Pedagogika studia stacjonarne Kraków

Pedagogika studia stacjonarne Kraków

Studia na kierunku pedagogika w Krakowie możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Pedagogika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Pedagogika stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uczelnie, gdzie pedagogika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

Pedagogika stosowana stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

13.03.2024

Pedagogika - studia stacjonarne (dzienne) Kraków - 2024 | woj. małopolskie

 

Studia na kierunku Pedagogika w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studiów stacjonarnych bezpłatnie można podjąć się na trzech uczelniach publicznych:

Pedagogika studia stacjonarne Kraków
Studia na kierunku pedagogika w Krakowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Powyższe uczelnie (Uniwersytet KEN oraz Uniwersytet Papieski) umożliwiają studentom także płatną naukę.

Za stacjonarne studiowanie pedagogiki zapłacić należy również na jednej krakowskiej uczelni niepublicznej: Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie.


 

Pedagogika to nauka poświęcona rozwojowi wychowawczemu – w trakcie studiów studenci zapoznają się z poszczególnymi etapami rozwojowymi człowieka, a także rozpoznają i zapobiegają ich niewłaściwościom. Absolwenci tego kierunku potrafią porozumiewać się z dziećmi, dorosłymi oraz osobami starczymi, które zmagają się z problemami wychowawczymi lub socjalizacyjnymi.

W trakcie studiów studenci poznają metody pracy z podopiecznymi i zdobywają kompetencje, które umożliwiają im prowadzenie zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych zarówno indywidualnie, jak i w mniejszych grupach. Student pedagogiki dzięki zdobytym umiejętnościom może ubiegać się o stanowisko w placówkach oświatowo-wychowawczych, resocjalizacyjnych, opiekuńczych i terapeutycznych.

 

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku pedagogika w Krakowie

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że student chcący podjąć naukę na jednej z krakowskich uczelni, powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Najczęściej wymaganymi przedmiotami w czasie rekrutacji na kierunek pedagogika są takie przedmioty jak:

  • biologia
  • filozofia
  • historia
  • historia sztuki
  • język obcy
  • język polski
  • matematyka
  • wiedza o społeczeństwie


* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku pedagogika w Krakowie?

Pedagogika skupia się na badaniu mechanizmów rozwojowych człowieka na każdym etapie jego życia. Studenci pedagogiki uczą się w trakcie studiów tego, w jaki sposób korygować niewłaściwy rozwój podopiecznego, a także poznają najważniejsze narzędzia oraz metody stosowane przez współczesnych specjalistów. Wyspecjalizowany pedagog potrafi skutecznie pracować z dziećmi oraz osobami starszymi, a także z osobami dorosłymi, których rozwój został zaburzony w wyniku różnorodnych czynników.

Studia pedagogiczne pomagają studentowi rozwinąć swoje zdolności komunikacyjne oraz empatyczne. Absolwenci tego kierunku potrafią słuchać swoich wychowanków, a także rozumieć ich potrzeby i odpowiednio reagować na ich zachowania. Wykształcony pedagog zna naukową terminologię stosowaną przez środowisko eksperckie, trafnie analizuje i interpretuje przypadki oraz wspiera jednostki zmagające się z problemami natury społecznej czy wychowawczej w ich resocjalizacji. Kompleksowe szkolenia przygotowują studentów do pracy praktycznej w zawodzie pedagoga.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)


2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne
  • online

 

sprawdź wszystko o: pedagogika studia w Krakowie
 

 

Program studiów i przedmioty

Studenci pedagogiki uczą się podstawowych zagadnień z zakresu m.in. etyki zawodu, socjologii, psychologii czy filozofii. W trakcie zajęć student dowiaduje się, w jaki sposób pracować z podopiecznym zgodnie z założeniami moralnymi oraz prawnymi.

Ponadto student poznaje znaczenie kultury oraz technologii w życiu człowieka i potrafi zaobserwować ich wpływ na funkcjonowanie jednostek w społeczeństwie.

Program studiów zakłada zapoznanie studentów ze wszystkimi etapami rozwojowymi człowieka – zarówno w kontekście emocjonalnych i psychologicznym, jak i biologicznym.

Przyszły pedagog zna kulturalne i społeczne konteksty różnorodnych sytuacji, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, a także skutecznie pomaga wychowankom w powrocie do społecznego życia.



Przykładowe zajęcia na kierunku pedagogika:

  • komunikacja interpersonalna
  • trening interpersonalny
  • emisja głosu z warsztatem autoprezentacyjnym
  • koncepcje psychologiczne człowieka
  • biomedyczne podstawy rozwoju w cyklu życia
  • podstawy streetworkingu
  • sztuka w życiu człowieka
  • patologia społeczna

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Wiedza

Pedagogika poświęcona jest naukom społecznym, psychologicznym i komunikacyjnym. W trakcie nauki studenci poznają najważniejszą terminologię stosowaną przez doświadczonych pedagogów, dzięki czemu trafnie diagnozują przypadki. Studenci uczeni są planowania i realizowania indywidualnych procesów uspołeczniających podopiecznego.

Student pedagogiki zdobywa wiedzę z zakresu socjologii, psychologii, filozofii, biomedyki, etyki i komunikacji. W trakcie studiów uczestnicy zajęć obserwują zależności, które występują między różnorodnymi środowiskami.

Przyszli pedagodzy są przygotowani do dynamicznych zmian społeczno-kulturowych – potrafią je prognozować i reagować na nie w sposób przemyślany. Studia na kierunku pedagogika mają za zadanie rozwinąć wiedzę emocjonalną studentów, a także uwrażliwić ich na problemy społeczne. Dzięki odpowiedniemu kształcenie absolwenci potrafią porozumiewać się z podopiecznym niezależnie od tego, na którym etapie życiowym znajduje się wychowanek.

Student pedagogiki wie:

  • w jaki sposób nawiązywać i utrzymywać relację z podopiecznymi
  • jak interpretować zachowania podopiecznych
  • jak interpretować zmiany społeczno-kulturowe w kontekście pracy z podopiecznym
  • czym charakteryzują się poszczególne grupy społeczno-kulturowe
  • jak prowadzić projekty edukacyjno-wychowawcze (dla grup lub indywidualnych potrzeb)
  • jak rozwiązywać konflikty

 

Umiejętności

Absolwent pedagogiki potrafi wykorzystać zdobyte zdolności nie tylko w koordynowaniu działań związanych z przeprowadzaniem zajęć dydaktycznych lub wychowawczych, ale także w zarządzaniu zespołami lub instytucjami edukacyjnymi.

Studenci tego kierunku mają okazję poznać profesję pedagoga jeszcze w trakcie nauki – liczne zajęcia w grupach, projekty dydaktyczne oraz możliwość pracy w terenie to szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego.

Studenci uczą się, w jaki sposób przeprowadzać procesy resocjalizacyjne – potrafią reagować poprawnie na patologiczne zachowania oraz odnajdują skuteczne rozwiązania problemów społecznych, wychowawczych i emocjonalnych podopiecznego. Absolwenci pedagogiki przygotowani są do pracy w różnorodnych środowiskach, a także są gotowi nieść pomoc w warunkach stresujących i wymagających cierpliwości.

Najważniejsze umiejętności, które nabywa student pedagogiki:

  • umiejętność pracy z dziećmi, osobami dorosłymi i osobami starszymi
  • projektowanie i prowadzenie badań diagnostycznych
  • trafna interpretacja wyników badań diagnostycznych
  • umiejętność pracy w zespole
  • organizacja wydarzeń na rzecz społeczeństwa
  • prowadzenie zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych
  • wdrażanie procesu resocjalizacji

 

Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne to szansa dla studentów, którzy pragną w pełni doświadczyć potencjału wybranego przez siebie kierunku. Nauka na terenie uczelni umożliwia studentom dostęp do specjalistycznego sprzętu, z którego uczestnicy zajęć mogą korzystać w komfortowych warunkach. Ponadto większość uczelni zapewnia studentom dostęp do bogatych księgozbiorów, z których mogą oni korzystać w trakcie nauki do sesji.

Ponadto studia stacjonarne umożliwiają studentom nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z osobami doświadczonymi zawodowo lub w równym stopniu do nas zafascynowanymi danym kierunkiem. Nowe relacje motywują i zachęcają do wspólnej nauki, co jednocześnie zaspokaja ludzką potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem.

Publiczne uczelnie oferują studentom naukę stacjonarną za darmo. Za naukę na uczelni prywatnej należy zapłacić. Nie każdemu jednak jest dane studiowanie nieodpłatne – wynika to z ograniczonej liczby miejsc przeznaczonej dla studentów na uczelni publicznej. Studenci, którzy chcą połączyć pracę z nauką stacjonarną, mogą to zrobić poza godzinami zajęć lub w weekendy. Studia stacjonarne przewidywane są od poniedziałku do piątku, zazwyczaj obejmują one godziny poranne i południowe.

 


zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Krakowie

studia niestacjonarne w Krakowie

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Pedagogika wymaga od studenta ogromnej cierpliwości, zrozumienia oraz empatii. Przyszły pedagog pragnie nieść wsparcie tym, którzy z różnych przyczyn nie potrafią odnaleźć się w życiu społecznym. Istotne jest więc to, by kandydatem na to stanowisko kierowała szczera chęć pomocy.

Praca pedagoga wiąże się z nawiązywaniem licznych relacji międzyludzkich – dobrze więc, by student tego kierunku miał zdolności dokonywania autoprezentacji i umiejętnie komunikował się z ludźmi. Warunki pracy pedagoga mogą być niekomfortowe, stresujące i niekiedy niebezpieczne – student pedagogiki powinien być przygotowany na takie sytuacje.

Pedagog jest opiekunem – musi być zatem odpowiedzialny i zorganizowany, a także umieć zachować pełen profesjonalizm przy pełnieniu obowiązków. Studenci pedagogiki są ciekawi ludzkiej natury i z chęcią zapoznają się z mechanizmami, które kierują człowiekiem w trakcie jego życia. Dobrze, by kandydat miał już wcześniej doświadczenie w pracy wychowawczej – nie jest to jednak niezbędne.

 

Podstawowe predyspozycje studenta pedagogiki:

  • umiejętność pracy w niekomfortowych warunkach
  • zdolność empatii
  • cierpliwość
  • odpowiedzialność
  • rozwaga przy podejmowaniu decyzji
  • umiejętność zadawania dobrych pytań
  • komunikatywność
  • pozytywne nastawienie do innych
  • umiejętność rozwiązywania konfliktów
  • zdolności przywódcze
  • doświadczenie w pracy z dziećmi, osobami starczymi lub wymagającymi pomocy

 

Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku pedagogika w Krakowie

Uczelnie na których można studiować kierunek pedagogika niestacjonarnie w Krakowie:

 

czytaj dalej 

uczelnie w Krakowie

pedagogika studia niestacjonarne w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek pedagogika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie stacjonarne więcej
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Filozoficzny UJ) stacjonarne I stopnia więcej
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Pedagogiki) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku Pedagogika w Krakowie

Absolwenci pedagogiki mają uprawnienia pozwalające im na podjęcie pracy w zawodach nauczycielskich i wychowawczych. Dzięki odpowiednim kursom, szkoleniom oraz wybranej specjalizacji, przyszły pedagog odnajdzie się zarówno w ośrodkach badawczych, jak i punktach oświatowo-wychowawczych.

Szeroka wiedza z zakresu kultury otwiera przed studentami pedagogiki drogi zawodowe związane z instytucjami i stowarzyszeniami kulturalnymi, a zdolności organizacyjne umożliwiają im organizowanie wydarzeń dydaktycznych i kulturalnych na większą skalę.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku pedagogika:

  • placówki oświatowo-wychowawcze
  • instytucje i stowarzyszenia kulturalne
  • organizacje społeczne, samorządowe
  • administracja samorządowa
  • lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne
  • ośrodki pomocy społecznej
  • organizacje, stowarzyszenia, fundacje działające na rzecz rodzin i jakości życia
  • centra rozwoju kadr


 

Zawód, który będzie wykonywał student pedagogiki, zależny jest od ścieżki edukacyjnej, którą obrał.

 

Absolwent pedagogiki może sprawdzić się w roli:

  • nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej
  • nauczyciela wychowania przedszkolnego
  • pedagoga specjalnego
  • pedagoga szkolnego
  • animatora kultury
  • doradcy zawodowego
  • trenera edukacyjnego
  • kuratora sądowego

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów pedagogika?

Pedagog w szczególności musi chcieć nieść pomoc osobom potrzebującym wsparcia wychowawczego. Współcześnie zawód ten nie jest jednym z najbardziej opłacalnych finansowo, jednak wysokość wynagrodzenia zależna jest od kompetencji pedagoga, a także rodzaju pracy, którą wykonuje. Niekiedy praca pedagogiczna jest działaniem charytatywnym, inni zawód ten łączą z inną profesją.

Pedagog szkolny zarabia przeciętnie 3590 zł brutto w ciągu miesiąca. Nauczyciel wychowania przedszkolnego w tym samym czasie zarobi nieco mniej – 3190 zł brutto. Miesięczne wynagrodzenie brutto dla trenera edukacyjnego (coach) waha się średnio między 4150 zł a 10190 zł.*

Źródło: wynagrodzenia.pl (wrzesień 2021)

 

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)