Kierunki studiów obejmujące tę tematykę są intensywne i skoncentrowane na zdobywaniu praktycznych umiejętności laboratoryjnych oraz głębokiej wiedzy teoretycznej z zakresu chemii analitycznej. Kształcenie to jest ściśle związane z analizą chemiczną, fizyką i technologią chemiczną.
Program łączy wykłady, ćwiczenia laboratoryjne i projekty badawcze. Studenci zdobywają kompleksową wiedzę i umiejętności związane z nowoczesnymi metodami analizy chemicznej. Na wykładach uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu chemii analitycznej, spektroskopii czy innych technik instrumentalnych. Omawiane są zasady teoretyczne technik analitycznych oraz podstawy chemiczne i fizyczne procesów, które mają wpływ na wyniki analiz.
Laboratoria to bardzo ważny element studiów na tym kierunku. Studenci mają możliwość samodzielnej pracy z zaawansowanymi instrumentami, takimi jak spektrometry mas, chromatografy gazowe i cieczowe czy analizatory termiczne. Na zajęciach praktycznych uczą się przygotowywania próbek, obsługi i kalibracji sprzętu.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku instrumentalna analityka chemiczna możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią obsługiwać skomplikowane urządzenia analityczne, takie jak spektrometry mas czy chromatografy gazowe. Przeprowadzają kalibrację oraz ustawiają parametry analityczne dla różnych metod badawczych.
Odpowiednio przygotowują próbki do badań, co jest bardzo ważne dla uzyskania wiarygodnych wyników. Znają też metody oczyszczania i rozcieńczania próbek. Projektują procedury analityczne, dobierają techniki i instrumenty odpowiednie do konkretnych analiz.
Wyróżnia ich też umiejętność analizy danych uzyskanych z instrumentów oraz ich interpretacji z zastosowaniem narzędzi statystycznych. Wykrywają błędy i anomalie w wynikach, a także szacują niepewności pomiarów.