W trakcie studiów na tym kierunku studenci zapoznają się ze strukturami atomowymi, wiązaniami chemicznymi, reakcjami i podstawowymi prawami czy teoriami w chemii. Program kształcenia koncentruje się także na metodach analizy chemicznej, czyli sposobach, w jakie można identyfikować i mierzyć skład chemiczny substancji.
Studenci uczą się na temat różnych technik analitycznych takich, jak spektroskopia, chromatografia i elektroforeza. Poznają też strukturę, właściwości i reakcje związków organicznych oraz nieorganicznych z zakresu syntezy organicznej, badania struktury i właściwości materiałów nieorganicznych.
W programie uwzględniono też obszar chemii fizycznej, który koncentruje się na związkach między strukturą chemiczną substancji a ich właściwościami fizycznymi. Uczestnicy uczą się na temat termodynamiki chemicznej, kinetyki reakcji chemicznych czy innych zagadnień.
Zwykle chemiczne kierunki studiów mają charakter praktyczny, aby umożliwić uczestnikom łatwiejsze przyswajanie wiedzy. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku chemia dla inżynierów. Program obejmuje laboratoria, projekty badawcze i praktyki, które umożliwiają studentom stosowanie swojej wiedzy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku chemia dla inżynierów możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają wiedzę na temat podstawowych koncepcji chemicznych takich, jak struktura atomowa, wiązania chemiczne, reakcje chemiczne oraz prawa i teorie w tym zakresie. Potrafią analizować złożone problemy chemiczne i znajdować skuteczne rozwiązania ich.
Projektują, rozwijają i optymalizują procesy oraz technologie chemiczne, biorąc pod uwagę aspekty inżynieryjne. Wiedzą, jak pracować w laboratorium chemicznym, korzystając z technik laboratoryjnych, analizy danych oraz prowadzenia eksperymentów.
Znają jednocześnie zasady bezpieczeństwa w pracy w laboratorium chemicznym oraz przepisy regulujące stosowanie czy manipulację substancji chemicznych.