CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW

CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW

Dodaj do ulubionych

CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW studia - kierunek studiów

Studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów rozpocznie się 16 maja 2022 r. i potrwa do 13 września 2022 r. | chemia i inżynieria materiałów - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności chemia i inżynieria materiałów możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia i inżynieria materiałów - uczelnie >

Opis kierunku

Chemia to jedna z nauk, która zajmuje szczególne zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia i w każdym sektorze przemysłowym. Odgrywa też ważną rolą w procesie wytwarzania wszelkich materiałów – wykorzystywanych między innymi w budownictwie, elektronice czy fotonice. Kierunkiem, który dostrzega te zależności między chemią a innymi naukami, jest chemia i inżynieria materiałowa.

 

Specjalności

Współczesne studia z chemii i inżynierii materiałów charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku chemia i inżynieria materiałów: advanced nano and bio-materials – monabiphot, inżynieria i technologia polimerów, metalurgia chemiczna i korozja metali, zaawansowane materiały funkcjonalne.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, język obcy, język polski, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Jego studenci uczą się między innymi, jak wygląda technologia produkcji materiałów. W trakcie kształcenia zajmują się badaniem ich struktury czy też właściwości. Poznają również nowatorskie metody wytwarzania materiałów. Ich interdyscyplinarne kwalifikacje po zakończeniu kształcenia pozwalają na znalezienie pracy w niemal każdej odmianie przemysłu.

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów:

 • chemia,
 • fizyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Wrocławska

Chemia i inżynieria materiałów stopień: (I)  (II), czas trwania: 1,5 roku lub 2 lata • 3,5 roku
tryb: stacjonarne

CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW STUDIA I STOPNIA

CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW STUDIA II STOPNIA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku chemia i inżynieria materiałów

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW:

Czego nauczysz się na kierunku chemia i inżynieria materiałów?
W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu kilku dziedzin, takich jak chemia, inżynieria materiałów czy nanotechnologia. Jako student będziesz uczestniczył w zajęciach związanych z badaniem i produkcją materiałów używanych w różnych sektorach przemysłu.
Dowiesz się więcej o: polimerach, materiałach hybrydowych, powłokach kompozytowych, elastomerach, biomateriałach oraz zaawansowanych materiałach elektronicznych, z którymi będziesz spotykał się na co dzień w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Ponadto, nauczysz się obsługiwać nowoczesne urządzenia i zaznajomisz się z różnorodnymi technikami. Znajomość takich aparatur, jak: DSC, TG, DMTA, AFM, druk 3D, lasery, wytłaczarki dwuślimakowe oraz reometry, sprawi, że zdobędziesz umiejętności i doświadczenie niezbędne do rozpoczęcia kariery w sektorach nowoczesnego przemysłu i gospodarki.
Na dalszym etapie nauki będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, w której kierunku chcesz się dalej kształcić. Zadecydujesz pomiędzy: inżynierią i technologią polimerów, metalurgią chemiczną i korozją metali a zaawansowanymi materiałami funkcjonalnymi. Dzięki bogatej ofercie edukacyjnej będziesz miał szansę wybrać optymalną i dopasowaną do twoich potrzeb oraz zainteresowań ścieżkę.
 

Absolwent powinien posiadać:

 • wiedzę chemiczną
 • wiedzę z zakresu nanotechnologii
 • znajomość nowoczesnego oprogramowania komputerowego używanego w chemii i inżynierii materiałowej
 • umiejętność projektowania i badania materiałów używanych w przemyśle
 • umiejętność obsługi nowoczesnych urządzeń i aparatury

Jak wyglądają studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia i inżynieria materiałów można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które chcą w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk technicznych i chemicznych, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie w tym kierunku.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku chemia i inżynieria materiałów będzie związany z tematykę chemiczną, inżynierską oraz z naukami ścisłymi. W czasie studiów zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat materiałów ceramicznych, polimerowych czy biomateriałach.

W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów, takich jak:

 

 • podstawy chemii nieorganicznej
 • analiza matematyczna
 • podstawy inżynierii chemicznej
 • podstawy chemii fizycznej

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku chemia i inżynieria materiałów wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się projektowania, doboru i badania materiałów do różnych zastosowań.

Ponadto, dowiesz się w jaki sposób przeprowadzać zaawansowane badania laboratoryjne. Studenci zdobędą także kompetencje z zakresu zastosowania nowoczesnych technologii i narzędzi informatycznych, wykorzystywanych na co dzień w branży chemicznej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

W czasach wzmożonego rozwoju różnych gałęzi przemysłu, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny technologii i produkcji materiałów, używanych w tym sektorze.
Jako odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy powstały studia chemia i inżynieria materiałów, które przygotowują do pracy z materiałami wykorzystywanymi w przemyśle i gospodarce.
Ten niezwykle przyszłościowy kierunek jest skierowany do wszystkich, którzy interesują się chemią i chcieliby związać z nią swoją przyszłość oraz zdobyć stabilny zawód w nowoczesnych obszarach przemysłu. Jeżeli ten opis idealnie do Ciebie pasuje to studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów powinny być twoim wyborem!
 
5. Gdzie studiować chemię i inżynierię materiałów

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia i inżynieria materiałów:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku chemia i inżynieria materiałów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku chemia i inżynieria materiałów będą trwały siedem semestrów, po upływie których uzyskasz tytuł inżyniera. Natomiast na studia drugiego stopnia poświęcisz trzy semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra inżyniera.

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO KIERUNKU CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW:

Jaka praca po tym kierunku?
Jako absolwent kierunku chemia i inżynieria materiałów będziesz dysponował kompleksową wiedzą o nowoczesnych materiałach używanych w przemyśle oraz zyskasz umiejętności z zakresu chemii i nauk pokrewnych
Tak szerokie kwalifikacje umożliwią Ci podjęcie pracy w sektorze przemysłowym i gospodarczymPrzede wszystkim, będziesz mógł objąć stanowisko technologa, inżyniera materiałowego, specjalisty do spraw rozwoju produktu czy specjalisty do spraw badań i rozwoju.
Co więcej, możesz związać swoją przyszłość z nauką i pracować w ośrodkach rozwojowo-badawczych i w laboratoriach. W związku z tym, że jest to niezwykle rozwojowa branża, a specjaliści z tego obszaru są doceniani na całym świecie, ukończenie studiów otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery.
Co więcej, po zdaniu egzaminu dyplomowego możesz kontynuować naukę na studiach doktoranckich i rozpocząć pracę naukową.
 
Absolwent kierunku chemia i inżynieria materiałów znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • przemyśle
 • technolog
 • inżynier materiałowy
 • laboratoriach
 • ośrodkach rozwojowo-badawczych
 • specjalista do spraw badań i rozwoju
 • specjalista do spraw rozwoju produktu

Zobacz inne kierunki Chemiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Chemiczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

matura poprawkowa 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia