Technologia kosmetyków

Technologia kosmetyków

Studia na kierunku technologia kosmetyków możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Technologia kosmetyków stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie technologia kosmetyków jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Technologia chemiczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Technologia chemiczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

Technologia kosmetyków - kierunek studiów

Studia na kierunku Technologia kosmetyków to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra inżyniera).

Studia na kierunku technologia kosmetyków
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku technologia kosmetyków rozpocznie się 18 czerwca 2024 r. i potrwa do 16 września 2024 r. | technologia kosmetyków - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku technologia kosmetyków możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | technologia kosmetyków - uczelnie >

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Technologia kosmetyków jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.

Technologia kosmetyków - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologię kosmetyków?

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku technologia kosmetyków: analiza surowców kosmetycznych i kosmetyków, aparatura w przemyśle kosmetycznym, biosurowce kosmetyczne, fizykochemia form kosmetycznych, historia kosmetyki.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Podstawą Twojej wiedzy, jako przyszłego technologa działającego w branży kosmetycznej, będzie chemia (ogólna, nieorganiczna i organiczna) matematyka oraz biologia, zwłaszcza w skali mikro.

To dzięki tym dziedzinom w efektywny sposób wystartujesz w obszar poznawania bardziej szczegółowych zagadnień związanych z procesem powstawania kosmetyków.

Dowiesz się w jaki sposób chronić środowisko przed potencjalnie szkodliwym wpływem produkcji kosmetycznej, poznasz urządzenia wchodzące w skład aparatury procesowej, nauczysz się dokonywać pomiarów, przetwarzać i interpretować zebrany przez siebie materiał pomiarowy.

Zdobędziesz rozeznanie w surowcach wykorzystywanych do produkcji kosmetyków, dowiesz się jakie ich właściwości wykorzystać w pielęgnacji ciała i jak łączyć je ze sobą by uzyskać pożądany efekt.

Będziesz przeprowadzać analizy surowców kosmetycznych i kosmetyków, doskonaląc je, prognozując ich działanie, niwelując czynniki, które wpływają negatywnie na jakość końcowego produktu.

Poznasz katalog alergii i infekcji skórnych, opanujesz podstawy immunologii, nauczysz się rozpoznawać i stosować produkty zapachowe poznając podstawowe zagadnienia perfumerii.

Będziesz przygotowany do zarządzania przemysłem kosmetycznym i jakością, poznasz regulacje prawne dotyczące obrotu kosmetykami, zetkniesz się z zagadnieniami dystrybucji, marketingu i reklamy.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • podstaw chemii (ogólnej, nieorganicznej i organicznej)
  • podstaw mikrobiologii
  • podstaw matematyki
  • ochrony środowiska przed potencjalnie szkodliwym wpływem produkcji kosmetycznej
  • znajomości urządzeń wchodzących w skład aparatury procesowej
  • dokonywania pomiarów oraz przetwarzania i interpretowania zgromadzonych materiałów i danych pomiarowych
  • surowców wykorzystywanych do produkcji kosmetyków, ich właściwości i możliwych połączeń w celu osiągnięcia pożądanego efektu oraz sposobów na to, by wykorzystać je w procesie pielęgnacji ciała
  • przeprowadzania analiz surowców kosmetycznych i kosmetyków w celu doskonalenia doboru surowców, prognozowania ich działania oraz niwelowania czynników negatywnie wpływających na jakość końcowego produktu
  • alergii i infekcji skórnych
  • podstaw perfumerii: rozpoznawania i stosowania w praktyce produktów zapachowych
  • zarządzania przemysłem kosmetycznym
  • zarządzania produkcją i jakością 
  • podstaw immunologii
  • regulacji prawnych związanych z obrotem kosmetykami
  • dystrybucji kosmetyków
  • podstaw marketingu i reklamy oraz ich mechanizmów przydatnych dla przedsiębiorców związanych z branżą kosmetyczną

Jak wyglądają studia na kierunku technologia kosmetyków?

Wśród wielu różnych gałęzi gospodarki, które rozwijają się w szybkim tempie i wymagają nieustannej aktualizacji wiedzy na temat najnowszych trendów, nowinek i mód, kosmetyka zdecydowanie zajmuje miejsce w czołówce. Przyczyn jest wiele.

Po pierwsze: uroda i troska o dobrą kondycję własnego ciała zawsze będzie tematem ważnym dla większości społeczeństwa, zwłaszcza w czasach, w których na każdym kroku jesteśmy oceniani i brani pod lupę właśnie ze względu na to, jak wyglądamy.

Po drugie: branża kosmetyczna w połączeniu ze spożywczą i sportową wpisują się aktualnie w silny trend zwrotu w kierunku tak zwanego wellbeing – stanu szczęśliwego życia, którego filarami są dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, osiągane między innymi dzięki czasowi poświęconemu na pielęgnację urody i ciała.

Jednym słowem: coraz częściej jesteśmy nieszkodliwymi, pozytywnymi egoistami, zapatrzonymi w swój dobrostan – zwracamy uwagę na to, co jemy, czy zażywamy tyle ruchu, ile potrzebuje nasz organizm oraz na to, czym traktujemy nasze ciała, by czuły się dobrze i tak też wyglądały.

To z pewnością spore wyzwanie dla producentów kosmetyków, którzy starają się trzymać rękę na pulsie i tworzyć produkty, które nie będą sprawdzone, bezpieczne i… atrakcyjne dla współczesnego, wymagającego odbiorcy.


 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek technologia kosmetyków jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku Technologia kosmetyków możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk ścisłych i technicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku technologia kosmetyków zdobędą kompleksową wiedzę matematyczną, chemiczną, informatyczną oraz techniczną. Ponadto dowiedzą się więcej na temat właściwości preparatów kosmetycznych. Program nauczania zakłada realizacje wieli ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:

  • Jakość i bezpieczeństwo produktu kosmetycznego
  • Promieniowanie słoneczne - zalety, zagrożenia, zapobieganie
  • Biofilmy bakterii mlekowych 
  • Suplementy diety i żywność prozdrowotna

 

3. Nabywane umiejętności

W ramach studiów na powyższym kierunku, studenci zdobędą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczą się oni analizowania składu i właściwości różnorodnych kosmetyków oraz preparatów kosmetycznych.

Ponadto poznają zasady produkcji kosmetyków i dystrybucji gotowych produktów. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zarządzać procesem produkcyjnym w branży kosmetycznej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli dostrzegasz, że branża kosmetyczna to ta przestrzeń gospodarki, w której można odnaleźć potencjał i perspektywy na przyszłość a jej technologiczne zaplecze wydaje Ci się przestrzenią oferującą fascynującą przygodę, chciałbyś zdobyć kompetencje wytwórcze i zarządcze, które wykorzystasz potem w pracy polepszającej komfort życia odbiorców „twoich” produktów, masz ścisły umysł, który sprawdzi się zarówno w analizach i ekspertyzach, działaniu projektowym jak i przedsięwzięciach zarządczych i biznesowych, studia na kierunku technologia kosmetyków mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

5. Gdzie studiować Technologię kosmetyków

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Technologia kosmetyków:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Technologia kosmetyków trwają od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).

Kierunek technologia kosmetyków można realizować tylko na drugim stopniu kształcenia. W tym przypadku na nauka będzie trwała półtora roku, czyli trzy semestry lub dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie studenci otrzymają tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku technologia kosmetyków?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku technologia kosmetyków? Staniesz się specjalistą, który od podszewki zna proces powstawania produktu kosmetycznego, będziesz mógł więc zajmować się planowaniem, organizowaniem i nadzorowaniem wytwarzania kosmetyków jako menadżer lub kierownik produkcji.

Z powodzeniem sprawdzisz się również w roli kontrolera jakości, który bada produkt przed wprowadzeniem go na rynek, odnajdziesz się w obowiązkach biznesowego łącznika, który dba o współpracę między producentami kosmetyków a firmami i przedsiębiorstwami wprowadzającymi je na rynek.

Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku technologia kosmetyków bardzo często decydują się również na pracę w gabinetach kosmetycznych i salonach SPA i laboratoriach badawczo rozwojowych, wiążą swoją karierę z firmami z branży farmaceutycznej i chemicznej oraz zakładają własne firmy, tworząc innowacyjne produkty, konkurencyjne dla branżowych ofert dostępnych na rynku.

 

Absolwent kierunku technologia kosmetyków znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • menadżer lub kierownik produkcji odpowiedzialny za planowanie, organizowanie i nadzorowanie produkcji kosmetycznej
  • kontroler jakości w firmach i przedsiębiorstwach związanych z branżą kosmetyczną
  • laboratoriach badawczo-rozwojowych
  • gabinetach kosmetycznych i salonach SPA
  • firmach branży farmaceutycznej i chemicznej
  • samodzielny przedsiębiorca pracujący nad innowacjami w branży kosmetycznej
  • doradca biznesowy i specjalista do spraw komunikacji między producentami kosmetyków a firmami i przedsiębiorstwami, które zajmują się ich dystrybucją

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Technologia kosmetyków studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Technologia kosmetyków studia II stopnia

Zobacz inne kierunki chemiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki chemiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Technologia kosmetyków

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

A odpowiedz

albo są bezrobotni xD