Chemia medyczna z projektowaniem leków

Chemia medyczna z projektowaniem leków

Studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Chemia medyczna z projektowaniem leków stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Chemia medyczna z projektowaniem leków – kierunek studiów

Studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków to studia licencjackie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 11 lipca 2024 r. | chemia medyczna z projektowaniem leków - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia medyczna z projektowaniem leków - uczelnie >

Opis kierunku

Studia z zakresu chemii medycznej z projektowaniem leków to program edukacyjny, który przygotowuje studentów do pracy w dynamicznym i innowacyjnym środowisku farmaceutycznym oraz biotechnologicznym. Program skupia się na zrozumieniu związków chemicznych i ich wpływu na biologiczne mechanizmy w organizmie człowieka, a także na projektowaniu, syntezie i ocenie potencjału leków. Studenci zdobywają solidne podstawy z zakresu chemii organicznej, analitycznej i fizycznej, a także biologii molekularnej. W efekcie rozumieją podstawy procesów biologicznych.

Praca po studiach

Absolwenci studiów z zakresu chemii medycznej z projektowaniem leków mają wiele możliwości kariery w różnych sektorach przemysłu farmaceutycznego, biotechnologicznego oraz badawczego. Mogą pracować jako badacze w firmach farmaceutycznych, gdzie zajmą się projektowaniem, syntezą i oceną potencjalnych leków. Ich zadaniem może być też prowadzenie badań nad mechanizmami działania leków oraz optymalizacja istniejących terapii. Znajdą zatrudnienie również jako analitycy farmaceutyczni, którzy są odpowiedzialni za analizę i kontrolę substancji chemicznych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków skierowana jest do kandydatów, którzy zdali egzamin dojrzałości z takich przedmiotów, jak np. język polski, język obcy nowożytny, chemia, biologia, fizyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Chemia medyczna z projektowaniem leków - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków?

W trakcie studiów na tym kierunku studenci zdobywają podstawy z zakresu chemii organicznej, analitycznej i fizycznej, a także biologii molekularnej. W programie uwzględniono też kursy z farmakologii, które zapewniają studentom wiedzę na temat mechanizmów działania leków, ich farmakodynamiki i wpływu substancji chemicznych na organizm.

Istotnym elementem programu, który proponują kierunki studiów w tej tematyce, jest projektowanie leków. Uczestnicy uczą się projektowania i optymalizacji cząsteczek chemicznych, które mogą być potencjalnymi lekami. Korzystają z narzędzi informatycznych oraz technik inżynierii chemicznej do modelowania i stymulacji molekularnych.

Słuchacze zapoznają się też z technikami syntezy organicznej i metodologią prowadzenia badań nad nowymi związkami chemicznymi, co umożliwia im samodzielne projektowanie i syntezę potencjalnych leków.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci mają wiedzę na temat biologii molekularnej, biochemii oraz patofizjologii, co umożliwia im zrozumienie podstawowych mechanizmów biologicznych zachodzących w organizmach żywych. Opanowują jednocześnie techniki syntezy organicznej, analizy chemicznej oraz charakteryzacji związków chemicznych, co jest kluczowe w projektowaniu i ocenie leków.

Wyróżnia ich umiejętność projektowania i optymalizacji cząsteczek chemicznych, które mogą być potencjalnymi lekami. Wykorzystują narzędzia informatyczne oraz techniki inżynierii chemicznej do modelowania i symulacji molekularnych.

Znają procedury prowadzenia badań klinicznych oraz etyczne aspekty testowania nowych leków na ludziach, co jest istotne w kontekście rozwoju nowych terapii. Absolwenci wykazują się też znajomością przepisów dotyczących produkcji, dystrybucji i rejestracji leków, co jest istotne w kontekście zapewnienia zgodności działań firm farmaceutycznych z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Ile trwają studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków?

Studia na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków trwają 3 lata (studia I stopnia).

Jaka praca po studiach na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków?

Absolwenci są przygotowani do pracy jako badacze w firmach farmaceutycznych, gdzie zajmą się projektowaniem, syntezą i oceną potencjalnych leków. Ich zadaniem może być też prowadzenie badań nad mechanizmami działania leków oraz optymalizacja istniejących terapii.

Mogą pracować również jako analitycy farmaceutyczni, którzy zajmują się analizą i kontrolą jakości substancji chemicznych oraz produktów farmaceutycznych. Ich zadaniem będzie zapewnienie zgodności produktów z normami jakościowymi i bezpieczeństwa.

Absolwent odnajdzie się także jako specjalista do spraw badań klinicznych w firmach farmaceutycznych lub ośrodkach badawczych. Jego zadaniem będzie planowanie, koordynacja i monitorowanie badań klinicznych nad nowymi lekami.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku chemia medyczna z projektowaniem leków

  • badacz w przemyśle farmaceutycznym,
  • analityk farmaceutyczny,
  • specjalista do spraw badań klinicznych,
  • konsultant do spraw regulacji farmaceutycznych.

Dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy absolwenci są przygotowani do pracy w różnych sektorach przemysłu farmaceutycznego, biotechnologicznego oraz badawczego, gdzie mogą przyczynić się do rozwoju nowych terapii oraz leków.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia medyczna z projektowaniem leków studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia medyczna z projektowaniem leków studia I stopnia

Zobacz inne kierunki chemiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki chemiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Chemia medyczna z projektowaniem leków

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)