Chemia kosmetyczna studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Chemia kosmetyczna jest kierunkiem, dzięki któremu spojrzysz na tę dziedzinę nauki z zupełnie innej perspektywy. Nie będą to studia poświęcone głównie szkodliwym, niebezpiecznym związkom chemicznym. Wręcz przeciwnie, zajmiesz się związkami o korzystnym działaniu na skórę, włosy i paznokcie. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się jak poprawić kondycję skóry lub nabyć umiejętności recepturowania kosmetyków to ten kierunek będzie dla Ciebie świetnym początkiem kariery!

 

Program studiów i przedmioty

Obecnie produkcja kosmetyków stanowi niezwykle ważną i ciągle rozwijającą się gałąź przemysłu, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie. Przede wszystkim zdobędziesz wysokie kwalifikacje w zakresie chemii kosmetycznej. Oprócz podstawowej wiedzy z zakresu chemii, prowadzone będą również przedmioty specjalistyczne , takich jak: budowa skóry czy rola poszczególnych związków chemicznych w kondycjonowaniu skóry. Jako absolwent kierunku Chemia kosmetyczna będziesz posiadać wiedzę o składzie, zastosowaniu, badaniach, ocenie jakości czy sprzedaży poszczególnych kosmetyków. Co więcej, nauczysz się recepturować kosmetyki oraz dokonywać ich analizy sensorycznej, a także analiz przy użyciu nowoczesnych metod instrumentalnych.

 

Praca po studiach

Takie przygotowanie merytoryczne połączone z badaniami w laboratorium pozwolą Ci następnie podjąć pracę w sektorze produkcji kosmetyków lub założyć własną działalność gospodarczą.

Jeżeli Twoją mocną stroną są nauki ścisłe, a jednocześnie jesteś zainteresowany branżą kosmetyczną to na pewno jest to kierunek, który powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru studiów.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na chemię kosmetyczną, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: chemia, fizyka i astronomia, matematyka, biologia, język obcy, informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK CHEMIA KOSMETYCZNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE CHEMIA KOSMETYCZNA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Specjalności na kierunku chemia

Specjalności na kierunku chemia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU CHEMIA KOSMETYCZNA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Chemiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując chemię kosmetycznę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • matematyki pozwalającą na posługiwanie się metodami matematycznymi w chemii, umiejętność opisu matematycznego zjawisk i procesów fizycznych i chemicznych oraz zdolność abstrakcyjnego rozumienia problemów z zakresu fizyki i chemii,
 • chemii kosmetyków oraz podstawowej wiedzy w zakresie chemii leków,
 • fizyki umożliwiającą rozumienie zjawisk i procesów fizycznych w przyrodzie oraz wykorzystywania praw przyrody w technice i życiu codziennym, jak również umiejętność dokonywania pomiaru lub określania podstawowych wielkości fizycznych,
 • wybranych specjalności nauk biologicznych (botanika, genetyka, biochemia, biofizyka, immunologia i mikrobiologia) umożliwiającą dokonywanie opisu i interpretacji zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie ożywionej oraz umiejętność posługiwania się podstawowymi technikami biochemii i wykorzystania procesów biologicznych w chemii czy kosmetyce,
 • podstawowej umiejętności syntezowania, oczyszczania, analizowania składu i określania struktury związków chemicznych z zastosowaniem metod klasycznych i instrumentalnych

Jak wyglądają studia na kierunku chemia kosmetyczna?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia kosmetyczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program nauczania na powyższym kierunku będzie oscylował wokół zagadnień związanych z naukami chemicznymi i ścisłymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku chemia kosmetyczna będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę chemiczną oraz dowiesz się więcej na temat zastosowania tej dziedziny w branży kosmetycznej. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów, takich jak:

 • Podstawy chemii analitycznej
 • Chemia organiczna
 • Formy kosmetyczne
 • Analiza instrumentalna

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku chemia kosmetyczna wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. W czasie licznych warsztatów nauczysz się oceny i analizy jakości oraz składu kosmetyków i chemii gospodarczej. Co więcej, dowiesz się w jaki sposób organizować oraz zarządzać procesami produkcji różnego typu kosmetyków. Studenci rozwiną także zdolności z obszaru farmakologi czy toksykologii, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej praktyce zawodowej.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

CHEMIA KOSMETYCZNA STUDIA NIESTACJONARNE

CHEMIA KOSMETYCZNA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

W zależności od uczelni studia pierwszego stopnia na kierunku chemia kosmetyczna będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów lub trzy i pół roku czyli siedem semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata lub inżyniera. Natomiast studia drugiego stopnia trwają cztery semestry i kończą się nadaniem tytułu magistra.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

CHEMIA KOSMETYCZNA STUDIA I STOPNIA

CHEMIA KOSMETYCZNA STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku chemia kosmetyczna

Absolwent kierunku chemia kosmetyczna znajdzie zatrudnienie jako:
 • pracownik sektora produkcji kosmetyków,
 • pracownik laboratorium badawczego,
 • przedstawiciel firmy kosmetycznej, farmaceutycznej lub chemicznej.

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA KOSMETYCZNA

Komentarze (0)