Technologia kosmetyków - kierunek studiów

Wśród wielu różnych gałęzi gospodarki, które rozwijają się w szybkim tempie i wymagają nieustannej aktualizacji wiedzy na temat najnowszych trendów, nowinek i mód, kosmetyka zdecydowanie zajmuje miejsce w czołówce. Przyczyn jest wiele. Po pierwsze: uroda i troska o dobrą kondycję własnego ciała zawsze będzie tematem ważnym dla większości społeczeństwa, zwłaszcza w czasach, w których na każdym kroku jesteśmy oceniani i brani pod lupę właśnie ze względu na to, jak wyglądamy. Po drugie: branża kosmetyczna w połączeniu ze spożywczą i sportową wpisują się aktualnie w silny trend zwrotu w kierunku tak zwanego wellbeing – stanu szczęśliwego życia, którego filarami są dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, osiągane między innymi dzięki czasowi poświęconemu na pielęgnację urody i ciała. Jednym słowem: coraz częściej jesteśmy nieszkodliwymi, pozytywnymi egoistami, zapatrzonymi w swój dobrostan – zwracamy uwagę na to, co jemy, czy zażywamy tyle ruchu, ile potrzebuje nasz organizm oraz na to, czym traktujemy nasze ciała, by czuły się dobrze i tak też wyglądały. To z pewnością spore wyzwanie dla producentów kosmetyków, którzy starają się trzymać rękę na pulsie i tworzyć produkty, które nie będą sprawdzone, bezpieczne i… atrakcyjne dla współczesnego, wymagającego odbiorcy.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli dostrzegasz, że branża kosmetyczna to ta przestrzeń gospodarki, w której można odnaleźć potencjał i perspektywy na przyszłość a jej technologiczne zaplecze wydaje Ci się przestrzenią oferującą fascynującą przygodę, chciałbyś zdobyć kompetencje wytwórcze i zarządcze, które wykorzystasz potem w pracy polepszającej komfort życia odbiorców „twoich” produktów, masz ścisły umysł, który sprawdzi się zarówno w analizach i ekspertyzach, działaniu projektowym jak i przedsięwzięciach zarządczych i biznesowych, studia na kierunku technologia kosmetyków mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Podstawą Twojej wiedzy, jako przyszłego technologa działającego w branży kosmetycznej, będzie chemia (ogólna, nieorganiczna i organiczna) matematyka oraz biologia, zwłaszcza w skali mikro. To dzięki tym dziedzinom w efektywny sposób wystartujesz w obszar poznawania bardziej szczegółowych zagadnień związanych z procesem powstawania kosmetyków. Dowiesz się w jaki sposób chronić środowisko przed potencjalnie szkodliwym wpływem produkcji kosmetycznej, poznasz urządzenia wchodzące w skład aparatury procesowej, nauczysz się dokonywać pomiarów, przetwarzać i interpretować zebrany przez siebie materiał pomiarowy. Zdobędziesz rozeznanie w surowcach wykorzystywanych do produkcji kosmetyków, dowiesz się jakie ich właściwości wykorzystać w pielęgnacji ciała i jak łączyć je ze sobą by uzyskać pożądany efekt. Będziesz przeprowadzać analizy surowców kosmetycznych i kosmetyków, doskonaląc je, prognozując ich działanie, niwelując czynniki, które wpływają negatywnie na jakość końcowego produktu. Poznasz katalog alergii i infekcji skórnych, opanujesz podstawy immunologii, nauczysz się rozpoznawać i stosować produkty zapachowe poznając podstawowe zagadnienia perfumerii. Będziesz przygotowany do zarządzania przemysłem kosmetycznym i jakością, poznasz regulacje prawne dotyczące obrotu kosmetykami, zetkniesz się z zagadnieniami dystrybucji, marketingu i reklamy.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku technologia kosmetyków? Staniesz się specjalistą, który od podszewki zna proces powstawania produktu kosmetycznego, będziesz mógł więc zajmować się planowaniem, organizowaniem i nadzorowaniem wytwarzania kosmetyków jako menadżer lub kierownik produkcji. Z powodzeniem sprawdzisz się również w roli kontrolera jakości, który bada produkt przed wprowadzeniem go na rynek, odnajdziesz się w obowiązkach biznesowego łącznika, który dba o współpracę między producentami kosmetyków a firmami i przedsiębiorstwami wprowadzającymi je na rynek. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku technologia kosmetyków bardzo często decydują się również na pracę w gabinetach kosmetycznych i salonach SPA i laboratoriach badawczo rozwojowych, wiążą swoją karierę z firmami z branży farmaceutycznej i chemicznej oraz zakładają własne firmy, tworząc innowacyjne produkty, konkurencyjne dla branżowych ofert dostępnych na rynku.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na technologię kosmetyków na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Technologia kosmetyków jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020 / 2021

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka Termin rekrutacji I stopnia:
do 18.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
do 25.09.2020
Termin dodatkowej rekrutacji:
od 07.09.2020
do 01.10.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Chemiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologię kosmetyków?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • podstaw chemii (ogólnej, nieorganicznej i organicznej)
 • podstaw mikrobiologii
 • podstaw matematyki
 • ochrony środowiska przed potencjalnie szkodliwym wpływem produkcji kosmetycznej
 • znajomości urządzeń wchodzących w skład aparatury procesowej
 • dokonywania pomiarów oraz przetwarzania i interpretowania zgromadzonych materiałów i danych pomiarowych
 • surowców wykorzystywanych do produkcji kosmetyków, ich właściwości i możliwych połączeń w celu osiągnięcia pożądanego efektu oraz sposobów na to, by wykorzystać je w procesie pielęgnacji ciała
 • przeprowadzania analiz surowców kosmetycznych i kosmetyków w celu doskonalenia doboru surowców, prognozowania ich działania oraz niwelowania czynników negatywnie wpływających na jakość końcowego produktu
 • alergii i infekcji skórnych
 • podstaw immunologii
 • podstaw perfumerii: rozpoznawania i stosowania w praktyce produktów zapachowych
 • zarządzania przemysłem kosmetycznym
 • zarządzania produkcją i jakością
 • regulacji prawnych związanych z obrotem kosmetykami
 • dystrybucji kosmetyków
 • podstaw marketingu i reklamy oraz ich mechanizmów przydatnych dla przedsiębiorców związanych z branżą kosmetyczną

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW STUDIA STACJONARNE

Czas trwania studiów na kierunku technologia kosmetyków na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka stac. I stopnia:
-
II stopnia:
1,5 roku lub 2 lata
(magister inżynier)
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW STUDIA II STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek technologia kosmetyków na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka Przedmioty:

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Orientacyjne limity miejsc na kierunku technologia kosmetyków na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka stac. I stopnia:
-
II stopnia:
30
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
-
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek technologia kosmetyków na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka stac. I stopnia:
-
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
-
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku technologia kosmetyków?

Absolwent kierunku technologia kosmetyków znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • menadżer lub kierownik produkcji odpowiedzialny za planowanie, organizowanie i nadzorowanie produkcji kosmetycznej
 • kontroler jakości w firmach i przedsiębiorstwach związanych z branżą kosmetyczną
 • laboratoriach badawczo-rozwojowych
 • gabinetach kosmetycznych i salonach SPA
 • firmach branży farmaceutycznej i chemicznej
 • samodzielny przedsiębiorca pracujący nad innowacjami w branży kosmetycznej
 • doradca biznesowy i specjalista do spraw komunikacji między producentami kosmetyków a firmami i przedsiębiorstwami, które zajmują się ich dystrybucją

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW

Komentarze (1)

A odpowiedz

albo są bezrobotni xD