Opis kierunku
Administracja to kierunek należący do nauk prawnych. Studenci administracji zapoznają się m.in. z najważniejszymi dla systemu administracyjnego w Polsce zagadnieniami prawnymi czy ekonomicznymi. W programie tego kierunku przewidywane są przedmioty poświęcone np. prawu administracyjnemu, polityce administracyjnej, ochronie środowiska czy systemom bankowym i kredytowym. Ponadto studenci administracji rozwijają swoje zdolności kierownicze, informatyczne i organizacyjne.
Administracja należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 9,7 tys. kandydatów (o 602 więcej niż rok wcześniej).
Praca po studiach
W trakcie zajęć uczestnicy rozwiązują problemy związane przykładowo z bezpieczeństwem wewnętrznym, administracją europejską, samorządami terytorialnymi lub sektorem publicznym. Absolwenci administracji we Wrocławiu mogą rozwijać swoją karierę zawodową m.in. w organach państwa, samorządu terytorialnego czy administracji podmiotów gospodarczych. Kompleksowe przygotowanie pozwala specjalistom nie tylko na podjęcie pracy urzędniczej, ale także prowadzenie działań doradczych, pełnienie funkcji kierowniczej lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Program studiów i przedmioty
Administracja jako nauka prawna przewiduje zajęcia poświęcone w szczególności zagadnieniom prawnym i gospodarczym. Studenci administracji w trakcie realizacji programu poznają szczegółowo najważniejsze dla tej dziedziny treści prawne, a także badają struktury poszczególnych organów państwowych i samorządowych. Nic więc dziwnego, że w planie przewidywane są przedmioty takie jak np. prawo finansów publicznych, prawo Unii Europejskiej czy system bankowy i kredytowy.
Studenci poznawać będą zagadnienia z zakresu:
-
prawa administracyjnego;
-
publicznego prawa gospodarczego;
-
postępowania i sądownictwa administracyjnego itd.
Absolwenci administracji jednej z wrocławskich uczelni potrafią skutecznie kontrolować małe i duże struktury administracyjne lub gospodarcze. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu potrafią oni organizować pracę urzędu czy przedsiębiorstwa, a także zarządzać m.in. finansami, bezpieczeństwem, zasobami ludzkimi czy informacjami. Ponadto studenci poszczególnych uczelni mogą wybrać specjalizację, która najbardziej odpowiada ich predyspozycjom i zainteresowaniom.
Przyszli administratorzy moją rozwijać swoją szczegółową wiedzę z zakresu:
-
bezpieczeństwa wewnętrznego;
-
administracji europejskiej;
-
samorządu terytorialnego;
-
czy administracji sektora publicznego.
Ogólne cele kształcenia
Administracja pozwala studentom zdobyć interdyscyplinarną wiedzę z zakresu m.in.: prawa, ekonomii, finansów, socjologii czy zarządzania. Studenci administracji analizują szczegółowo współczesny system prawa w Polsce i w Europie, szukają rozwiązań na powszechne problemy sektora prywatnego, a także przyglądają się strukturze administracji publicznej. Ponadto nabywają oni zdolności związane np. ze sporządzaniem decyzji administracyjnych, odwołań, zażaleń i skarg czy zarządzaniem projektami realizowanymi w urzędach administracji.
Studenci poznają podstawy informatyki prawniczej, badają tradycyjne i nowoczesne źródła informacji, a także dokonują ich prawnej i administracyjnej oceny. W trakcie studiów zapoznani zostają z prawnymi aspektami bezpieczeństwa publicznego oraz regulacje funkcjonowania poszczególnych organów administracji publicznej i prywatnej. Absolwenci tego kierunku dokonują prawidłowej wykładni przepisów prawa oraz właściwie je stosują w praktyce. Studenci administracji uczą się tego, w jaki sposób zarządzać projektami realizowanymi w różnorodnych urzędach oraz jak poprawnie sporządzać najważniejsze pisma administracyjne.
Absolwenci studiów na kierunku administracja są przygotowani w szczególności do pracy urzędniczej w różnych sektorach administracji publicznej i samorządowej oraz w administracji w instytucjach niepublicznych. Specjaliści tej dziedziny cenieni są także m.in. w działach prawnych przedsiębiorstw, kancelariach prawnych czy działach administracyjnych sądów. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą lub związać swoją karierę zawodową np. z dyplomacją czy polityką.
Gdzie studiować na kierunku administracja we Wrocławiu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim oraz niepublicznych (prywatnej) szkole wyższej: Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku administracja, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Wrocławski oferuje 180 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UWr oraz uczelni niepublicznej. Cena za pierwszy rok studiów waha się od 5350 zł do 6500 zł.
