Nanobioinżynieria studia - kieruenk studiów
Chociaż w człowieku kłębi się sporo imperialistycznych zapędów oraz przekonanie o tym, że przy użyciu wiedzy i odpowiednich narzędzi jest w stanie zgłębić wszystko, wciąż staje prawie bezbronny wobec niepozorności atomu – podstawy naszej materii. Mimo, iż nanotechnologię wykorzystujemy już całkiem sprawnie, między innymi w medycynie i przemyśle spożywczym, wciąż jesteśmy mało precyzyjni w definiowaniu pojęć związanych z tą modną ostatnio dziedziną. Wszędzie tam, gdzie nauka nie potrafi jeszcze nazwać i przepracować wszystkiego, jest pole dla nowych odkryć. By wspierać eksperymentalny rozwój nauk biologicznych, powstały studia na kierunku nanobioinżynieria, które kształcą interdyscyplinarnych specjalistów, zorientowanych w najnowszych technologiach i z łatwością wykorzystujących wiedzę biologiczną ale także fizyczną i matematyczną do badań w aspekcie nano, leżących u podstaw współczesnej genetyki, wirusologii, bioinżynierii roślin oraz przemysłu.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli masz wielokierunkowe zainteresowania i nigdy nie byłeś w stanie wybrać jednej ścisłej dyscypliny, która stałaby się Twoim konikiem, zależy Ci na zdobyciu inżynierskiego wykształcenia w dziedzinie, która odpowiada na oczekiwania współczesności i jest w stanie przyczynić się do istotnych odkryć medycznych i technologicznych, interesuje Cię sedno każdego analizowanego problemu i często, by coś zrozumieć, odwołujesz się do podstaw rzeczy, powinieneś rozważyć studia na kierunku nanobioinżynieria.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku nanobioinżynieria: ochrona własności przemysłowej, podstawy informacji naukowej, bioinformatyka, genomika i transkryptomika, planowanie i analiza eksperymentu.
Czego nauczysz się w toku studiów, jeśli zdecydujesz się na ten kierunek? Zetkniesz się na pewno z podstawami fizyki, matematyki, chemii, biologii (ze wskazaniem na biologię roślin) oraz zoologii, wyznaczając tym samym pola zainteresowań, na których będziesz mógł w przyszłości działać jako inżynier. Szczególną uwagę poświęcisz biologii komórki oraz mikrobiologii ogólnej. Opanujesz matematyczne metody stosowane w nanoinżynierii, podstawy prawa ochrony środowiska, statystyki i mechaniki. Nauczysz się analizować gromadzić, analizować i interpretować dane molekularne za pomocą oprogramowania komputerowego, przyjrzysz się zastosowaniom nanobioinżynerii w produkcji żywności, medycynie i przemyśle. Dowiesz się czym jest analiza instrumentalna i jak wykorzystać ją w pracy badawczej. Wiedza o procesach komórkowych warunkujących funkcjonowanie żywych organizmów pozwoli Ci lepiej zrozumieć rzeczywistość i szukać rozwiązań usprawniających funkcjonowanie człowieka w świecie.
Praca po studiach
Jakie ścieżki kariery otworzą się przed Tobą, jeśli uda Ci się ukończyć studia na kierunku nanobioinżynieria? Wykształcenie inżynieryjne będzie dla Ciebie wytrychem do pracy w laboratoriach naukowo-badawczych i analitycznych, zakładach przemysłowych, przemyśle farmaceutycznym, medycznym, kosmetycznym lub rolno-spożywczym. Możesz zdecydować się na samodzielną karierę badawczą lub związać swoje zawodowe losy z zespołem naukowym, pracującym nad usprawnieniami w dziedzinie, która będzie inspirowała Cię do pracy i nieustannych odkryć.