1. Dla kogo ten kierunek
Każdy z nas pragnie żyć z poczuciem bezpieczeństwa, to naturalna i pierwotna potrzeba. Na co dzień nie myślimy jednak, co stanie się z nami chociażby podczas napadu terrorystycznego. Jedno jest pewne – chcemy żyć z poczuciem, że jesteśmy bezpieczni, że państwo, w którym żyjemy zapewnia nam najbardziej optymalne warunki do życia. Wiedząc, że nie groźni nam nic złego, możemy świadomie się rozwijać. By było to możliwe wewnętrzne organy państwa do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego muszą nieustannie się rozwijać i doskonalić.
Współcześnie dbałość o poczucie bezpieczeństwa obywateli danego państwa jest niezwykle ważna. Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne są zatem niezwykle popularne, ponieważ wciąż potrzeba specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom będą mogli to bezpieczeństwo zapewniać. Warto jednak podkreślić, że te prestiżowe studia nie są dobre dla każdego. Osoby, które myślą o ich rozpoczęciu, musi cechować zdolność analitycznego myślenia, umiejętność pracy pod presją oraz niezwykła sprawność fizyczna.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne we Wrocławiu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatny.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Uczelnie we Wrocławiu dostrzegły, że studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w ostatnich latach stały się wyjątkowo popularne. W tym dolnośląskim mieście studenckim swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczniesz zatem na dwóch uczelniach. Możesz wybierać spośród propozycji Uniwersytetu Wrocławskiego (studia podyplomowe) oraz Wyższej Szkoły Bankowej. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, która z tych ofert będzie najbliższa twoim oczekiwaniom.
Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego muszą mieć świadomość, że przed nimi wiele intensywnych godzin nauki. Specjaliści, którzy zajmują się ochroną państwa, nie tylko doskonale znają obowiązujące przepisy prawne, lecz przede wszystkim potrafią je wykorzystywać w praktyce podczas planowania programów profilaktycznych i działań zapobiegających przestępczości, czy terroryzmowi. Na osoby kształcące się na tym kierunku czeka także rozbudowana propozycja zajęć terenowych, podczas których dbać będą one o swoją sprawność fizyczną.
4. Praca po studiach
Naczelnym celem wszystkich organów państwa jest zapewnienie swoim obywatelom bezpieczeństwa. Chcemy żyć w miejscach, które stwarzają jak najbardziej komfortowe warunki do rozwoju, pracy, czerpania radości z życia. By mogło się to spełniać, potrzebni są wciąż specjaliści – młodzi i wykwalifikowani – którzy będą nam te warunki stwarzać. Oznacza to, że absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego w ogóle nie powinni mieć problemu ze znalezieniem stabilnego i rozwojowego zatrudnienia.
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak bezpieczeństwo wewnętrzne pozwalają na pracę w różnego rodzaju organach administracji rządowej i samorządowej. Możesz pracować w instytucjach, które zajmują się tworzeniem planów profilaktycznych, czy zapobieganiem przestępczości. Jednostki ochrony państwa takie jak straż i policja również czekają na absolwentów tego kierunku. Oprócz tego możesz z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą, której profil opierać będzie się na świadczeniu usług związanych z ochroną i prewencją. Praca po tych studiach może dać wiele satysfakcji osobom, które do wykonywania swojego zawodu podchodzą z pasją.
Coraz częściej jest tak, że chcemy zarówno rozwijać się intelektualnie, jak i dbać o swoją karierę zawodową. Polskie ośrodki coraz częściej dostrzegają tę zależność i zapewniają studentom jak najbardziej komfortowe warunki nauki. Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne możesz zatem rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Zastanów się, który z nich będzie najbardziej odpowiadać twoim oczekiwaniom. Studia stacjonarne mają charakter regularnych spotkań w tygodniu. Jeżeli wybierzesz studia zaoczne, to będziesz poszerzać wiedzę podczas weekendowych zjazdów naukowych. Warto jedynie podkreślić, że studia zaoczne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.
5. Program studiów i przedmioty
Program nauczania na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne jest wyjątkowo rozległy i obejmuje wiele rozbudowanych aspektów. Studenci będą uczestniczyć w wielu wykładach, ćwiczeniach praktycznych oraz zajęciach terenowych. Wszystko to zapewni im doskonałe przygotowanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Przykładowe przedmioty kształcenia ogólnego obejmują podstawy:
-
prawa;
-
ekonomii;
-
socjologii.
Najważniejszą część kształcenia obejmują jednak te przedmioty, które związane są z kształceniem kierunkowym. Studenci podczas ich trwania będą poznawać szczegółowe zagadnienia odnoszące się do bezpieczeństwa wewnętrznego. Studia we Wrocławiu kształcą bowiem jedynie najlepszych profesjonalistów, których wiedza jest rozległa. Pasjonaci tego kierunku będą się zatem dokształcać z zagadnień takich jak:
-
bezpieczeństwo: państwa i społeczne;
-
bezpieczeństwo informatyczne;
-
teoria bezpieczeństwa;
-
terroryzm;
-
zarządzanie w sytuacjach kryzysowych itd.
To oczywiście przykłady przedmiotów, z którymi stykać się będą studenci. W przypadku nauki na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne największe znaczenie mają przede wszystkim umiejętności. Oczywiście muszą być one podparte rzetelną wiedzą, dobry specjalista do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego cechuje się przede wszystkim umiejętnością analitycznego myślenia, działania pod presją czasu oraz w sytuacjach kryzysowych.
Najistotniejszą rolę odgrywa tutaj przede wszystkim umiejętność kierowania grupą – tylko profesjonalista potrafi zapanować nad nią w sposób spokojny, ale jednocześnie konkretny. Trudne jest zachowanie równowagi podczas działań kryzysowych, a to właśnie do obowiązków osoby przeprowadzającej akcję należy opanowanie przerażonych mas. Te niezwykle trudne kompetencje będą szczególnie rozwijane podczas studiów na tym kierunku.
Warto także wspomnieć o specjalizacjach, które kształcić będą już wyjątkowo wąskie kwalifikacje. Studenci mogą wybrać przykładowo:
-
cyberbezpieczeństwo;
-
czy służby mundurowe i bezpieczeństwo państwa.