Kierunek administracja - uczelnie we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Limity miejsc
Rekrutacja na poszczególne kierunki studiów przeprowadzana jest w oparciu o limit miejsc – uczelnie mogą przyjąć tylko ograniczoną liczbę kandydatów, dlatego przyszli studenci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku administracja we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski: 180
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Nauka na studiach nie musi być płatna – za szansę studiowania należy zapłacić głównie w ramach studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz studiów oferowanych przez większość prywatnych szkół wyższych. Studia stacjonarne w uczelni publicznej są bezpłatne w uczelniach publicznych.
Administracja studia we Wrocławiu - ceny 2023
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW – od 5350 zł
-
Uniwersytet Wrocławski – 6500 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Termin publikacji wyników postępowania kwalifikacyjnego może różnić się w poszczególnych szkołach wyższych. Kandydaci otrzymują informacje na temat ostatecznej decyzji uczelni w prywatnych profilach w systemie IRK lub ERK. Dzięki temu mogą oni dowiedzieć się, ile punktów zdobyli oraz które miejsce zajęli na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski – 17.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne można dostarczać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej – w zależności od preferowanej przez daną szkołę wyższą formy doręczenia zestawu. Najczęściej jednak kandydaci składają dokumenty osobiście.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj niedługo po opublikowaniu wyników rekrutacji – kandydaci mają zaledwie kilka dni na dostarczenie plików do siedziby uczelni. Formalności należy dopełnić w ustalonym przez daną szkołę wyższą terminie, ponieważ spóźnienie może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski – od 18.07.2023 do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Administracji?
Absolwenci Administracji to wykształceni specjaliści, sprawnie poruszający się przede wszystkim po zagadnieniach prawnych, zagadnieniach dotyczących tworzenia i funkcjonowania podmiotów administracji rządowej i samorządowej oraz prowadzących działalność gospodarczą, jak również po zagadnieniach reprezentujących organizację, zarządzanie i ekonomię. Tych specjalistów można spotkać między innymi w: urzędach administracji centralnej, terenowej administracji rządowej, firmach doradczych, czy też różnego rodzaju przedsiębiorstwach i korporacjach. A ile zarabiają absolwenci Administracji?
Średnie zarobki absolwentów Administracji w 2023 roku:
-
specjalista administracji publicznej – 4500 złotych
-
specjalista ds. administracyjnych – 4280 złotych
-
dyrektor ds. administracyjnych – 8670 złotych
-
kierownik ds. administracyjnych – 6100 złotych
Czy warto iść na Administrację?
Administracja jest propozycją kształcenia, którą wybierają osoby zainteresowane zagadnieniami z obszaru prawa, funkcjonowaniem administracji publicznej, a także pracą w organach państwa, samorządu terytorialnego i administracji podmiotów gospodarczych. Administracja jest kierunkiem, który cieszy się sporą popularnością, ponieważ pozwala pozyskać wiedzę i umiejętności, na które istnieje duże zapotrzebowanie na rynku, i które otwierają szeroką przestrzeń zawodowych możliwości.
Gdzie warto studiować Administrację?
Kandydaci na studia we Wrocławiu mogą podjąć naukę w dwóch uczelniach. Jedna reprezentuje obszar uczelni publicznych, a druga obszar uczelni niepublicznych. Co ważne, każda z nich kładzie nacisk na pozyskanie identycznej wiedzy, licznych umiejętności oraz coraz częściej poszukiwanych na rynku kompetencji społecznych.
Administracja studia – uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu:
Jak już wspomnieliśmy, osoby zainteresowane studiowaniem Administracji otrzymują wybór. Jeśli w kwestii programów kształcenia oraz zdobywanej wiedzy nie występują rozbieżności, to różnic należy doszukiwać się w kwestii opłat za studia. Mówiąc dokładniej, w uczelni niepublicznej każda forma kształcenia, czyli stacjonarna i niestacjonarna, jest odpłatna.
Administracja studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW
Program studiów i przedmioty
Studenci Administracji zdobywają wiedzę z zakresu gałęzi prawa przynależnych do prawa publicznego i prawa prywatnego, charakteru prawa publicznego i prywatnego oraz relacji prawa do innych dyscyplin naukowych, jak również wiedzę z zakresu instytucji prawnych funkcjonujących w obszarze prawa publicznego i prawa prywatnego oraz struktur organizacyjnych funkcjonujących w administracji. W toku kształcenia spotykają się między innymi z takimi przedmiotami jak:
-
prawo administracyjne,
-
administracja publiczna i polityka administracyjna,
-
publiczne prawo gospodarcze,
-
postępowanie i sądownictwo administracyjne,
-
organizacja i zarządzanie
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności