Inżynieria farmaceutyczna

Inżynieria farmaceutyczna

Inżynieria farmaceutyczna studia – kierunek studiów

 
Dla kogo ten kierunek
Współczesny dorobek biotechnologiczny pozwolił światu wyzdrowieć z epidemii chorób uznawanych niegdyś za śmiertelne. Badania nad organizmami żywymi pozwoliły poznać zasady ich działania oraz wpływy, jakie wzajemnie na siebie wywierają. Tym samym dowiedziono, że niektóre rośliny połączone ze szczyptą odczynników chemicznych wyodrębnionych na drodze pracy laborantów są w stanie służyć człowiekowi w profilaktyce i leczeniu rozmaitych dolegliwości, a także poprawiać ich wygląd i samopoczucie produktami wpływającymi na stan ich włosów, skóry i paznokci. Rolą inżynierów farmaceutycznych jest połączenie dorobku naukowego dziedzin przyrodniczych poprzez proces wytwarzania substancji leczniczych i kosmetycznych mających szerokie zastosowanie medyczne. Studia na kierunku inżynieria farmaceutyczna otwierają drogę do zawodów z pogranicza chemii, biologii i technologii ludziom szczególnie zainteresowanym rozwiązywaniem niewyjaśnionych jeszcze zagadek technicznych i pracą w laboratoriach badawczych. Jeśli jesteś ambitny, nauczyciele zwykle chwalili twoje umiejętności analitycznego rozwiązywania problemów, nie miałeś problemów z nauką przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, a ponadto aspirujesz do zrewolucjonizowania świata przełomowymi odkryciami, aplikuj!
 
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę dadzą ci studia na kierunku inżynieria farmaceutyczna? Dobrze ugruntowaną, praktyczną, dającą przyszłościowe perspektywy zatrudnienia. Dzięki zajęciom warsztatowym w laboratoriach będziesz miał okazję brać czynny udział w pracy swoich starszych kolegów, co pod kątem praktycznym przygotuje cię do pracy ze sprzętem laboratoryjnym, programami komputerowymi ułatwiającymi monitorowanie przebiegu poszczególnych badań oraz wdroży cię do tajników poprawnego używania odczynników chemicznych uznawanych za niebezpieczne.
 
Praca po studiach
Gdzie się zatrudnisz po studiach na kierunku inżynieria farmaceutyczna? Będziesz przygotowany do pracy w branży farmaceutycznej i kosmetycznej zarówno przy produkcji leków oraz kosmetyków, jak i przy ich dystrybucji i handlu. Dla studentów zainteresowanych karierą naukową będą czekały rozmaite laboratoria badawcze zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli cenisz sobie kontakt z ludźmi, a twoje umiejętności interpersonalne sprawdzą się w branży handlowej, nawiążesz współpracę z firmami medycznymi i kosmetycznymi zajmującymi się wprowadzaniem produktów na rynek. Staniesz się kompetentnym pracownikiem kontroli żywności, chroniącym swoją pracą nieświadomych zagrożenia konsumentów przed mogącym nieść za sobą tragiczne konsekwencje, zatruciem pokarmowym i epidemiom.

WAŻNE TEMATY

Co zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku inżynieria farmaceutyczna na Politechnice Poznańskiej, w procesie rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy nowożytny, chemia, biologia, matematyka, fizyka lub fizyka i astronomia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INŻYNIERIA FARMACEUTYCZNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA FARMACEUTYCZNA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię farmaceutyczną

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • przemysłowych technologii wytwarzania produktów leczniczych
 • obsługi sprzętu laboratoryjnego
 • bezpiecznej pracy z odczynnikami chemicznymi
 • podstaw biotechnologii i bioinżynierii produkcyjnej
 • projektowania postaci leku i jego kontroli
 • projektowania i kontroli procesów technologicznych
 • badań produktów spożywczych i kosmetyków

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria farmaceutyczna?

Dziś znaczna część uczelni ma w swojej ofercie zarówno studia stacjonarne (dzienne), jak i niestacjonarne (zaoczne). Część z kierunków wciąż ma wyłącznie formę stacjonarną. Co wpływa na taką decyzję? Przede wszystkim jest to specyfika kierunku oraz obszerna podstawa programowa, która nie mogłaby być zrealizowana podczas weekendowych zjazdów naukowych. Studia stacjonarne dają taką możliwość – zajęcia odbywają się w trakcie trwania tygodnia, dzięki czemu przyszli inżynierowie swoją wiedzę i kompetencje otrzymują na bieżąco.

Kierunki studiów takie jak inżynieria farmaceutyczna mają rozbudowaną podstawę kształcenia. Wykraczają one znacznie poza zagadnienia ściśle medyczne i obejmują także te charakterystyczne dla nauk ścisłych. Studenci poznawać będą bowiem tajniki projektowania oraz wytwarzania leków, kosmetyków, czy suplementów. Na przyszłych inżynierów czeka zatem szereg wykładów, lecz przede wszystkim ćwiczeń laboratoryjnych, podczas których studenci:

 • poznają funkcjonowanie przemysłu farmaceutycznego;
 • nauczą się, jak projektować różnorodne postaci leków;
 • zdobędą kompetencje z zakresu kontrolowania procesów produkcyjnych.

 

Tego typu kierunki wyposażą swoich studentów w pakiet szerokiej wiedzy technicznej, która uczyni ich specjalistami z zakresu farmakologii przemysłowej. Dziś bowiem sektor gospodarczy związany z wytwarzaniem leków jest niezwykle potężny. Dzięki zaawansowanym technologiom mamy dziś dostęp do środków farmakologicznych, pozwalającymi na skuteczną walkę z chorobami, które jeszcze kilkanaście lat temu były nieuleczalne.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INŻYNIERIA FARMACEUTYCZNA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku inżynieria farmaceutyczna?

Studia na kierunku inżynieria farmaceutyczna dzielą się na dwa podstawowe cykle kształcenia. Abiturienci szkół średnich swoją przygodę z kształceniem wyższym rozpoczynają od nauki na I stopniu. Będzie to czas zdobywania podstawowej wiedzy i kwalifikacji, który trwa trzy i pół roku (siedem semestrów). Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z otrzymaniem tytułu inżyniera.

Z kolei studia II stopnia trwać będą półtora roku (trzy semestry). To idealny moment, by wzbogacić swoje kompetencje oraz usystematyzować już posiadaną wiedzę. Studenci podczas nauki na tym stopniu przygotowywać się będą także do obrony pracy magisterskiej, która zapewni im prestiżowy tytuł magistra.

 

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

INŻYNIERIA FARMACEUTYCZNA STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria farmaceutyczna?

Absolwent kierunku inżynieria farmaceutyczna znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik instytutów naukowo-badawczych i ośrodków badawczo-rozwojowych
 • pracownik przemysłu farmaceutycznego
 • pracownik firm odpowiedzialnych za wprowadzenie produktów leczniczych na rynek
 • pracownik branży kosmetologicznej
 • pracownik laboratoriów naukowych zajmujący się higieną ogólną, kontrolą i badaniami żywności

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA FARMACEUTYCZNA

Komentarze (1)

Uczen odpowiedz

A teraz jeszcze na Politechnice Rzeszowskiej