkoleniowych z zakresu edukacji zdrowotnej i żywieniowej

Jak wyglądają studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka?

 

1. Tryb i typ studiów

Studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka będziesz mógł rozpocząć zarówno trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Wybierz ten tryb, który przyniesie ci najwięcej satysfakcji. Obecnie studia stacjonarne cieszą się sporą popularnością – wiedzę zdobywać będziesz regularnie, a jeśli wybierzesz publiczną uczelnię, ominą cię opłaty za czesne.

 

Studia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Kierunki takie jak żywienie człowieka i dietetyka zaliczane są do studiów przyrodniczych oraz medycznych, dlatego też powinny mieć bardzo rozbudowany program dydaktyczny. Podczas pierwszych semestrów nauki studenci zetkną się z podstawowymi zagadnieniami. Można zaliczyć do nich przykładowo: żywienie kliniczne i żywienie człowieka, mikrobiologia żywności, czy analizę i ocenę jakości żywności.

Studenci w trakcie całego toku edukacji poznają funkcjonowanie dietetyki klinicznej. Ponadto przyszli dietetycy uczą się układania planów żywieniowych dla różnych grup społecznych – dla dzieci, sportowców, różnego rodzaju alergików, kobiet w ciąży, osób starszych itd.

Pamiętaj, że studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka powinny mieć przede wszystkim wymiar praktyczny. W trakcie ich trwania nauczysz się między innymi:

 • diagnozowania dietetycznego;
 • układania jadłospisów w zależności od schorzeń pacjentów;
 • doskonałej komunikacji z pacjentami.

 

To niezwykle ważne, by pacjenci czuli się słuchani, wspierani i motywowani do działań, które znacznie poprawią jakość ich życia. Zatem studia na kierunku dietetyka również uwzględniają takie formy kształcenia, które będą rozwijać wszystkie te kompetencje.

 

3. Dla kogo ten kierunek

Ukończyłeś studia licencjackie i stoisz przed wyborem studiów magisterskich? Zastanawiasz się czy obszar związanych z dietetyką oraz żywieniem człowieka jest dla Ciebie dobrym kierunkiem kształcenia?

W takim razie przeczytaj o możliwościach jakie oferują studia II stopnia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka, bo być może okaże się, że w Twoim przypadku jest to prawdziwy „strzał w dziesiątkę”!

 

4. Gdzie studiować kierunek Żywienie człowieka i dietetyka

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Żywienie człowieka i dietetyka:

Ile trwają studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka?

Studia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

W Polsce obecnie najbardziej popularną formą podziału kształcenia jest rozróżnienie na studia pierwszego oraz drugiego stopnia. Zalicza się do nich także dietetyka. Studenci swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają od trzyletniego cyklu nauki.

W jego trakcie poznają oni wszystkie podstawowe zagadnienia, które związane są z wykonywaniem zawodu dietetyka. Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z obroną pracy dyplomowej, a studenci otrzymują tytuł licencjata.

Rozpoczęcie studiów drugiego stopnia jest gwarantem pełnego wykształcenia, które daje wszystkie niezbędne uprawnienia, umożliwiające pracę w zawodzie. Podczas kolejnych dwóch lat nauki studenci znacznie poszerzają swoją wiedzę.

Oprócz tego przygotowują się oni do jednego z ważniejszych egzaminów w życiu – do obrony pracy magisterskiej, nad którą pracują podczas całego toku kształcenia na tym stopniu. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, mogą oni z powodzeniem rozwijać swoją karierę zawodową.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Żywienie człowieka i dietetyka

Praca po studiach

Absolwenci kierunku Żywienie człowieka i dietetyka cieszą się bogatą ofertą możliwości zatrudnienia. A gdzie dokładnie mogą stawiać swoje pierwsze kroki zawodowe? Po ukończeniu studiów nie powinieneś mieć trudności z podjęciem pracy w zakładach żywienia zbiorowego lub w domach opieki społecznej.

Oprócz tych miejsc, masz jeszcze do wyboru inne możliwości czyli specjalistyczne poradnie, firmy zajmujące się szkoleniami w zakresie edukacji zdrowotnej. Jeśli lubisz wyzwania możesz się sprawdzić zakładając własną działalność gospodarczą. Nie ma wątpliwości, że wykształcenie w zakresie dietetyki i żywienia to szansa na ciekawy zawód i nieustanny rozwój!

 
Absolwent kierunku Żywienie człowieka i dietetyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik ośrodków naukowo – badawczych
 • pracownik specjalistycznych poradni
 • pracownik firm szkoleniowych
 • pracownik domów opieki społecznej
 • pracownik zakładów żywienia zbiorowego
 • własna działalność gospodarcza

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Żywienie człowieka i dietetyka studia niestacjonarne

Żywienie człowieka i dietetyka studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Żywienie człowieka i dietetyka studia II stopnia

Żywienie człowieka i dietetyka studia I stopnia

Zobacz inne kierunki żywienie i żywność - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

DoradcaOnlineVistula odpowiedz

Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym doradcą online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula