Chemia materiałów i nanotechnologia

Chemia materiałów i nanotechnologia

Dodaj do ulubionych

Chemia materiałów i nanotechnologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia rozpocznie się 5 maja 2023 r. i potrwa do 18 września 2023 r. | chemia materiałów i nanotechnologia - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności chemia materiałów i nanotechnologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia materiałów i nanotechnologia - uczelnie >

Opis kierunku

Chemia materiałów i nanotechnologia to interdyscyplinarny kierunek, dzięki któremu zdobyć można rozległą wiedzę z pogranicza nauk chemicznych i inżynierskich. Studenci poznają między innymi polimery i ich kompozyty, nowoczesne biomateriały czy też metale wykorzystywane między innymi do leczenia ran. Teoria zostanie uzupełniona zajęciami i ćwiczeniami organizowanymi w laboratoriach, dzięki którym studenci sami będą mogli zająć się wytwarzaniem wszelakich materiałów.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Zdobycze chemii materiałów znajdują zastosowanie w niemal każdym sektorze przemysłowym. Absolwenci tego kierunku będą mogli ubiegać się o zatrudnienie w przemyśle medycznym czy też w firmach, które zajmują się produkcją nowoczesnych protez. Część absolwentów decyduje się również na pracę w laboratoriach i ośrodkach badawczych oraz instytucjach zajmujących się kontrolą jakości wytwarzanych materiałów.

Jakie są wymagania rekrutacyjne?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK CHEMIA MATERIAŁÓW I NANOTECHNOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Chemia materiałów i nanotechnologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 1,5 roku • 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia

Chemia materiałów i nanotechnologia - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia materiałów i nanotechnologia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia materiałów i nanotechnologia studia I stopnia

Chemia materiałów i nanotechnologia studia II stopnia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia II stopnia

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując chemie materiałów i nanotechnologię

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę posiądziesz na studiach na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia? Na początku zdobędziesz umiejętności w zakresie podstawowych działów chemii – chemii ogólnej i nieorganicznej.

W późniejszym toku studiów uzupełnisz wiedzę o zagadnienia związane z technologią chemiczną, nanotechnologią, inżynierią pomiarową, metodami i procedurami badawczymi. Studia na tym kierunku to nie tylko teoria.

Będziesz miał okazję spróbować swoich sił w laboratoriach chemicznych. Siatka studiów obejmuje również wizyty w zakładach produkcyjnych, gdzie na własne oczy przekonasz się, na czym polega praca nanotechnologów i chemików.

Uzyskasz dostęp do programów komputerowych, książek i baz danych ułatwiających pracę z odczynnikami chemicznymi, poznasz też zasady bezpiecznej pracy z substancjami uznawanymi za toksyczne, wybuchowe, bądź łatwopalne.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • bezpiecznej pracy z substancjami chemicznymi
 • syntezy i charakterystyki nanomateriałów
 • pracy z metalami stosowanymi do leczenia ran
 • fotokatalizatorów do oczyszczania wody i powietrza
 • polimerów i ich kompozytów o właściwościach samoczyszczących i hydrofobowych
 • biomateriałów stosowanych do wytwarzania endoprotez
 • materiałów stosowanych w eksploatacji elementów urządzeń narażonych na działania tarcia

Jak wyglądają studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia materiałów i nanotechnologia będzie realizował program o tematyce związanej z naukami chemicznymi, ścisłymi i biologicznymi.

 

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Powyższe studia dostępne są tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni wyższych.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę chemiczną oraz dowiedzieć się więcej na temat nanotechnologii czy inżynierii materiałów.

W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów oscylujących wokół tematyki chemicznej. Oto wybrane z nich;

 

 • Technologia chemiczna
 • Chemia materiałów
 • Nanotechnologia
 • Biochemia

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku chemia materiałów i nanotechnologia, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobędziesz także szereg cennych umiejętności praktycznych kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim, nauczysz się badania struktur o rozmiarach pojedynczych atomów, cząsteczek czy klastrów.

Ponadto, poznasz techniki badawcze wykorzystywane w badaniach chemicznych i laboratoryjnych nanomateriałów. Studenci będą mieli dostęp do nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w zaawansowaną aparaturę badawczą.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że otaczające cię materiały posiadają różne kolory, faktury, zapachy i kształty? Do większości z wymienionych cech przyczynia się chemia.

Farby nadające materiałom określony kolor, substancje chemiczne odbierane przez ludzki mózg jako dany zapach, czy plastik będący jednym z dominujących materiałów w produkcji obiektów użytkowych – to wszystko stanowi dorobek chemików, dzięki którym życie staje się znacznie łatwiejsze, a wystrój wnętrz, w których przebywamy na co dzień jest estetyczny. 

Znaczna część współczesnego dobytku z dziedziny chemii nie powstałaby, gdyby nie nanotechnologia – w końcu do odpowiedniego zbadania materiałów niezbędny jest wgląd w ich strukturę na poziomie atomowym. Naprzeciw przyszłym studentom chcącym zagłębić procesy chemiczne, których efektem jest powstawanie rozmaitych materiałów, wychodzą studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia.

Dla kogo ten kierunek? Przede wszystkim dla ludzi wnikliwych, zafascynowanych dziedzinami z pogranicza chemii, chcących poznać otaczający ich świat na poziomie najmniejszych elementów składowych.

 

5. Gdzie studiować chemię materiałów i nanotechnologię

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia materiałów i nanotechnologia:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów, po upływie których uzyskasz tytuł inżyniera.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku chemia materiałów i nanotechnologia?

Praca po studiach

Gdzie będziesz pracować po ukończeniu studiów na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia? Zatrudnienie znajdziesz w branży medycznej i farmaceutycznej, gdzie twoim zadaniem będzie praca nad nanocząsteczkami metali stosowanych do leczenia ran oraz jako nośniki leków antynowotworowych.

Zostaniesz pracownikiem laboratoriów chemicznych w instytutach naukowo – badawczych. Zajmiesz się produkcją oraz dystrybucją chemikaliów lub aparatury badawczej używanej w przemyśle chemicznym.

Jako absolwent będziesz mieć także możliwość rozpoczęcia kariery naukowej w ramach doktoratu oraz staży w międzynarodowych ośrodkach naukowych.

 

Absolwent kierunku chemia meteriałów i nanotechnologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • pracownik laboratorium naukowo - badawczego
 • pracownik firm zajmujących się produkcją i dystrybucją chemikaliów
 • przemysłowych laboratoriach badawczo-rozwojowych
 • pracownik międzynarodowych ośrodków naukowych

Zobacz inne kierunki Chemiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Chemiczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA MATERIAŁÓW I NANOTECHNOLOGIA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJD6xJq5UTA0cRsS4Mgx-LGnc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/74719-kpsw-studia-bydgoszcz.jpg Akademia Kujawsko-Pomorska
 • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
 • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
 • Uniwersytet Zielonogórski, Kampus A, budynek A-29, ul. prof. Z. Szafrana 4a, Zielona Góra https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20zielonog%C3%B3rski https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/acf58-uniwersytet-zielona-gora.jpg Uniwersytet Zielonogórski