Ochrona środowiska studia I stopnia - Warszawa

Ochrona środowiska studia I stopnia - Warszawa

Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Ochrona środowiska stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Ochrona środowiska stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Ochrona środowiska stopień: (I), czas trwania: 4 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Ochrona środowiska stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

08.03.2024

Ochrona środowiska studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Ochrona środowiska w Warszawie to 3-letnie, 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie). Studia można podjąć na 5 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Ochrona środowiska studia I stopnia - Warszawa
Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ochrona środowiska poświęcone są zagadnieniom z zakresu ekologii, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. W trakcie nauki studenci poznają potrzeby środowiskowe wielu ekosystemów oraz uczą się jak wdrażać działania prewencyjne. Absolwenci tego kierunku potrafią projektować i wdrażać technologie oczyszczania wód i powietrza oraz wiedzą jak zarządzać energią. W programie studiów znajdują się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie z narzędziami, które wykorzystają w przyszłej pracy w terenie oraz laboratoriach.

Absolwenci ochrony środowiska mogą szukać pracy w placówkach, które odpowiadają za działania związane z ochroną przyrody. Są wśród nich urzędy i służby ochrony środowiska, organy kontrolne oraz placówki naukowe.

 

Uczelnie

W Warszawie ochronę środowiska (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 4 uczelniach publicznych: Uniwersytet Warszawski (Wydział Biologii UW),  Politechnika Warszawska (Wydział Intalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Filozofii Chrześcijańskiej UKSW), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższejWyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

 

Jakie są wymagania na studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) na kierunku ochrona środowiska w Warszawie

Biologia i chemia. To właśnie te przedmioty powinny stanowić dla ciebie priorytet podczas maturalnych przygotowań. Dzięki nim będziesz mógł się znaleźć na listach osób przyjętych najlepszych warszawskich uczelni. Pamiętaj, że liczy się liczba punktów, które zdobędziesz, a szansę na kształcenie mają wyłącznie najlepsi.

Z racji tego jednak, że studia na kierunku ochrona środowiska cieszą się tak dużą popularnością, to pojawiły się one także w ofercie uczelni w sektorze prywatnym. Tam podczas rekrutacji wystarczy twoje świadectwo maturalne z pozytywnymi wynikami.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU OCHRONA ŚRODOWISKA?

Dziś dotarliśmy do takiego momentu w rozwoju cywilizacji, w którym uświadamiamy sobie, że technologie przynoszą nie tylko nowe możliwości, lecz także stanowią realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. A trzeba wyraźnie zaznaczyć, że to przede wszystkim od jego kondycji zależy jakość naszego życia. Dbałość o środowisko naturalne powinna być równie ważna jak pielęgnowanie skoku cywilizacyjnego. Jeśli zaniedbamy to całkowicie, możemy mieć pewność, że wtedy żadna z najnowszych technologii nie przyczyni się do zadbania o nasze zdrowie i życie.

Obecnie zmagamy się ze znacznym ociepleniem klimatu, smogiem, tonami plastiku w oceanach. Czy możemy to powstrzymać? Nieustannie powstają nowe ruchy na rzecz ochrony klimatu, trzeba pamiętać jednak, że to nasze drobne działania każdego dnia przyczynią się do poprawy jakości życia. Osoby, które chciałby także związać z tym swoją zawodową przyszłość, mogą wybrać studia na kierunku ochrona środowiska. Przyniosą one wiele satysfakcji pasjonatom przedmiotów ścisłych, którzy chcą przyczynić się do dbania o kondycję otaczającej nas natury.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają od trzech do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Warszawie przygotowały dla swoich studentów bogatą ofertę kształcenia na kierunku ochrona środowiska – zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Studia stacjonarne, czyli dzienne, wciąż cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Tryb zaoczny dziś staje się równie popularny, ponieważ to wybór idealny dla osób, które chciałyby równolegle rozwijać inne aktywności. Trzeba pamiętać jedynie, że studia zaoczne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne, a zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych.

Studia na kierunku ochrona środowiska zaadresowane są do osób, którym losy naszej planety nie są obojętne. Musisz pamiętać jednak, że jeśli wybierasz ten kierunek kształcenia, czeka cię wiele zajęć, dla których bazę stanowią zagadnienia ścisłe. Studenci ochrony środowiska zmierzą się zatem z zagadnieniami charakterystycznymi dla:

  • biologii
  • różnych odmian chemii (np. organicznej, fizycznej itd.)
  • matematyki

 

To jednak tylko jedna ze stron kształcenia o tym profilu. Ogromne znaczenie będą mieć także wiadomości z sektora prawnego, ponieważ to dzięki nim będziesz mógł prowadzić wszelkie akcje ochronne w sektorze środowiska naturalnego.

Najważniejszy człon kształcenia stanowić będą jednak przedmioty, które mają profil kierunkowy. Studenci mogą liczyć na bardzo dużą różnorodność, która towarzyszyć będzie ich nauce. Wszystkie osoby, decydujące się na kształcenie na tym kierunku, będą poznawać najpierw podstawy związane z ekologią, różnorodnością biologiczną, by później płynnie przejść do zagadnień ochrony przyrody.

 

W programie studiów na kierunku ochrona środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • zoologię: kręgowce i bezkręgowce
  • metrologię i klimatologię
  • przyrodnicze obszary chronione
  • techniki ochrony atmosfery
  • techniki ochrony hydrosfery
  • systemy informacji przestrzennej

 

Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Warszawie

Kierunek ochrona środowiska (studia I stopnia) - uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek ochrona środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Filozofii Chrześcijańskiej) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Warszawski (Wydział Biologii UW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie?

Studia na kierunku Ochrona środowiska w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska mogą się różnić od siebie w zależności od tego, jaką uczelnię wybierzesz. Wtedy także czeka cię inny tytuł zawodowy. Jedno jest pewne – studia I stopnia wyposażą cię w pakiet podstawowej wiedzy i umiejętności, dzięki którym będziesz mógł rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe.

Część uczelni ma w swojej ofercie studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, które trwają trzy lata i wtedy otrzymasz tytuł zawodowy licencjata. Jeśli chciałbyś jednak po zakończeniu nauki na tym stopniu dysponować tytułem inżynieria, to wybierz takie ośrodki kształcenia, które ofertują zajęcia realizowane w trybie siedmiu semestrów, co daje łącznie trzy i pół roku nauki.

Ochrona środowiska w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 4 lat licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister / magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU OCHRONA ŚRODOWISKA?

Współcześnie dostrzegamy, jak duże znaczenie powinna mieć dla nas zbilansowana ochrona środowiska. Dlatego też jesteśmy coraz bardziej skłonni inwestować właśnie w ten sektor i zadbać o symbiozę pomiędzy technologią a naturą. Dlatego też aktualne wyzwania sprawiają, że specjaliści do spraw ochrony środowiska nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, które w pełni odzwierciedlać będzie poziom ich wykształcenia.

Kierunki studiów takie jak ekologia przygotują cię do aktywnej pracy we wszelkich:

  • organizacjach pozarządowych
  • fundacjach, które zajmują się ochroną środowiska

 

Możesz zająć się również działalnością dydaktyczną i edukacyjną, dzięki której promować będziesz wszelkie działania na rzecz ratowania przyrody. Ciekawą propozycją rozwoju będzie podejmowanie także współpracy z koncernami przemysłowymi, gdzie zajmowałbyś się wdrażaniem bardziej ekologicznych rozwiązań systemowych.

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki ochrona środowiska niestacjonarne w Warszawie

komentarze (0)