Chemia i analityka przemysłowa

Chemia i analityka przemysłowa

Dodaj do ulubionych

Chemia i analityka przemysłowa studia - kierunek studiów

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa rozpocznie się 16 maja 2023 r. i potrwa do 12 września 2023 r. | chemia i analityka przemysłowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności chemia i analityka przemysłowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia i analityka przemysłowa - uczelnie >

Opis kierunku

Chemia i analityka przemysłowa to kierunek, który pozwala zdobyć studentom praktyczne wykształcenie. Swoje umiejętności opierają oni na stabilnych podstawach teoretycznych. Największe znaczenie będzie mieć jednak świadomość, jak korzystać z nowoczesnych i metod analitycznych wykorzystywanych na co dzień w przemyśle chemicznym. W trakcie nauki uczą się więc, jak interpretować zjawiska fizykochemiczne oraz jak posługiwać się aparaturą analityczną.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku chemia i analityka przemysłowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, język obcy, język polski, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Chemia i analityka przemysłowa przygotowuje swoich przyszłych absolwentów do pracy w różnorodnych sektorach przemysłowych – kosmetycznym, farmakologicznym, chemicznym czy nawet spożywczym. Po ukończeniu nauki można pracować także w laboratoriach diagnostycznych, analitycznych czy takich, które zajmują się kontrolą jakości.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa:

 • chemia,
 • fizyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK CHEMIA I ANALITYKA PRZEMYSŁOWA

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Wrocławska

Chemia i analityka przemysłowa stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Chemia i analityka przemysłowa - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia i analityka przemysłowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia i analityka przemysłowa studia I stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku chemia i analityka przemysłowa

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku chemia i analityka przemysłowa

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz jako student kierunku chemia i analityka przemysłowa? Oferowane przedmioty wykładane na tym kierunku dają umiejętności pobierania i analizowania próbek chemicznych, odpowiedniego opisywania wyników pomiarów i wyciągania z nich właściwych wniosków.

Student uczy się pracy z różnorodnymi narzędziami i odczynnikami chemicznymi. Zagłębia tajniki bezpiecznego obchodzenia się z substancjami chemicznymi uznawanymi za niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Jeśli zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek, od strony teoretycznej poznasz przepisy prawne obowiązujące działalność gospodarczą w kraju i za granicą

Dzięki znajomości specjalistycznego słownictwa w zakresie analityki chemicznej będziesz mógł podjąć współpracę z innymi chemikami, wspomagając ich pracę nad rozmaitymi projektami naukowymi.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • inżynierii i technologii chemicznych
 • obsługi programów statystycznych
 • bezpiecznej pracy z odczynnikami toksycznymi, wybuchowymi i łatwopalnymi
 • przygotowywania próbek do badań
 • interakcji między pierwiastkami
 • opisywania zjawisk chemicznych zachodzących w przyrodzie
 • opisywania wyników przeprowadzonych badań

Jak wyglądają studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia i analityka przemysłowa można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich.

 

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program kształcenia będzie oscylował głównie wokół zagadnień związanych z naukami chemicznymi i technicznymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku chemia i analityka przemysłowa będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę na temat chemii, inżynierii i technologii chemicznej oraz podstawowych zjawisk fizycznych.

Program kształcenia zakłada realizacje wielu ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • chemia ogólna
 • elektronika i elektrotechnika
 • podstawy inżynierii chemicznej
 • chemia fizyczna

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku chemia i analityka przemysłowa zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się stosowania wyrobów chemicznych i korzystania z różnorodnych technik i metod analitycznych.

Ponadto, dowiesz się w jaki sposób interpretować i opisywać podstawowe zjawiska fizykochemiczne. Studenci rozwiną także swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, co zwiększy ich szanse na międzynarodową karierę.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Przemysł, zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, jest to dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowywanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na wielką skalę. 

Śmiało można wysnuć wniosek, że skoro potrzeby ludzi na przestrzeni lat nieustannie się zmieniają, to i cały przemysł potrzebuje ciągłych modyfikacji i udoskonaleń, aby mógł dobrze pełnić swoją funkcję.

Głównym celem analityków przemysłu jest, jak sama nazwa wskazuje, badanie i analizowanie danych statystycznych w celu możliwości jak najszybszego wyłapania zmian rodzących się w przemyśle.

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa są wspólnym mianownikiem dla nauk przyrodniczych i ekonomicznych, stawiają przede wszystkim na naukę praktycznych umiejętności związanych z analizą chemiczną i instrumentalną przemysłu.

Jaka jest sylwetka idealnego aplikanta na kierunek chemia i analityka przemysłowa? Przede wszystkim w kręgu jego zainteresowań powinno leżeć opisywanie zjawisk przyrodniczych przy użyciu narzędzi chemicznych, nie powinien mieć problemu z nauką przedmiotów ścisłych.

Jeśli od zawsze marzyłeś, żeby wiązać swoją przyszłość z chemią, ale obawiałeś się, że przyswojenie tylko tej dziedziny może okazać się niewystarczające, powinieneś podjąć studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa.

 

5. Gdzie studiować chemię i analitykę przemysłową

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia i analityka przemysłowa:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku chemia i analityka przemysłowa będą trwały trzy i pół roku, siedem semestrów. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł inżyniera.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku chemia i analityka przemysłowa

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie po ukończeniu studiów na kierunku chemia i analityka przemysłowa? Jeśli marzy ci się kariera naukowca, podejmiesz pracę w laboratoriach chemicznych.

Będziesz przygotowany do podjęcia pracy przy nadzorze produkcji, w sektorach przetwórstwa i dystrybucji żywności, a także w szkołach i uczelniach wyższych na stanowisku nauczycielskim.

Zatrudnisz się w branży kosmetycznej przy produkcji substancji przeznaczonych do kontaktu z ciałem.

Studia uposażą cię w umiejętność obsługi programów statystycznych, będziesz mógł więc zająć się analizowaniem zapotrzebowania klientów na dane produkty. Branża farmaceutyczna będzie ci wdzięczna, jeśli zasilisz grono pracowników nadzorujących produkcję leków.

 

Absolwent kierunku chemia i analityka przemysłowa znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • branży farmaceutycznej
 • przemyśle chemicznym
 • laboratoriach badawczo-naukowych
 • branży kosmetycznej
 • placówkach biotechnologicznych
 • placówkach kontroli jakości pożywienia

Zobacz inne kierunki Chemiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Chemiczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA I ANALITYKA PRZEMYSŁOWA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
 • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Dzień otwarty https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ86W4KGNXIkcR0hLbEH2iYgQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d8fa8-up-studia-lublin.jpg Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20%C5%9Al%C4%85ska%2035%2F37%2081-310%20Gdynia%20 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e7294-wsb-gdynia.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni